LA PRUDENTIELLE D'AMERIQUE, COMPAGNIE D'ASSURANCE GENERALE (CANADA) (Corporation# 1481525) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 13, 1983.
| Corporation ID | 1481525 |
| Corporation Name |
LA PRUDENTIELLE D'AMERIQUE, COMPAGNIE D'ASSURANCE GENERALE (CANADA) PRUDENTIAL OF AMERICA GENERAL INSURANCE COMPANY (CANADA) |
| Registered Office Address |
200 Consilium Place Scarborough ON M1H 3E6 |
| Incorporation Date | 1983-04-13 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| W.J.D. LEWIS | 8 OLD PARK ROAD, TORONTO ON M6C 3H3, Canada |
| R.H. MEREDITH-JONES | 41 ST. GEORGE'S RD., ISLINGTON ON M9A 3T2, Canada |
| J.A. MARTIAL | 121 UNDERHILL DRIVE, DON MILLS ON M3A 2K1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-04-13 | current |
More than 1 Act Applicable Plus d'une loi applicable |
| Act | 1983-04-12 | 1983-04-13 |
More than 1 Act Applicable Plus d'une loi applicable |
| Address | 1983-04-13 | current | 200 Consilium Place, Scarborough, ON M1H 3E6 |
| Name | 1983-04-13 | current | LA PRUDENTIELLE D'AMERIQUE, COMPAGNIE D'ASSURANCE GENERALE (CANADA) |
| Name | 1983-04-13 | current | PRUDENTIAL OF AMERICA GENERAL INSURANCE COMPANY (CANADA) |
| Status | 1987-09-25 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 1983-04-13 | 1987-09-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1987-09-25 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: Insurance Companies Act / Loi sur les sociГ©tГ©s d'assurances |
| 1983-04-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 200 CONSILIUM PLACE |
| City | SCARBOROUGH |
| Province | ON |
| Postal Code | M1H 3E6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Fonds Capitalisation Prudentielle Canada Limitee | 200 Consilium Place, Scarborough, ON M1H 3E6 | 1970-07-29 |
| Les Immeubles Pic Canada Limitee | 200 Consilium Place, Scarborough, ON M1H 3E6 | 1973-03-06 |
| Clearnet Inc. | 200 Consilium Place, Scarborough, ON M1H 3J3 | |
| Intervoyager Tourism Bureau Inc. | 200 Consilium Place, Suite 500, Scarborough, ON M1H 3E4 | 1994-06-07 |
| Clearnet Communications Inc. | 200 Consilium Place, Scarborough, ON M1H 3J3 | |
| Clearnet PCs Inc. | 200 Consilium Place, Scarborough, ON M1H 3J3 | 1995-03-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Prudential-bache Commodities Canada Ltd. | 200 Consillium Place, Scarborough, ON M1H 3E6 | |
| Les Immeubles Pic Canada Limitee | 200 Consillium Place, Scarborough, ON M1H 3E6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jjnr Logistics Inc. | 1605-68 Grangeway Avenue, Toronto, ON M1H 0A1 | 2020-08-01 |
| 11536281 Canada Corp. | #208 - 68 Grangeway Avenue, Scarborough, ON M1H 0A1 | 2019-07-25 |
| Elise International Group Co. Ltd. | #1906-68 Grangeway Ave, Toronto, ON M1H 0A1 | 2019-04-25 |
| 11086430 Canada Incorporated | 1511-68 Grangeway Avenue, Scarborough, ON M1H 0A1 | 2018-11-07 |
| Eduemy Software Inc. | 1803-68 Grangeway Avenue, Toronto, ON M1H 0A1 | 2017-11-21 |
| 9043241 Canada Corporation | 68 Grangeway Avenue, Unit 2009, Toronto, ON M1H 0A1 | 2014-10-06 |
| 8261407 Canada Inc. | 68 Grangeway Avenue, Unit 206, Scarborough, ON M1H 0A1 | 2012-07-27 |
| Tbcpartner Ltd. | 1705 - 68 Grangeway Ave., Toronto, ON M1H 0A1 | 2012-04-05 |
| 51anjia Ltd. | 68 Grangeway Avenue, Unit 1705, Scarborough, ON M1H 0A1 | 2010-10-12 |
| Djr Hitech Inc. | 608-68 Grangeway Ave., Sarborough, ON M1H 0A1 | 2006-04-26 |
| Find all corporations in postal code M1H | ||
| Name | Address |
|---|---|
| W.J.D. LEWIS | 8 OLD PARK ROAD, TORONTO ON M6C 3H3, Canada |
| R.H. MEREDITH-JONES | 41 ST. GEORGE'S RD., ISLINGTON ON M9A 3T2, Canada |
| J.A. MARTIAL | 121 UNDERHILL DRIVE, DON MILLS ON M3A 2K1, Canada |
| City | SCARBOROUGH |
| Post Code | M1H3E6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Prudentielle D'angleterre, Compagnie D'assurance Generale (canada) | 630 Dorchester West, Montreal, ON H3B 1V7 | 1984-01-31 |
| La Prudentielle D'angleterre, Compagnie D'assurance-vie (canada) | 630 Dorchester Blvd. W., 22nd Floor, Montreal, ON H3B 1B7 | 1984-10-18 |
| Compagnie D'assurance Canadienne Generale | Terminal A, P.o.box 4030, Toronto, ON M5H 3B5 | 1907-04-27 |
| La Souveraine, Compagnie D'assurance Generale | Royal Bank Plaza, Suite 3400 P.o.box 20, Toronto, QC M5J 2K1 | 1977-05-14 |
| La Compagnie D'assurance Generale Co-operators | Priory Square, Guelph, ON N1H 6P8 | 1983-10-07 |
| Compagnie D'assurance Traders Generale | Terminal A, P.o.box 4030, Toronto, ON M5W 1K4 | 1951-03-21 |
| La Compagnie D'assurance Generale De Commerce | 2450 Rue Girouard, C.p.1000, Saint-hyacinthe, QC J2S 3B3 | 1927-04-14 |
| La Compagnie D'assurance Generale Cumis | 25 Main St. West, Suite 1221, Hamilton, ON L8P 1H1 | 1980-06-23 |
| Compagnie D'assurance Generale Dominion Du Canada | 165 University Ave, Toronto, ON M5H 3B9 | 1887-06-23 |
| Compagnie D'assurance Toronto Generale | Terminal A, P.o.box 4030, Toronto, ON M5W 1K4 | 1937-03-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on LA PRUDENTIELLE D'AMERIQUE, COMPAGNIE D'ASSURANCE GENERALE (CANADA).
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.