GESTION SAGUAY INC. (Corporation# 1480405) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 13, 1983.
| Corporation ID | 1480405 |
| Business Number | 881015465 |
| Corporation Name | GESTION SAGUAY INC. |
| Registered Office Address |
Lac-saguay, Cte. Labelle QC J0W 1L0 |
| Incorporation Date | 1983-04-13 |
| Dissolution Date | 2003-09-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| D. DUNN | LAC SAGUAY, COMTE DE LABELLE QC J0W 1L0, Canada |
| P. LACHANCE | 240 RUE ALFRED LALIBERTE, BOUCHERVILLE QC J4B 1B9, Canada |
| M. LACHANCE | 215 JUMONVILLE, ST BRUNO QC J3V 5C5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-04-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-04-12 | 1983-04-13 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-04-13 | current | Lac-saguay, Cte. Labelle, QC J0W 1L0 |
| Name | 1983-04-13 | current | GESTION SAGUAY INC. |
| Status | 2003-09-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1988-01-07 | 2003-09-09 | Active - Intent to Dissolve Filed / Actif - Intention de dissolution dГ©posГ©e |
| Status | 1986-04-28 | 1988-01-07 | Active / Actif |
| Status | 1986-02-17 | 1986-04-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-09-09 | Dissolution | Section: 212 |
| 1988-01-07 | Statement of Intent to Dissolve / DГ©claration d'intention de dissolution | |
| 1983-04-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1987 | 1984-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1985 | 1984-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1984 | 1984-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| City | LAC-SAGUAY, CTE. LABELLE |
| Province | QC |
| Postal Code | J0W 1L0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Pierres Saguay Inc. | 195 Route 117, Lac Saguay, QC J0W 1L0 | 1995-08-04 |
| 149568 Canada Ltee | 59 Chemin De La Presqu'ile, Lac Saguay, QC J0W 1L0 | 1986-04-09 |
| 167473 Canada Inc. | 122 Rue St-ludger, Lac St-jean, QC J0W 1L0 | 1989-04-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Au Coeur De L'arbre Maison De RÉpit Jeunesse | 645 Chemin Des Voyageurs, Chute-saint-philippe, QC J0W 1A0 | 2018-01-10 |
| Laiterie Abitibi-tÉmiscamingue Inc. | 445, Chemin Des Voyageurs, Chute-saint-philippe, QC J0W 1A0 | 2016-08-24 |
| 6379401 Canada IncorporÉe | 161 Chemin Des Kayaks, Chute-st-philippe, QC J0W 1A0 | 2005-04-18 |
| Roger Mainguy Excavation Inc. | 305 Chemin Du Progres, Chute Saint-philippe, QC J0W 1A0 | 1985-05-06 |
| Les Produits Apicoles Devamel Inc. | 93 Chemin Du Barrage, Chute-saint-philippe, QC J0W 1A0 | |
| 11127012 Canada Inc. | 200-14, Route 309 Nord, Ferme-neuve, QC J0W 1C0 | 2018-12-03 |
| Les Cultures Vert Pur Inc. | 43, Route 309 Sud, Ferme-neuve, QC J0W 1C0 | 2018-04-05 |
| Gestion De La Rive Inc. | 75 Ch. De La Rive, Ferme-neuve, QC J0W 1C0 | 2017-11-08 |
| Eau D'Г‰rable Pure Oviva Inc. | 37, Route 309 Sud, Ferme-neuve, QC J0W 1C0 | 2013-02-04 |
| Le Studio Fromager LtГ©e | 37 Route 309 Sud, Ferme-neuve, QC J0W 1C0 | 2012-11-27 |
| Find all corporations in postal code J0W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| D. DUNN | LAC SAGUAY, COMTE DE LABELLE QC J0W 1L0, Canada |
| P. LACHANCE | 240 RUE ALFRED LALIBERTE, BOUCHERVILLE QC J4B 1B9, Canada |
| M. LACHANCE | 215 JUMONVILLE, ST BRUNO QC J3V 5C5, Canada |
| City | LAC-SAGUAY, CTE. LABELLE |
| Post Code | J0W1L0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Pierres Saguay Inc. | 195 Route 117, Lac Saguay, QC J0W 1L0 | 1995-08-04 |
| 3042294 Canada Inc. | 297 Route 117, Lac Saguay, QC J0W 1L0 | 1994-06-14 |
| Les Creations Saguay Inc. | 257 Rue Rollin, Gatineau, QC J8R 1C6 | 1985-12-17 |
| Marina Venise Inc. | 4 Croissant Michaud, Lac-saguay, QC J0W 1L0 | |
| 149568 Canada Ltee | 59 Chemin De La Presqu'ile, Lac Saguay, QC J0W 1L0 | 1986-04-09 |
| Meubles Et Sculptures Artisan-arbre Inc. | 6 Ch Du Vieux Moulin, Lac-saguay, QC J0W 1L0 | 1999-02-01 |
| The Women's Foundation Nepal-canada International | 248 Chemin De La Montagne, Lac-saguay, QC J0W 1L0 | 2011-10-07 |
| SociÉtÉ Internationale De Recherche Économique Et De StratÉgie (sires) Inc. | 142 Chemin Du Rang 5 & 6, Lac Saguay, QC J0W 1L0 | 1990-04-25 |
| Co-gestion Limited | 3470 Breboeuf, Brossard, QC H4Z 2X5 | 1976-11-25 |
| Gestion F.a.j.m. Inc. | 1525 - 137e Rue, Saint-georges, QC G5Y 6V9 |
Please comment or provide details below to improve the information on GESTION SAGUAY INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.