TARA-STAT INC. (Corporation# 1480472) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 13, 1983.
| Corporation ID | 1480472 |
| Corporation Name | TARA-STAT INC. |
| Registered Office Address |
2210 Beaconsfield Avenue Suite 2 Montreal QC H4A 2G8 |
| Incorporation Date | 1983-04-13 |
| Dissolution Date | 1993-10-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| R.A. FREEMANTLE | 26 DROUIN, DOLLAR DES ORMEAUX QC H9A 2H1, Canada |
| D.E. HOWARD | 26 DROUIN, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 2H1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-04-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-04-12 | 1983-04-13 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-04-13 | current | 2210 Beaconsfield Avenue, Suite 2, Montreal, QC H4A 2G8 |
| Name | 1983-04-13 | current | TARA-STAT INC. |
| Status | 1993-10-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1985-08-03 | 1993-10-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-04-13 | 1985-08-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1993-10-04 | Dissolution | |
| 1983-04-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| T.c. Moore Transport (canada) Ltd. | 2210 Beaconsfield Avenue, Montreal, QC | 1977-11-24 |
| Les Toitures Belgrave Inc. | 2210 Beaconsfield Avenue, Montreal, QC | 1977-10-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cea Vogue International Inc. | 2260 Beaconsfield, Montreal, QC H4A 2G8 | 1992-02-06 |
| Twenty First Century Promotions Inc. | 2220 Beaconsfield Street, Suite 200, Montreal, QC H4A 2G8 | 1989-10-05 |
| Pasta Nostra Inc. | 2288 Beaconsfield Avenue, Montreal, QC H4A 2G8 | 1985-10-08 |
| La Maison De Montage Luhovy Inc. | 2330 Avenue Beaconsfield, Montreal, QC H4A 2G8 | 1985-04-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mda Initiatives Ltd. | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2009-04-08 |
| Rent-buy-sell Property Inc. | 4545, Girouard (suite 404), Montreal, QC H4A 0A1 | 2005-06-27 |
| Bestselfinitiative Inc. | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2010-01-18 |
| 11280171 Canada Inc. | #103, 2036 Avenue Wilson, Montreal, QC H4A 0A2 | 2019-03-03 |
| 10486680 Canada Inc. | 102 - 2028, Avenue Wilson, MontrГ©al, QC H4A 0A2 | 2017-11-08 |
| D & L Healing Foundation | 2028 Wilson Ave. #103, Montreal, QC H4A 0A2 | 2011-09-15 |
| Ccs Cybernod Computer Services Inc. | 103-2036 Wilson Avenue, MontrÉal, QC H4A 0A2 | 2009-11-18 |
| 12355469 Canada Inc. | 2025 Av Wilson, MontrГ©al, QC H4A 0A3 | 2020-09-20 |
| 12036142 Canada Inc. | 102-2025 Av Wilson, Montreal, QC H4A 0A3 | 2020-05-02 |
| Demoskratos | 2025 Avenue Wilson, Apt 102, MontrГ©al, QC H4A 0A3 | 2018-03-20 |
| Find all corporations in postal code H4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| R.A. FREEMANTLE | 26 DROUIN, DOLLAR DES ORMEAUX QC H9A 2H1, Canada |
| D.E. HOWARD | 26 DROUIN, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 2H1, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H4A2G8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Stat Security Inc. | 400 Rue St-jean, Longueuil, QC J4H 2X6 | 1988-11-09 |
| Les Services Financiers Stat Inc. | 1610 St.catherine Street West, Suite 455, Montreal, QC H3H 2S2 | 1987-09-25 |
| Tara R.d.p. Realty Specialties Inc. | 4460 Bellechasse, Apt 26, Montreal, QC H1T 1Y8 | 1988-02-26 |
| Les Distributions Irlandaises La Maison De Tara Inc. | 1 Market Square, Saint John, NB E2L 4Z6 | 1984-01-25 |
| Oddas Stat Inc. | 124 Promenade Sheraton, Montreal-west, QC H4X 1N4 | 1998-12-02 |
| Les Investissements Tara Limitee | 1010 St. Catherine Street West, Suite 600, Montreal, QC H3B 1G8 | 1977-03-31 |
| Vita-stat International Ltee | 178 Cartier Avenue, Suite B, Pointe Claire, QC | 1977-10-11 |
| Tara Fung Holding Inc. | 5406 Casgrain Street, Montreal, QC H2T 1S2 | 2001-05-15 |
| Les Industries Textiles Tara Inc. | 339 Deslauriers St., Montreal, QC H4N 1W2 | 1980-03-05 |
| Stat Global Inc. | 67 Inverkip Ave, Ottawa, ON K1T 4B8 | 2012-08-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on TARA-STAT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.