Fellowship of Christian Peace Officers - Canada (Corporation# 1480723) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 8, 1983.
| Corporation ID | 1480723 |
| Business Number | 120365804 |
| Corporation Name |
Fellowship of Christian Peace Officers - Canada Association des agents de la paix chrГ©tiens du Canada |
| Registered Office Address |
6942 Loyalist Place London ON N6P 0A5 |
| Incorporation Date | 1983-04-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 7 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| John Wright | 1 Peel Plaza, St. John NB E2L 0E1, Canada |
| Aniceto Doria | 19 Gamble Drive, Ajax ON L1Z 0G7, Canada |
| JESSE WEEKS | 41 Cranfield Rd., TORONTO ON M4B 3H6, Canada |
| Andy Bigras | 15 Sedona Crescent, Moncton NB E1G 5M4, Canada |
| Paul Bateman | 4034 Otter Tail Cres., Ottawa ON K1V 1R1, Canada |
| NICOLA COULSTRING | 10th Floor, John E. Brownlee Building, 10365 97 Street, EDMONTON AB T5J 3W7, Canada |
| Frank Jang | 14200 Green Timbers Way, Surrey BC V3T 6P3, Canada |
| ANDREW COWAN | 451 Talbot St - 8th Floor, LONDON ON N6A 5C9, Canada |
| Henry Tso | 85 Timna Cres., Vaughn ON L6A 4L7, Canada |
| RONALD MOSTREY | 376 CH. LEBAUDY, GATINEAU QC J8V 2H2, Canada |
| Lisa Downie | 6080 Riverside Drive East, Windsor ON N8S 1B6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-07-21 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1983-04-08 | 2014-07-21 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1983-04-07 | 1983-04-08 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2016-07-23 | current | 6942 Loyalist Place, London, ON N6P 0A5 |
| Address | 2014-07-21 | 2016-07-23 | 592 King Street, Woodstock, ON N4S 1N3 |
| Address | 1983-04-08 | 2014-07-21 | Stn. A Po Box 520, Scarborough, ON M1K 5C3 |
| Name | 2014-07-21 | current | Fellowship of Christian Peace Officers - Canada |
| Name | 2014-07-21 | current | Association des agents de la paix chrГ©tiens du Canada |
| Name | 1983-04-08 | 2014-07-21 | FRATERNITE CANADIENNE DES AGENTS DE LA PAIX CHRETIENS INC. |
| Name | 1983-04-08 | 2014-07-21 | CANADIAN FELLOWSHIP OF CHRISTIAN PEAC OFFICERS INC. |
| Status | 2014-07-21 | current | Active / Actif |
| Status | 1983-04-08 | 2014-07-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-07-21 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1983-04-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-18 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-07-06 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-08-04 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-07-08 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pocket Star Inc. | 3511 Loyalist Court, London, ON N6P 0A5 | 2016-06-13 |
| Click 360 Photography Inc. | 6927 Loyalist Place, London, ON N6P 0A5 | 2013-03-05 |
| Kznm Holdings Inc. | 3511 Loyalist Court, London, ON N6P 0A5 | 2019-08-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| London Performing Arts Academy | 7039 Clayton Walk, London, ON N6P 0A1 | 2019-11-22 |
| Big League Alumni Sports Technology Inc. | 7092 Angela Crt., London, ON N6P 0A1 | 2011-07-11 |
| Supplementsource Inc. | 7030 Clayton Walk, London, ON N6P 0A1 | 2010-07-01 |
| Ctmi Canada Inc. | 7084 Angela Court, London, ON N6P 0A1 | 2006-09-15 |
| 8823464 Canada Inc. | 7030 Clayton Walk, London, ON N6P 0A1 | 2014-03-18 |
| Canhire Global Recruitment & Placement Services Inc. | 2023-westwick Walk, London, ON N6P 0A2 | 2019-11-20 |
| Pinky Geeta Transport Inc. | 2044 Westwick Walk, London, ON N6P 0A2 | 2018-10-29 |
| Daemon Motorsports Incorporated | 2090 Westwick Walk, London, ON N6P 0A2 | 2013-05-23 |
| Treos Global Inc. | 2090 Westwick Walk, London, ON N6P 0A2 | 2017-05-10 |
| 10770973 Canada Inc. | 2017 Westwick Walk, London, ON N6P 0A3 | 2018-05-07 |
| Find all corporations in postal code N6P | ||
| Name | Address |
|---|---|
| John Wright | 1 Peel Plaza, St. John NB E2L 0E1, Canada |
| Aniceto Doria | 19 Gamble Drive, Ajax ON L1Z 0G7, Canada |
| JESSE WEEKS | 41 Cranfield Rd., TORONTO ON M4B 3H6, Canada |
| Andy Bigras | 15 Sedona Crescent, Moncton NB E1G 5M4, Canada |
| Paul Bateman | 4034 Otter Tail Cres., Ottawa ON K1V 1R1, Canada |
| NICOLA COULSTRING | 10th Floor, John E. Brownlee Building, 10365 97 Street, EDMONTON AB T5J 3W7, Canada |
| Frank Jang | 14200 Green Timbers Way, Surrey BC V3T 6P3, Canada |
| ANDREW COWAN | 451 Talbot St - 8th Floor, LONDON ON N6A 5C9, Canada |
| Henry Tso | 85 Timna Cres., Vaughn ON L6A 4L7, Canada |
| RONALD MOSTREY | 376 CH. LEBAUDY, GATINEAU QC J8V 2H2, Canada |
| Lisa Downie | 6080 Riverside Drive East, Windsor ON N8S 1B6, Canada |
| City | London |
| Post Code | N6P 0A5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Police and Peace Officers Memorial Inc. | 100-141 Catherine Street, Ottawa, ON K2P 1C3 | 2004-08-05 |
| Christian Medical and Dental Association of Canada | 7-1000 Windmill Road, Dartmouth, NS B3B 1L7 | 1980-05-08 |
| Canadian Peace and Security Officers Training Association (cpsota) | 2116 Cote Vertu, Saint Laurent, QC H4R 1N7 | 2015-10-10 |
| Christian Dance Fellowship of Canada | 88 Sunmount Crescent S.e., Calgary, AB T2X 1X2 | 1995-06-19 |
| Conseil QuÉbÉcois Des Organismes ChrÉtiens | 5425 Boul. Laurier O., Bureau #106, Saint-hyacinthe, QC J2S 3V6 | 2001-07-12 |
| Conseil Jeunesse Des Organismes ChrÉtiens | 5425 Boul. Laurier Ouest, Suite 106, Saint-hyacinthe, QC J2S 3V6 | 2003-12-03 |
| Christian Brothers Services Canada | 199 Bay Street, 5300 Commerce Court West, Toronto, ON M5L 1B9 | 1999-06-21 |
| L'association Canadienne D'agents De Securite | 19 Carola St, Ottawa, ON K2G 0X9 | 1974-05-27 |
| Association of Canadian Financial Officers | 193 Richmond Road, Ottawa, ON K1Z 6W4 | 2004-07-23 |
| Canadian Federal Wildlife Officers Association, Inc | 3951 Dundas Street, Burnaby, BC V5C 1A6 | 2006-01-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on Fellowship of Christian Peace Officers - Canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.