122904 CANADA INC. (Corporation# 1481207) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 14, 1983.
| Corporation ID | 1481207 |
| Business Number | 876573460 |
| Corporation Name | 122904 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
6625 Mackle Road Suite 1203 Cote St-luc QC H4W 2Z8 |
| Incorporation Date | 1983-04-14 |
| Dissolution Date | 1993-10-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| C. SEGAL | 6625 MACKLE ROAD, SUITE 1203, COTE ST-LUC QC H4W 2Z8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-04-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-04-13 | 1983-04-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-04-14 | current | 6625 Mackle Road, Suite 1203, Cote St-luc, QC H4W 2Z8 |
| Name | 1983-04-14 | current | 122904 CANADA INC. |
| Status | 1993-10-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1985-08-03 | 1993-10-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-04-14 | 1985-08-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1993-10-04 | Dissolution | |
| 1983-04-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 6625 MACKLE ROAD |
| City | COTE ST-LUC |
| Province | QC |
| Postal Code | H4W 2Z8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| United Throwsters (canada) Ltd. | 6625 Mackle Road, Suite 302, Cote St Luc, QC H4W 2Z8 | 1978-01-30 |
| Gestions M. Aberback Inc. | 6625 Mackle Road, Apt. 1203, Cote St-luc, Montreal, QC H4W 2Z8 | 1982-11-19 |
| 123706 Canada Inc. | 6625 Mackle Road, Suite 104, Montreal, QC H4W 2Z8 | 1983-06-03 |
| Gestions Mozes Rosenthal Inc. | 6625 Mackle Road, Suite 906, Montreal, QC H4W 2Z8 | 1986-09-29 |
| David Samuel & Assoc. (1989) Inc. | 6625 Mackle Road, Suite 104, Montreal, QC H4W 2Z8 | 1989-04-25 |
| 112065 Canada Inc. | 6625 Mackle Road, Apt. 802, Cote St. Luc, QC H4W 2Z8 | 1978-07-28 |
| 110038 Canada Inc. | 6625 Mackle Road, Apt 501, Cote St. Luc, QC H4W 2Z8 | 1981-09-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Industries Maxter Ltee | 6625 Mackle, Apt. 601, Cote St-luc, QC H4W 2Z8 | 1979-10-24 |
| Accessoires-mode Perfection Ltee | 6625 Mackle Rd, Apt 1107, Cote St-luc, QC H4W 2Z8 | 1978-03-06 |
| 143589 Canada Inc. | 6625 Mackle, Suite 105, Cote St-luc, QC H4W 2Z8 | 1985-05-29 |
| Name | Address |
|---|---|
| C. SEGAL | 6625 MACKLE ROAD, SUITE 1203, COTE ST-LUC QC H4W 2Z8, Canada |
| City | COTE ST-LUC |
| Post Code | H4W2Z8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 122904 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.