DEPANNEUR MONIQUE ET CLAUDE GAREAU INC. (Corporation# 1480316) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 13, 1983.
| Corporation ID | 1480316 |
| Corporation Name | DEPANNEUR MONIQUE ET CLAUDE GAREAU INC. |
| Registered Office Address |
181 Chemin Pare Chertsey QC J0K 3K0 |
| Incorporation Date | 1983-04-13 |
| Dissolution Date | 1995-08-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| C. GAREAU | 181 CHEMIN PARE, CHERTSEY QC J0K 3K0, Canada |
| M. GAREAU | 181 CHEMIN PARE, CHERTSEY QC J0K 3K0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-04-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-04-12 | 1983-04-13 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-04-13 | current | 181 Chemin Pare, Chertsey, QC J0K 3K0 |
| Name | 1983-04-13 | current | DEPANNEUR MONIQUE ET CLAUDE GAREAU INC. |
| Status | 1995-08-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1986-08-02 | 1995-08-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-04-13 | 1986-08-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-08-02 | Dissolution | |
| 1983-04-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1984 | 1984-02-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3561496 Canada Inc. | 330 Des Cygnes, Chertsey, QC J0K 3K0 | 1998-12-01 |
| Sde Electro Concept Inc. | 955 Mauriac, Chertsey, QC J0K 3K0 | 1995-08-28 |
| 3052851 Canada Inc. | 690 Bonair, Chertsey, QC J0K 3K0 | 1994-07-20 |
| Techno T.h.a.p. Inc. | 377 Du Parc, C P 425, Chertsey, QC J0K 3K0 | 1993-04-13 |
| 2786281 Canada Inc. | 3250 Rue De L'eglise, St-theodore-de-chertsey, QC J0K 3K0 | 1992-01-09 |
| Claude Savoie Et Fils Entrepreneur Peintre Inc. | 550 Croissant Boily, Chertsey, QC J0K 3K0 | 1990-09-05 |
| Les Placements Robert Alexandre Venturini Inc. | 3024 Des Camelias, Rr 1, Chertsey, QC J0K 3K0 | 1990-08-17 |
| Gestions William Cameron Inc. | 2360 Chemin Michel, Rr 1, Chertsey, QC J0K 3K0 | 1990-04-20 |
| Les Laboratoires Rinbo Inc. | 540 Croissant Boily, Chertsey, QC J0K 3K0 | 1989-02-23 |
| 161449 Canada Inc. | 8050 Route 125, Chertsey, QC J0K 3K0 | 1988-07-04 |
| Find all corporations in postal code J0K3K0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| C. GAREAU | 181 CHEMIN PARE, CHERTSEY QC J0K 3K0, Canada |
| M. GAREAU | 181 CHEMIN PARE, CHERTSEY QC J0K 3K0, Canada |
| City | CHERTSEY |
| Post Code | J0K3K0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Claude Gareau & Associes Limitee | 246 Westgate Dr, Rosemere, QC | 1973-06-22 |
| Claude Gareau Holdings Inc. | 1790 Millau, Terrebonne, QC J6K 4K9 | 1985-04-11 |
| Gareau & Gareau Consultants Ltd. | 165 Des Bergeres, St-raphael Ile Bizard, QC H9C 2S9 | 1976-07-07 |
| Depanneur Monique Robert Inc. | 201 Beaubien Est, Montreal, QC H2S 1R5 | 1984-02-09 |
| Depanneur Jean-claude Brunet Inc. | 46 St-laurent, St-eustache, QC J7P 1W1 | 1981-04-10 |
| Depanneur Rene Theberge Inc. | 661 Claude De Ramesay, Marieville, QC J0L 1J0 | 1981-12-14 |
| A.j. & H. Gareau Holding Ltd. | 1 - 2590 Sheffield Road, Ottawa, ON K1B 3V7 | 1990-01-26 |
| Gareau Drilling Ltd. | 3825 Boul St-jean Baptiste, Pte-aux Trembles, QC H1B 5V4 | |
| Gareau Drilling Ltd. | 5639 De Castille, Montreal Nord, QC H1G 3E6 | 1975-05-14 |
| Forage Gareau LtÉe | 3825 Boulevard St-jean Baptiste, Pointe-aux-trembles, QC H1B 5V4 |
Please comment or provide details below to improve the information on DEPANNEUR MONIQUE ET CLAUDE GAREAU INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.