122788 CANADA INC. (Corporation# 1481355) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 7, 1983.
| Corporation ID | 1481355 |
| Business Number | 871604088 |
| Corporation Name | 122788 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
425 St-sulpice Montreal QC H2Y 2V7 |
| Incorporation Date | 1983-04-07 |
| Dissolution Date | 1990-04-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| THIERRY DUGUAY | 4900 WOODLEY, ENCINO 91436, United States |
| CHRISTIAN DUGUAY | 1490 BERNARD, APP 1, OUTREMONT QC H2V 1W6, Canada |
| LUCE M. DIONNE | 660 DUNLOP, OUTREMONT QC H2V 2W4, Canada |
| MICHEL DUGUAY | 3824 OXFORD, MONTREAL QC H4A 2Y2, Canada |
| GILLES L. DUGUAY | 660 DUNLOP, OUTREMONT QC H2V 2W4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-04-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-04-06 | 1983-04-07 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-04-07 | current | 425 St-sulpice, Montreal, QC H2Y 2V7 |
| Name | 1983-04-07 | current | 122788 CANADA INC. |
| Status | 1990-04-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1983-04-07 | 1990-04-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1990-04-09 | Dissolution | |
| 1983-04-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1988 | 1988-04-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 157270 Canada Inc. | 425 St-sulpice, Montreal, QC H2Y 2V7 | 1987-08-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cinema Cristal (1981) Inc. | 445 Rue Saint-sulpice, Montreal, QC H2Y 2V7 | 1977-08-26 |
| B.j. Bancorp Financial Ltd. | 425 Rue St-sulpice, Vieux Montreal, QC H2Y 2V7 | 1983-08-29 |
| Lynx Travel Consultants Ltd. | 425 Rue St-sulpice, Vieux-montreal, QC H2Y 2V7 | 1981-04-06 |
| To Bres Vacuum Distributor Canada Inc. | 425 Rue St-sulpice, Montreal, QC H2Y 2V7 | 1987-03-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Acey Inc. | 210-81 Rue De BrГ©soles, MontrГ©al, QC H2Y 0A1 | 2019-07-15 |
| 9950052 Canada Inc. | 81 Rue Des Bresoles, Apartment 303, Montreal, QC H2Y 0A1 | 2016-10-19 |
| A2gc - Andrieux & Associates Geomechanics Consulting, Inc. | 81 Rue De BrГ©soles, Unit 309, Montreal, QC H2Y 0A1 | 2015-10-16 |
| Facial Foundation of Canada | 402-81 De BrГ©soles, MontrГ©al, QC H2Y 0A1 | 2014-05-28 |
| 8886610 Canada Incorporated | 81 De Bresoles #508, Montreal, QC H2Y 0A1 | 2014-05-14 |
| C-suite Consulting Inc. | 81 Rue De BrГ©soles, #204, Montreal, QC H2Y 0A1 | 2019-01-03 |
| Monster Worldwide Holdings Canada Inc. | 820-500 Rue Saint-jacques, MontrГ©al, QC H2Y 0A2 | 1994-07-28 |
| Monster Worldwide Canada Inc. | 820 Rue Saint-jacques, MontrГ©al, QC H2Y 0A2 | |
| 9321551 Canada Inc. | 250 Rue Saint-antoine O, 500, MontrГ©al, QC H2Y 0A3 | 2015-12-10 |
| 8727368 Canada Inc. | 250 Saint-antoine W., 7th Floor, MontrГ©al, QC H2Y 0A3 | 2014-03-01 |
| Find all corporations in postal code H2Y | ||
| Name | Address |
|---|---|
| THIERRY DUGUAY | 4900 WOODLEY, ENCINO 91436, United States |
| CHRISTIAN DUGUAY | 1490 BERNARD, APP 1, OUTREMONT QC H2V 1W6, Canada |
| LUCE M. DIONNE | 660 DUNLOP, OUTREMONT QC H2V 2W4, Canada |
| MICHEL DUGUAY | 3824 OXFORD, MONTREAL QC H4A 2Y2, Canada |
| GILLES L. DUGUAY | 660 DUNLOP, OUTREMONT QC H2V 2W4, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2Y2V7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 122788 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.