PUBLICITE ET RELATIONS PUBLIQUES AVANT-PREMIERE INC. (Corporation# 1481622) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 15, 1983.
| Corporation ID | 1481622 |
| Business Number | 879341436 |
| Corporation Name | PUBLICITE ET RELATIONS PUBLIQUES AVANT-PREMIERE INC. |
| Registered Office Address |
524 Rue Cherrier Montreal QC |
| Incorporation Date | 1983-04-15 |
| Dissolution Date | 1999-10-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| H. GARIEPY | 4764 EDOUARD MONTPETIT, MONTREAL QC H3W 1P5, Canada |
| A. THOMAS | 508 FAIRFIELD, GREENFIELD PARK QC J4V 2A2, Canada |
| L. DANDURAND | 1109 EST RACHEL, APT. 706, MONTREAL QC H2J 2J7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-04-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-04-14 | 1983-04-15 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-04-15 | current | 524 Rue Cherrier, Montreal, QC |
| Name | 1983-06-02 | current | PUBLICITE ET RELATIONS PUBLIQUES AVANT-PREMIERE INC. |
| Name | 1983-04-15 | 1983-06-02 | 122890 CANADA INC. |
| Status | 1999-10-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-08-01 | 1999-10-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1990-12-13 | 1992-08-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-10-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 1983-04-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1990 | 1990-11-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 524 RUE CHERRIER |
| City | MONTREAL |
| Province | QC |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Productions J'onde Inc. | 524 Rue Cherrier, Montreal, QC | 1981-03-17 |
| Les Systemes Ordinova Inc. | 524 Rue Cherrier, Montreal, QC | 1981-02-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| A Triple P Company Ltd. | 5360 Rue Sherbrooke O, Condo 422, Montreal, QC H4A 1V6 | 2020-12-16 |
| 12570912 Canada Inc. | 42 Rue Des Veterans, Montreal, QC J4B 2V4 | 2020-12-15 |
| 12570327 Canada Inc. | 5400 Av Henri-julien, 201, Montreal, QC H2T 2E8 | 2020-12-14 |
| Leighsoft Inc. | 8-4235 Rosemont, Montreal, QC H1T 2C6 | 2020-12-13 |
| 12565871 Canada Inc. | 356 Rue Paul-pau, Montreal, QC H1L 4K7 | 2020-12-12 |
| All Voices International Canada Inc. | 5027 Avenue De L'hotel De Ville, Montreal, QC H2T 2B9 | 2020-12-11 |
| 12560275 Canada Inc. | Rue Du Sureau, 5293, Montreal, QC H8Z 0B3 | 2020-12-10 |
| 12561395 Canada Inc. | 2850 Avenue Van Horne / 8, Montreal, QC H3S 1P9 | 2020-12-10 |
| 12561433 Canada Inc. | 315 Saint-sacrement Street, Suite 3000, Montreal, QC H2Y 1Y1 | 2020-12-10 |
| Karpman Holding Inc. | 3545 Grey Avenue, Montreal, QC H4A 3N5 | 2020-12-09 |
| Find all corporations in MONTREAL | ||
| Name | Address |
|---|---|
| H. GARIEPY | 4764 EDOUARD MONTPETIT, MONTREAL QC H3W 1P5, Canada |
| A. THOMAS | 508 FAIRFIELD, GREENFIELD PARK QC J4V 2A2, Canada |
| L. DANDURAND | 1109 EST RACHEL, APT. 706, MONTREAL QC H2J 2J7, Canada |
| City | MONTREAL |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Relations Publiques Eka Inc. | 23 Muir Park Circle, Senneville, QC H9X 1T9 | 1982-01-28 |
| Djc Public Relations Ltd. | 305 Rue De La Commune Ouest, Bur 11, Montreal, QC H2Y 2E1 | 1996-09-20 |
| Canadian Public Relations Society, Inc. | 411 Richmond Street East, Suite 200, Toronto, ON M5A 3S5 | 1957-04-17 |
| Canadian Public Relations Society Foundation | 6736 West Coast Rd, Box 1001, Sooke, BC V9Z 1A0 | 1979-06-19 |
| Quebec Foundation for The Advancement of Public Relations | 800 Place Victoria, Suite 4702, Montreal, QC H4Z 1H6 | 1986-08-27 |
| Communications Internationales Et Relations Publiques S.h. Inc. | 175 William Paul, Apt. 305, Ile Des Soeurs, Verdun, QC H3E 1P1 | 1995-08-16 |
| Swag Events and Public Relations Inc. | 1625 Sherbrooke Street West, Montreal, QC H3H 1E2 | 2003-09-08 |
| Villemontais Public Relations Inc. | 4000 Ouest, Boul. De Maisonneuve, Bur 3212, Montreal, QC H3Z 1J9 | 1977-10-13 |
| Fabboss Public Relations Agency Inc. | 2535 Modugno, Unit 704, Ville Saint Laurent, QC H4R 3G7 | 2007-11-07 |
| Relations Publiques Continental Limitee | 40 St. Clair Ave West, Toronto 7, ON M4V 1M6 | 1950-12-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on PUBLICITE ET RELATIONS PUBLIQUES AVANT-PREMIERE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.