124284 CANADA INC. (Corporation# 1511653) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 8, 1983.
| Corporation ID | 1511653 |
| Business Number | 105848774 |
| Corporation Name | 124284 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
901-4400 Prom. Paton Laval QC H7W 0K2 |
| Incorporation Date | 1983-06-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DIANE BLOUIN | 105 PROMENADE DES ÎLES, LAVAL QC H7W 5M2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-06-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-06-07 | 1983-06-08 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-11-06 | current | 901-4400 Prom. Paton, Laval, QC H7W 0K2 |
| Address | 2011-08-17 | 2019-11-06 | 1 Vincent D'indy, Outremont, QC H2V 4N7 |
| Address | 1983-06-08 | 2011-08-17 | 3210 Forest Hill, Suite 101, Montreal, QC H3V 1C7 |
| Name | 1983-06-08 | current | 124284 CANADA INC. |
| Status | 1983-06-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1983-06-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-06-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8002762 Canada Inc. | 4400 Promenade Paton, Suite 1104, Laval, QC H7W 0K2 | 2011-10-20 |
| Investissements Marlo LtÉe | 4400 Promenade Paton, Apt 906, Laval, QC H7W 0K2 | 2004-07-05 |
| 3680991 Canada Inc. | 702-4400, Promenade Paton, Laval, QC H7W 0K2 | 1999-12-08 |
| Grizzly HÉlicoptÈres Inc. | 1602 - 4400 Promenade Paton, Laval, QC H7W 0K2 | 1998-06-17 |
| Gestion Dare Ltee | 503-4400 Promenade Paton, Laval, QC H7W 0K2 | 1979-12-24 |
| 122968 Canada Inc. | 4400 Prom Paton 201, Laval, QC H7W 0K2 | |
| Dufresne Logistics Inc. | 4400 Promenade Paton # 704, Laval, QC H7W 0K2 | |
| 129330 Canada Inc. | 4400 Promenade Paton, Condo 1104, Laval, QC H7W 0K2 | |
| Placements Serge Lyras Inc. | 1602 - 4400 Promenade Paton, Laval, QC H7W 0K2 | 1978-05-08 |
| 8267529 Canada Inc. | 4400 Promenade Paton, Suite 1104, Laval, QC H7W 0K2 | 2012-08-06 |
| Find all corporations in postal code H7W 0K2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DIANE BLOUIN | 105 PROMENADE DES ÎLES, LAVAL QC H7W 5M2, Canada |
| City | Laval |
| Post Code | H7W 0K2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 124284 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.