CONSTRUCTION J.M. SAINDON INC. (Corporation# 1480278) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 12, 1983.
| Corporation ID | 1480278 |
| Business Number | 101112258 |
| Corporation Name | CONSTRUCTION J.M. SAINDON INC. |
| Registered Office Address |
100 Rue Saindon, R.r. 1 St-theodore-de-chertsey QC J0K 3K0 |
| Incorporation Date | 1983-04-12 |
| Dissolution Date | 2004-01-08 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| J-M. SAINDON | 100 RUE SAINDON, R.R. 1, ST-THEODORE-DE-CHERTSEY QC J0K 3K0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-04-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-04-11 | 1983-04-12 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-04-12 | current | 100 Rue Saindon, R.r. 1, St-theodore-de-chertsey, QC J0K 3K0 |
| Name | 1983-04-12 | current | CONSTRUCTION J.M. SAINDON INC. |
| Status | 2004-01-08 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-06-30 | 2004-01-08 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-04-12 | 2003-06-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-01-08 | Dissolution | Section: 212 |
| 1983-04-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1997-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1997-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1996 | 1997-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 100 RUE SAINDON, R.R. 1 |
| City | ST-THEODORE-DE-CHERTSEY |
| Province | QC |
| Postal Code | J0K 3K0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3561496 Canada Inc. | 330 Des Cygnes, Chertsey, QC J0K 3K0 | 1998-12-01 |
| Sde Electro Concept Inc. | 955 Mauriac, Chertsey, QC J0K 3K0 | 1995-08-28 |
| 3052851 Canada Inc. | 690 Bonair, Chertsey, QC J0K 3K0 | 1994-07-20 |
| Techno T.h.a.p. Inc. | 377 Du Parc, C P 425, Chertsey, QC J0K 3K0 | 1993-04-13 |
| 2786281 Canada Inc. | 3250 Rue De L'eglise, St-theodore-de-chertsey, QC J0K 3K0 | 1992-01-09 |
| Claude Savoie Et Fils Entrepreneur Peintre Inc. | 550 Croissant Boily, Chertsey, QC J0K 3K0 | 1990-09-05 |
| Les Placements Robert Alexandre Venturini Inc. | 3024 Des Camelias, Rr 1, Chertsey, QC J0K 3K0 | 1990-08-17 |
| Gestions William Cameron Inc. | 2360 Chemin Michel, Rr 1, Chertsey, QC J0K 3K0 | 1990-04-20 |
| Les Laboratoires Rinbo Inc. | 540 Croissant Boily, Chertsey, QC J0K 3K0 | 1989-02-23 |
| 161449 Canada Inc. | 8050 Route 125, Chertsey, QC J0K 3K0 | 1988-07-04 |
| Find all corporations in postal code J0K3K0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| J-M. SAINDON | 100 RUE SAINDON, R.R. 1, ST-THEODORE-DE-CHERTSEY QC J0K 3K0, Canada |
| City | ST-THEODORE-DE-CHERTSEY |
| Post Code | J0K3K0 |
| Category | construction |
| Category + City | construction + ST-THEODORE-DE-CHERTSEY |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Groupe Technest Inc. | 103-324, Rue Pierre-saindon, Rimouski, QC G5L 9A8 | 1980-12-15 |
| Lyfra Capital Inc. | 3105 Saindon St, Levis, QC G6J 0K4 | 2004-02-10 |
| Les Placements Roger Saindon Inc. | Lac Cameron, Vendee, QC J0T 2T0 | 1980-02-27 |
| 160689 Canada Inc. | 6515 Rue Saindon, Laval, QC H7H 1H2 | 1988-03-18 |
| Placements Marie-hГ©lГЁne Plourde Inc. | 288, Rue Pierre-saindon, Rimouski, QC G5L 9A8 | 2008-12-03 |
| Eglise De Dieu Des Etres-paroles | 6470 Rue Saindon, Laval, QC H7H 1H1 | 2009-04-23 |
| Raymond Saindon Auto Electrique Inc. | 10120-b Rue Garon, Montreal-nord, QC H1H 3S7 | 1982-06-03 |
| Saindon, Saint-arnaud Associes Limitee | 18 De Vouziers, Ville Lorraine, QC J6Z 3H6 | 1980-07-10 |
| H2ce Г‰nergie Inc. | 200-287, Rue Pierre-saindon, Rimouski, QC G5L 9A7 | 2016-03-18 |
| Construction & GÉrance De Construction Aidquin Inc. | 353 Brock North, Montreal West, QC H4X 2G4 | 1985-02-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on CONSTRUCTION J.M. SAINDON INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.