WAJAX LIMITEE (Corporation# 148032) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 17, 1910.
| Corporation ID | 148032 |
| Business Number | 105570915 |
| Corporation Name |
WAJAX LIMITEE WAJAX LIMITED |
| Registered Office Address |
3280 Warton Way Mississauga ON L4X 2C5 |
| Incorporation Date | 1910-02-17 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 7 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| IVAN H. DUVAR | 180 VICTORIA STREET EAST, AMHERST NS B4H 1Y5, Canada |
| VALERIE A. A. NEILSEN | 1907 - 7TH STREET S.W., CALGARY AB T2T 2W9, Canada |
| DONALD R. SOBEY | 11 BIRCH HILL DRIVE, STELLARTON NS B0K 1S0, Canada |
| DAVID L. TORREY | 389 CARLYLE AVE., MOUNT ROYAL QC H3R 2T3, Canada |
| FRANK C. SOBEY | 39 CEDAR DRIVE, STELLARTON NS B0K 1S0, Canada |
| DONALD J. TAYLOR | 38 SIBBALD CRES., JACKSON'S POINT ON L0E 1L0, Canada |
| PAUL E. GAGNE | 13 SENNEVILLE ROAD, SENNEVILLE QC H9X 1B4, Canada |
| MARK L. CULLEN | 5515 CHURCHILL STREET, VANCOUVER BC V6M 3G8, Canada |
| PAUL D. SOBEY | 553 TERRACE ST., NEW GLASGOW NS B2H 5J6, Canada |
| ROBERT P. DEXTER | 1028 RIDGEWOOD DRIVE, HALIFAX NS B3H 3Y4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1978-04-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1978-04-25 | 1978-04-26 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1910-02-17 | 1978-04-25 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1999-05-27 | current | 3280 Warton Way, Mississauga, ON L4X 2C5 |
| Address | 1996-05-03 | 1999-05-27 | 9087e 198th Street, Langley, BC V1M 3B1 |
| Name | 1965-12-20 | current | WAJAX LIMITEE |
| Name | 1965-12-20 | current | WAJAX LIMITED |
| Name | 1950-01-13 | 1965-12-20 | B.J. COGHLIN CO. LIMITED |
| Name | 1910-02-17 | 1950-01-13 | B.J. COGHLIN COMPANY, LIMITED |
| Status | 2005-06-07 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1978-04-26 | 2005-06-07 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-06-03 | Proxy / Procuration | Statement Date: 2000-05-03. |
| 1999-06-07 | Proxy / Procuration | Statement Date: 1999-05-05. |
| 1999-05-27 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 1978-04-26 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1910-02-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2003 | 2004-05-07 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2002 | 2002-05-07 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2001 | 2002-05-07 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| Address | 3280 Warton Way |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L4X 2C5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Industries Wajax Limitee | 3280 Wharton Way, Mississauga, ON L4X 2C5 | |
| Corp.des SystÈmes De Puissance IntÉgrÉe | 3280 Wharton Way, Mississauga, ON L4X 2C5 | |
| Wajax Holdings Limited | 3280 Wharton Way, Mississauga, ON L4X 2C5 | 1978-05-24 |
| Kinecor Inc. | 3280 Wharton Way, Mississauga, ON L4X 2C5 | |
| Roulement National IncorporÉe | 3280 Wharton Way, Mississauga, ON L4X 2C5 | |
| Lounsbury Industrial (1996) Limited | 3280 Wharton Way, Mississauga, ON L4X 2C5 | |
| Spencer Teris Limited | 3280 Wharton Way, Mississauga, ON L4X 2C5 | |
| Kinecor Inc. | 3280 Wharton Way, Mississauga, ON L4X 2C5 | |
| Wajax Industries Limited - | 3280 Wharton Way, Mississauga, ON L4X 2C5 | |
| Wajax Limited | 3280 Wharton Way, Mississauga, ON L4X 2C5 | |
| Find all corporations in postal code L4X 2C5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| IVAN H. DUVAR | 180 VICTORIA STREET EAST, AMHERST NS B4H 1Y5, Canada |
| VALERIE A. A. NEILSEN | 1907 - 7TH STREET S.W., CALGARY AB T2T 2W9, Canada |
| DONALD R. SOBEY | 11 BIRCH HILL DRIVE, STELLARTON NS B0K 1S0, Canada |
| DAVID L. TORREY | 389 CARLYLE AVE., MOUNT ROYAL QC H3R 2T3, Canada |
| FRANK C. SOBEY | 39 CEDAR DRIVE, STELLARTON NS B0K 1S0, Canada |
| DONALD J. TAYLOR | 38 SIBBALD CRES., JACKSON'S POINT ON L0E 1L0, Canada |
| PAUL E. GAGNE | 13 SENNEVILLE ROAD, SENNEVILLE QC H9X 1B4, Canada |
| MARK L. CULLEN | 5515 CHURCHILL STREET, VANCOUVER BC V6M 3G8, Canada |
| PAUL D. SOBEY | 553 TERRACE ST., NEW GLASGOW NS B2H 5J6, Canada |
| ROBERT P. DEXTER | 1028 RIDGEWOOD DRIVE, HALIFAX NS B3H 3Y4, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L4X 2C5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wajax Limited | 2250 Argentia Road, Mississuaga, ON L5N 6A5 | |
| Les Manufactures Wajax Limitee | 1100 Norman, Lachine, QC H8S 1A6 | 1951-09-18 |
| Wajax Limited | 3280 Wharton Way, Mississauga, ON L4X 2C5 | |
| Wajax Limited | 3280 Wharton Way, Mississauga, ON L4X 2C5 | |
| Wajax Limited | 3280 Wharton Way, Mississauga, ON L4X 2C5 | |
| Les Industries Wajax Limitee | 350 Sparks Street, Suite 1105, Ottawa, ON K1R 7S8 | 1971-12-31 |
| Les Industries Wajax Limitee | 350 Sparks Street, Suite 1105, Ottawa, ON K1R 7S8 | |
| Les Services Wajax Limitee | 350 Sparks Stret, Suite 900, Ottawa, ON K1R 7S8 | |
| Les Industries Wajax Limitee | 350 Sparks Street, Suite 1105, Ottawa, ON K1R 7S8 | |
| Les Industries Wajax Limitee | 350 Sparks Street, Suite 1105, Ottawa, ON K1R 7S8 |
Please comment or provide details below to improve the information on WAJAX LIMITEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.