AssurExperts GГ©rald Loiselle Inc. (Corporation# 1480952) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 14, 1983.
| Corporation ID | 1480952 |
| Business Number | 100074715 |
| Corporation Name | AssurExperts GГ©rald Loiselle Inc. |
| Registered Office Address |
430 Rue Tailhandier St-bruno De Montarville QC J3V 2G7 |
| Incorporation Date | 1983-04-14 |
| Dissolution Date | 2012-12-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GERALD LOISELLE | 430 RUE TAILHANDIER, ST-BRUNO DE MONTARVILLE QC J3V 2G7, Canada |
| SIMONE TRUDEAU | 430 RUE TAILHANDIER, ST-BRUNO DE MONTARVILLE QC J3V 2G7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-04-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-04-13 | 1983-04-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-04-14 | current | 430 Rue Tailhandier, St-bruno De Montarville, QC J3V 2G7 |
| Name | 1999-05-11 | current | AssurExperts GГ©rald Loiselle Inc. |
| Name | 1983-04-14 | 1999-05-11 | AGENCE D'ASSURANCES GERALD LOISELLE INC. |
| Status | 2012-12-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1983-04-14 | 2012-12-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-12-06 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 1999-05-11 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1983-04-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-05-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-06-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2009-06-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 430 RUE TAILHANDIER |
| City | ST-BRUNO DE MONTARVILLE |
| Province | QC |
| Postal Code | J3V 2G7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cadfi Inc. | 430 Rue Tailhandier, Saint-bruno, QC J3V 2G7 | 1980-12-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion M.s.j. Inc. | 3217 Rue De L'hamamelis, St-bruno, QC J3V 0A3 | 2015-07-14 |
| Tube4 Conveyor Inc. | 3172 Rue Hamamelis, St-bruno De Montarville, QC J3V 0A3 | 2014-09-24 |
| 6363938 Canada Inc. | 3162 Rue De L'hamamГ€lis, St Bruno, QC J3V 0A3 | 2005-03-16 |
| Les Placements Yves Baillargeon Ltee | 3305, Rue De L'aronia, Saint-bruno-de-montarville, QC J3V 0A4 | 1980-05-12 |
| Sokologistik Inc. | 3010, Rue Du Gadelier, Saint-bruno, QC J3V 0A5 | 2013-08-28 |
| Camapro Services Inc. | 3141, Rue Du Gadelier, Saint-bruno, QC J3V 0A5 | 2008-08-22 |
| 6798641 Canada Inc. | 3081 Rue Du Gadelier, Saint-bruno, QC J3V 0A5 | 2007-06-29 |
| Camapro Solutions Inc. | 3141 Rue Du Gadelier, Saint Bruno, QC J3V 0A5 | 2006-11-30 |
| Virtual Eye Care Md Inc. | 3200 Blv. De Boucherville, St-bruno, QC J3V 0A5 | 2006-06-07 |
| Virtual Eyes Md Inc. | 3200 Blv. De Bourcheville, St. Bruno, QC J3V 0A5 | 2006-04-21 |
| Find all corporations in postal code J3V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GERALD LOISELLE | 430 RUE TAILHANDIER, ST-BRUNO DE MONTARVILLE QC J3V 2G7, Canada |
| SIMONE TRUDEAU | 430 RUE TAILHANDIER, ST-BRUNO DE MONTARVILLE QC J3V 2G7, Canada |
| City | ST-BRUNO DE MONTARVILLE |
| Post Code | J3V2G7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Petroles Jos. L. Loiselle Ltee | 1106 Rue Principale, St-dominique De Bagot, QC J0H 1L0 | 1981-08-06 |
| Marc Loiselle Work Shop Ltd. | 3893 Rue Mantana, Montreal, QC H2L 3R7 | 1978-06-09 |
| Gestion Gilles Loiselle Inc. | 580, Boul. Monseigneur-langlois, Salaberry-de-valleyfield, QC J6S 0A5 | |
| Assurexperts Allard & Myre Inc. | 193 Rue O'brien, Gatineau, QC J8P 2Y5 | 1985-10-03 |
| Assurexperts Boisselle & AssociÉs Inc. | 68, Ste-anne, Varennes, QC J3X 1R6 | 1981-05-06 |
| Assurexperts Auclair Inc. | 8 Rene Goupil, Loretteville, QC G2A 1L4 | 1981-11-24 |
| Assurexperts A. Desharnais & Fils Inc. | 400 Williams, Trois-rivieres, QC G9A 3J2 | 1979-03-05 |
| Assurexperts Marc Kelly Inc. | 111 Rue St Joseph, Gracefield, QC J0X 1W0 | 1981-01-08 |
| Construction GГ©rald PГ©pin Inc. | 440 Rue Du Parc, St-eustache, QC J7R 7G6 | 1985-04-10 |
| Kevutu Inc. | 1287 GÉrald-godin, LÉvis, QC G6W 8G4 | 2010-01-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on AssurExperts GГ©rald Loiselle Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.