COMMUNICATIONS BASTIEN, GAUTHIER & ASSOCIES INC. (Corporation# 1481681) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 15, 1983.
| Corporation ID | 1481681 |
| Business Number | 874018278 |
| Corporation Name | COMMUNICATIONS BASTIEN, GAUTHIER & ASSOCIES INC. |
| Registered Office Address |
3586 Addington Montreal QC H4A 3G6 |
| Incorporation Date | 1983-04-15 |
| Dissolution Date | 1993-10-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 25 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| M-A DIONNE | 3586 ADDINGTON, MONTREAL QC H4A 3G6, Canada |
| R. GAUTHIER | 3586 ADDINGTON, MONTREAL QC H4A 3G6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-04-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-04-14 | 1983-04-15 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-04-15 | current | 3586 Addington, Montreal, QC H4A 3G6 |
| Name | 1987-03-11 | current | COMMUNICATIONS BASTIEN, GAUTHIER & ASSOCIES INC. |
| Name | 1987-03-11 | current | COMMUNICATIONS BASTIEN, GAUTHIER ; ASSOCIES INC. |
| Name | 1983-04-15 | 1987-03-11 | PRODUCTIONS DIONNE, GAUTHIER ET ASSOCIES INC. |
| Status | 1993-10-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1985-08-03 | 1993-10-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-04-15 | 1985-08-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1993-10-04 | Dissolution | |
| 1983-04-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Suomar Exportations Canada Inc. | 3412 Rue Addington, Bureau 2, Montreal, QC H4A 3G6 | 1997-12-04 |
| 3396843 Canada Inc. | 3412 Addington, Suite 11, Montreal, QC H4A 3G6 | 1997-07-25 |
| Gestions G.s. Addington Inc. | 3528 Addington Avenue, Montreal, QC H4A 3G6 | 1992-12-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mda Initiatives Ltd. | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2009-04-08 |
| Rent-buy-sell Property Inc. | 4545, Girouard (suite 404), Montreal, QC H4A 0A1 | 2005-06-27 |
| Bestselfinitiative Inc. | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2010-01-18 |
| 11280171 Canada Inc. | #103, 2036 Avenue Wilson, Montreal, QC H4A 0A2 | 2019-03-03 |
| 10486680 Canada Inc. | 102 - 2028, Avenue Wilson, MontrГ©al, QC H4A 0A2 | 2017-11-08 |
| D & L Healing Foundation | 2028 Wilson Ave. #103, Montreal, QC H4A 0A2 | 2011-09-15 |
| Ccs Cybernod Computer Services Inc. | 103-2036 Wilson Avenue, MontrÉal, QC H4A 0A2 | 2009-11-18 |
| 12355469 Canada Inc. | 2025 Av Wilson, MontrГ©al, QC H4A 0A3 | 2020-09-20 |
| 12036142 Canada Inc. | 102-2025 Av Wilson, Montreal, QC H4A 0A3 | 2020-05-02 |
| Demoskratos | 2025 Avenue Wilson, Apt 102, MontrГ©al, QC H4A 0A3 | 2018-03-20 |
| Find all corporations in postal code H4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| M-A DIONNE | 3586 ADDINGTON, MONTREAL QC H4A 3G6, Canada |
| R. GAUTHIER | 3586 ADDINGTON, MONTREAL QC H4A 3G6, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H4A3G6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Agence En Communications Bastien, Royal, Senecal & Associes Inc. | 250 Place Youville, 3e Etage, Montreal, QC H2Y 2B6 | 1987-03-13 |
| Courtier D'assurance J.c. Gauthier & Associes Inc. | 428 Rideau St, Ottawa, ON K1N 5Z2 | |
| Gauthier, Levy, Associes Inc. | 100- 420 Rue Marie-morin, Montreal, QC H2Y 3P8 | 2011-11-22 |
| Bastien Rocan & Associes Inc. | 810 Boul. Labelle, Blainville, QC J7C 2K6 | 1991-04-08 |
| Paul Henri L'heureux & Associes Inc. | 2289 Boul. Bastien, Neufchatel, QC G2B 1B3 | 1983-09-20 |
| Jacques Roy, Robert Bastien & Associes (robast) Inc. | 2997 Avenue Brighton, Montreal, QC H3S 1T7 | 1982-06-01 |
| Communications Robert Bastien Inc. | 21 Rue Portsmouth, Pointe-claire, QC H9R 5G9 | 1989-04-12 |
| Hui, Gauthier & Associes Ltee | 424 Rue Fay, Jonquiere, QC G7S 4K9 | 1980-10-02 |
| Gauthier-giroux Et Associes Inc. | 22 Nelson, Aylmer, QC J9H 1G8 | 1986-10-06 |
| Les Assurances Noel, Gauthier & Associes Inc. | 500 Rue St-georges, App. 119, St-lambert, QC J4P 3R1 | 1984-12-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on COMMUNICATIONS BASTIEN, GAUTHIER & ASSOCIES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.