Canadian Athletic Therapists Association (Corporation# 1480651) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 18, 1983.
| Corporation ID | 1480651 |
| Business Number | 130542822 |
| Corporation Name | Canadian Athletic Therapists Association |
| Registered Office Address |
400 5th Ave Sw Suite 308 Calgary AB T2P 0L6 |
| Incorporation Date | 1983-04-18 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Loriann Hynes | 197 River Glen Boulevard, Oakville ON L6H 5Y6, Canada |
| Kirsten Kidd | 110 Milner Downs Crescent, Kanata ON K2M 2S4, Canada |
| Schad Richea | Site 250 Box 49, RR2, Brandon MB R7A 5Y2, Canada |
| Fayez Abdulrahman | 473 Rue de Courcelles, Saint-Jean-sur-Richelieu QC J2W 1A2, Canada |
| Jamie Johnson | 205-284 Belmont Rd, Victoria BC V9C 1B1, Canada |
| Dennis Valdez | 2829 39th Street SW, Calgary AB T3E 3G8, Canada |
| Marc Morissette | 59 Buffie Bay, Winnipeg MB R2Y 1W1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-02-05 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1983-04-18 | 2014-02-05 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1983-04-17 | 1983-04-18 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-02-05 | current | 400 5th Ave Sw, Suite 308, Calgary, AB T2P 0L6 |
| Address | 2001-03-31 | 2014-02-05 | 902 11th Ave. Sw., Suite 312, Ottawa, ON K1V 7Y6 |
| Address | 1983-04-18 | 2001-03-31 | 1678 Bank Street, Ottawa, ON K1V 7Y6 |
| Name | 2014-02-05 | current | Canadian Athletic Therapists Association |
| Name | 1983-04-18 | 2014-02-05 | CANADIAN ATHLETIC THERAPISTS ASSOCIATION |
| Status | 2014-02-05 | current | Active / Actif |
| Status | 1983-04-18 | 2014-02-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-02-23 | Amendment / Modification |
Directors Limits Changed. Section: 201 |
| 2014-02-05 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2013-03-13 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2008-04-11 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1983-04-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-02-23 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-02-03 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-02-25 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada Fair 4 All Inc. | Suite 800, 400 – 5 Avenue, Sw, Calgary, AB T2P 0L6 | 2020-09-16 |
| Aspen Strategic Advisors Corporation | 300 400 5 Avenue Southwest, Calgary, AB T2P 0L6 | 2019-09-18 |
| Sggri Group Corp. | 400 5th Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0L6 | 2016-10-22 |
| Wow Bagz Ltd. | #300, 400 - 5th Avenue S.w., Calgary, AB T2P 0L6 | 2016-09-01 |
| Luxeum Renewables Group (lrg) Inc. | 400- 5 Avenue Sw, Suite 300, Calgary, AB T2P 0L6 | 2016-08-15 |
| Canadian College of Athletic Therapists, Inc. | 300 - 400 5th Ave Sw, Calgary, AB T2P 0L6 | 2007-12-06 |
| Cata Education & Research Foundation | 300, 400 5th Avenue S.w., Calgary, AB T2P 0L6 | 2001-06-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Pacific Railway Limited | 1800, 855 - 2nd Street S.w., Calgary, AB T2P 4Z5 | 2001-06-22 |
| 6058175 Canada Inc. | 1800-540 5th Avenue S.w, Calgary, AB T2P -M2 | 2003-01-24 |
| Aurora Pipeline Company Ltd. | 1400, 607 - 8th Avenue S.w., Calgary, AB T2P 0A7 | 1961-07-13 |
| The Association of Essential Service Practitioners of Canada | 900, 332 6 Avenue Southwest, Calgary, AB T2P 0B2 | 2020-10-09 |
| Emian Enterprises Inc. | 900, 332 6th Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0B2 | 2006-03-28 |
| Placements Keilander Inc. | 332-6 Avenue Sw, Suite 1100, Calgary, AB T2P 0B2 | 1981-12-07 |
| Decoking, Descaling Technology Inc. | 900, 332 6th Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0B2 | |
| 6877371 Canada Inc. | 900, 332 6th Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0B2 | 2007-11-21 |
| Nicaco Corporation | 900, 332 6th Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0B2 | 2008-12-15 |
| Reliance Asset Consulting Inc. | 900, 332 6th Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0B2 | |
| Find all corporations in postal code T2P | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Loriann Hynes | 197 River Glen Boulevard, Oakville ON L6H 5Y6, Canada |
| Kirsten Kidd | 110 Milner Downs Crescent, Kanata ON K2M 2S4, Canada |
| Schad Richea | Site 250 Box 49, RR2, Brandon MB R7A 5Y2, Canada |
| Fayez Abdulrahman | 473 Rue de Courcelles, Saint-Jean-sur-Richelieu QC J2W 1A2, Canada |
| Jamie Johnson | 205-284 Belmont Rd, Victoria BC V9C 1B1, Canada |
| Dennis Valdez | 2829 39th Street SW, Calgary AB T3E 3G8, Canada |
| Marc Morissette | 59 Buffie Bay, Winnipeg MB R2Y 1W1, Canada |
| City | CALGARY |
| Post Code | T2P 0L6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian College of Athletic Therapists, Inc. | 300 - 400 5th Ave Sw, Calgary, AB T2P 0L6 | 2007-12-06 |
| Alliance of Canadian Athletic Therapists Associations | 60 Columbia Way, Suite 280, Markham, ON L3R 0C9 | 2019-11-26 |
| The Canadian Association of Occupational Therapists | 100-34 Colonnade Rd, Ottawa, ON K2E 7J6 | 1934-04-17 |
| Canadian Association of Music Therapists | 1124 Gainsborough Rd, Suite 5, London, ON N6H 5N1 | 1977-05-06 |
| Canadian Dental Therapists Association | 87 Brookland Street, Antigonish, NS B2G 1W1 | 1981-06-10 |
| Canadian Massage and Acupressure Therapists Association | 1088 Saint-laurent, Suite 2, Montreal, QC H2Z 1J5 | 2006-11-30 |
| Canadian Horse & Animal Physical Therapists Association | 457 Brennan St., Ottawa, ON K1Z 6J9 | 1995-04-18 |
| Canadian Association of Osteopathic Therapists | #107, 12018 Symons Valley Road Nw, Calgary, AB T3P 0A3 | 2018-06-28 |
| Canadian Association of Sex Educators and Therapists | 339 Bloor St West, Suite 213, Toronto, ON M5S 1W7 | 1986-03-18 |
| Canadian Sport Massage Therapists Association | Suite 469, 420 Main Street East, Milton, ON L9T 5G3 | 1987-07-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on Canadian Athletic Therapists Association.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.