JUBILEE DEVELOPMENT PROGRAMME CANADA (Corporation# 1480910) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 18, 1984.
| Corporation ID | 1480910 |
| Business Number | 120346051 |
| Corporation Name | JUBILEE DEVELOPMENT PROGRAMME CANADA |
| Registered Office Address |
49 Wynford Drive Toronto ON M3C 1K1 |
| Incorporation Date | 1984-05-18 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 6 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| AYAZ BHANJI | 9914 144 ST., EDMONTON AB T5N 1T5, Canada |
| AMIR LAKHANI | 105 CORAL REEF MANOR NE, CALGARY AB T3J 3Y8, Canada |
| SAMIRA ALIBHAI | 3173 PT GREY RD, VANCOUVER BC V6K 1B3, Canada |
| BASHIR SURANI | 321 CRESTVIEW RD., OTTAWA ON K1M 5G4, Canada |
| MOHAMED ZAVER | 151 PUMPUALLEY COURT SW, CALGARY AB T2V 5E2, Canada |
| KARIM THOMAS | 3304-181 WYNFORD DR., TORONTO ON M3C 0C6, Canada |
| MOEZ RAJWANI | 3 DONALDA CRES., SCARBOROUGH ON M1S 1N5, Canada |
| MALIK TALIB | 502-1166 ALBERNI ST., WEST VANCOUVER BC V6E 3Z3, Canada |
| MOHAMMAD SADID | 323 RUE DU NENUPHAR, GRANBY QC J2H 2J8, Canada |
| SHEHERAZADE HIRJI | 59 VALENTINE DR., TORONTO ON M3A 3J7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-10-09 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1984-05-18 | 2014-10-09 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1984-05-17 | 1984-05-18 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-10-09 | current | 49 Wynford Drive, Toronto, ON M3C 1K1 |
| Address | 2014-10-02 | 2014-10-09 | 789 Don Mills Road, Suite 786, Don Mills, ON M3C 1T5 |
| Address | 2011-03-31 | 2014-10-02 | 717 West Pender Street, Suite 504, Vancouver, BC V6C 1G9 |
| Address | 1984-05-18 | 2011-03-31 | 717 West Pender Street, Suite 504, Vancouver, BC V6C 1G9 |
| Name | 2014-10-09 | current | JUBILEE DEVELOPMENT PROGRAMME CANADA |
| Name | 1984-05-18 | 2014-10-09 | JUBILEE DEVELOPMENT PROGRAMME CANADA |
| Status | 2014-10-09 | current | Active / Actif |
| Status | 2005-01-21 | 2014-10-09 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2005-01-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1984-05-18 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-09 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1984-05-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-12-09 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-09-30 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2016 | 2016-12-13 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Focus Humanitarian Assistance Canada | 49 Wynford Drive, Suite 200, Toronto, ON M3C 1K1 | 1981-07-20 |
| Insha Canda, Inc. | 49 Wynford Drive, Toronto, ON M3C 1K1 | 1995-10-20 |
| Imara National | 49 Wynford Drive, Toronto, ON M3C 1K1 | 2013-06-03 |
| 9662715 Canada Inc. | 49 Wynford Drive, Toronto, ON M3C 1K1 | 2016-03-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Aga Khan Museum | 77 Wynford Drive, Toronto, ON M3C 1K1 | 2012-06-08 |
| 9883193 Canada Association | 77 Wynford Drive, Toronto, ON M3C 1K1 | 2016-08-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12355256 Canada Inc. | 181 Wynford Drive, Unit 3009, Toronto, ON M3C 0C6 | 2020-09-20 |
| Global Spiritual and Emotional Wellness Centre | 505-181 Wynford Drive, Toronto, ON M3C 0C6 | 2020-08-24 |
| Kara Vault Inc. | Ph1 - 181 Wynford Drive, North York, ON M3C 0C6 | 2020-08-18 |
| G&g Soft Ltd. | 1001-181 Wynford Drive, North York, ON M3C 0C6 | 2020-01-16 |
| 11723057 Canada Inc. | 1906-181 Wynford Drive, Toronto, ON M3C 0C6 | 2019-11-05 |
| 11607901 Canada Incorporated | 181 Wynford Drive, Apartment 2002, Toronto, ON M3C 0C6 | 2019-09-05 |
| 11500112 Canada Inc. | 1205, 181 Wynford Drive, Toronto, ON M3C 0C6 | 2019-07-05 |
| 11326473 Canada Inc. | 181 Wynford Dr, Unit 709, North York, ON M3C 0C6 | 2019-03-28 |
| 11247484 Canada Inc. | #910 - 181 Wynford Drive, North York, Toronto, ON M3C 0C6 | 2019-02-12 |
| Alter Trading Company Inc. | 708-181 Wynford Drive, Toronto, ON M3C 0C6 | 2018-12-03 |
| Find all corporations in postal code M3C | ||
| Name | Address |
|---|---|
| AYAZ BHANJI | 9914 144 ST., EDMONTON AB T5N 1T5, Canada |
| AMIR LAKHANI | 105 CORAL REEF MANOR NE, CALGARY AB T3J 3Y8, Canada |
| SAMIRA ALIBHAI | 3173 PT GREY RD, VANCOUVER BC V6K 1B3, Canada |
| BASHIR SURANI | 321 CRESTVIEW RD., OTTAWA ON K1M 5G4, Canada |
| MOHAMED ZAVER | 151 PUMPUALLEY COURT SW, CALGARY AB T2V 5E2, Canada |
| KARIM THOMAS | 3304-181 WYNFORD DR., TORONTO ON M3C 0C6, Canada |
| MOEZ RAJWANI | 3 DONALDA CRES., SCARBOROUGH ON M1S 1N5, Canada |
| MALIK TALIB | 502-1166 ALBERNI ST., WEST VANCOUVER BC V6E 3Z3, Canada |
| MOHAMMAD SADID | 323 RUE DU NENUPHAR, GRANBY QC J2H 2J8, Canada |
| SHEHERAZADE HIRJI | 59 VALENTINE DR., TORONTO ON M3A 3J7, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M3C 1K1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Programme De Developpement Et D'assistance Aux Philippines Inc. | 1980 Ogilvie Road, Po Box 27096, Gloucester, ON K1J 9L9 | 1995-07-27 |
| Le Programme Du Patrimoine Universel | 200 Isabella, Suite 300, Ottawa, ON K1S 1V7 | 1989-06-16 |
| Ipred_international Programme for Rural Economic Development | 60 MontГ©e Du Parc, ChГўteau Richer, QC G0A 1N0 | 2019-01-14 |
| Programme D'echange D'etudiants Du Canada | 7377 Brucy St, Suite 521, St. Leonard, QC H1S 1Y1 | 1969-02-04 |
| Programme De DÉveloppement Cambodge-canada | 3680 Jeanne Mance, Suite 460, Montreal, QC H2X 2K5 | 1994-08-23 |
| First Nation Ethanol Development Corporation | 319 Jubilee Road, Munsee-delaware Natio, R.r. #1, Munsey, Ontario, ON N0L 1Y0 | 2004-12-14 |
| Programme De Recherche Imec | 380 Ouest Rue St-antoine, Bur. 3280, Montreal, QC H2Y 3X7 | 1994-09-19 |
| Formi-cal Programme Inc. | 510 Boul. Du Sommet Est, Rimouski, QC G5L 7B5 | 1984-09-18 |
| Jubilee Silver International Company Ltd. | 716-1010 Sherbrooke West, Montreal, QC H3A 2R7 | 1998-01-22 |
| Chippewas of The Thames Development Corporation | 641 Jubilee Drive, Chippewas of The Thames First Nation, Muncey, ON N0L 1Y0 | 1996-10-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on JUBILEE DEVELOPMENT PROGRAMME CANADA.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.