BELLEY ICE ADVISORS INC. (Corporation# 1480740) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 5, 1983.
| Corporation ID | 1480740 |
| Business Number | 880864996 |
| Corporation Name |
BELLEY ICE ADVISORS INC. CONSEILLERS EN GLACE BELLEY INC. |
| Registered Office Address |
207 Rue Des Pinsons Lauzon QC G6V 7N4 |
| Incorporation Date | 1983-04-05 |
| Dissolution Date | 1995-07-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| J-M BELLEY | 207 RUE DES PINSONS, LAUZON QC G6V 7N4, Canada |
| S. BELLEY | 244 RUE MARTIGNY, NOTRE-DAME-DES-LAURENTIDES QC G0A 2S0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-04-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-04-04 | 1983-04-05 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-04-05 | current | 207 Rue Des Pinsons, Lauzon, QC G6V 7N4 |
| Name | 1983-04-05 | current | BELLEY ICE ADVISORS INC. |
| Name | 1983-04-05 | current | CONSEILLERS EN GLACE BELLEY INC. |
| Status | 1995-07-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1985-07-06 | 1995-07-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-04-05 | 1985-07-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-07-31 | Dissolution | |
| 1983-04-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3642925 Canada Inc. | 6620, Rue Alfred Pellan, LГ©vis, QC G6V 0A9 | 1999-07-21 |
| 10595047 Canada Inc. | 500-5700, Rue J.-b.-michaud, LГ©vis, QC G6V 0B1 | 2018-01-23 |
| Exceldor Foods Ltd. | 500-5700, Rue J.-b. Michaud, LГ©vis, QC G6V 0B1 | 2014-01-29 |
| 8514348 Canada Inc. | 200-l-5700, Rue J.b.-michaud, LГ©vis, QC G6V 0B1 | 2013-05-06 |
| Le Champ Du Coq Inc. | 5700, Rue J.-b.-michaud, Bureau 500, LГ©vis, QC G6V 0B1 | 2006-11-07 |
| 4353137 Canada Inc. | 5700, Rue J.-b. Michaud, Suite 200-o, LÉvis, QC G6V 0B1 | 2006-03-10 |
| Chambre De Commerce De LГ©vis | 5700 Rue J.b. Michaud, Bur. 225, Levis, QC G6V 0B1 | 1872-06-14 |
| Ferme D'amours Inc. | 5700, Rue J.-b.-michaud, Bureau 500, LÉvis, QC G6V 0B1 | 1995-02-20 |
| 8928258 Canada Inc. | 500-5700, Rue J.-b. Michaud, LÉvis, QC G6V 0B1 | 2014-06-18 |
| 9502998 Canada LimitÉe | 1588 Métivier, Lévis, QC G6V 0G1 | 2015-12-01 |
| Find all corporations in postal code G6V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| J-M BELLEY | 207 RUE DES PINSONS, LAUZON QC G6V 7N4, Canada |
| S. BELLEY | 244 RUE MARTIGNY, NOTRE-DAME-DES-LAURENTIDES QC G0A 2S0, Canada |
| City | LAUZON |
| Post Code | G6V7N4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Bars Laitiers Et Confiseries Belley's Inc. | 31 Domremy, Lorraine, QC J6Z 2Y7 | 1988-04-27 |
| Belley & Son Construction Inc. | 2704 River Rd, Manotick, ON K4M 1B4 | 2014-11-01 |
| Belley VidÉo Communication Inc. | 822 Rue Frechette, Granby, QC J2H 1M1 | 2001-02-16 |
| Gestion P. Belley Inc. | 880 Des Chenaux, St-jean-chrysostome, QC G6Z 2L1 | 1980-04-11 |
| Belley Transport Ltee | 640 Rue Therese, La Plaine, QC J0N 1B0 | 1980-10-24 |
| Granit Belley Export Inc. | 210 Ave Grande Decharge, Delisle, QC G0W 1L0 | 1992-06-09 |
| Belley, Fortin Et Associes Inc. | 2200 Rue Chapdelaine, Suite 908, Ste-foy, QC G1V 4G8 | 1985-05-09 |
| Gestion Belley Et Gauthier Inc. | 864 Rue Pierre-bedard, Chicoutimi, QC G7H 2N8 | 1990-03-05 |
| Belley Demers Avocats Inc. | 1114 Avenue Greene, Westmount, QC H3Z 1Z9 | 2013-12-31 |
| Belley Electric and Petroleum Inc. | 1201 Spence Street, Suite 23, Hawkesbury, ON K6A 3T4 | 2001-03-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on BELLEY ICE ADVISORS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.