LUTHERAN CHURCH - CANADA FINANCIAL MINISTRIES (Corporation# 1480171) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 18, 1983.
| Corporation ID | 1480171 |
| Business Number | 888730397 |
| Corporation Name | LUTHERAN CHURCH - CANADA FINANCIAL MINISTRIES |
| Registered Office Address |
3074 Portage Avenue Winnipeg MB R3K 0Y2 |
| Incorporation Date | 1983-08-18 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 8 - 8 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BILL MCLEAN | 6000 HENDERSON HWY, GONOR MB R1C 0A8, Canada |
| ALAN SCHMITT | 75 BLACKTHIORNE CRES, LONDON ON N6J 4B3, Canada |
| JASON MUTSCHLER | 503-10 STREET, DUNMORE AB T1B 0K1, Canada |
| JOYCE BARRY | 105C - 921 SPILLWAY ROAD, OLIVER BC V0H 1T8, Canada |
| james alexander | 28-174 Martindale Road, St. Catharines ON L2S 3Z9, Canada |
| MARK DANIELSON | BOX 39, #22 ERIE AVE NORTH, FISHERVILLE ON N0A 1G0, Canada |
| JOHN RIGGS | 105 - 203 BERINI DR., SASKATOON SK S7N 4L2, Canada |
| BRUCE BRUBACHER | 1405-6 WILLOW STREET, WATERLOO ON N2J 4S3, Canada |
| Gina Frisk Anaka | 2015 4 Avenue North, Regina SK S4R 0T5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-06-27 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1983-08-18 | 2014-06-27 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1983-08-17 | 1983-08-18 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-06-27 | current | 3074 Portage Avenue, Winnipeg, MB R3K 0Y2 |
| Address | 1985-05-02 | 2014-06-27 | 3074 Portage Avenue, Winnipeg, MB R3K 0Y2 |
| Name | 2014-06-27 | current | LUTHERAN CHURCH - CANADA FINANCIAL MINISTRIES |
| Name | 1995-01-27 | 2014-06-27 | LUTHERAN CHURCH - CANADA FINANCIAL MINISTRIES |
| Name | 1983-08-18 | 1995-01-27 | LUTHERAN CHURCH EXTENSION FUND/CANADA (MISSOURI SYNOD) |
| Status | 2014-06-27 | current | Active / Actif |
| Status | 1983-08-18 | 2014-06-27 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-10-22 | Amendment / Modification | Section: 201 |
| 2014-06-27 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2009-01-14 | Amendment / Modification | |
| 2003-12-18 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1983-08-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-25 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-05-24 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-06-20 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-05-27 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lcc Central Extension Fund Services Inc. | 3074 Portage Avenue, Winnipeg, MB R3K 0Y2 | 2004-07-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lutheran Church-canada | 3074 Portage Ave., Winnipeg, MB R3K 0Y2 | 1959-06-04 |
| Lutherans for Life - Canada | 3074 Portage Ave., Winnipeg, MB R3K 0Y2 | 2003-08-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Glj Industries Inc. | 3400 Assiniboine Avenue, Winnipeg, MB R3K 0B1 | 2006-01-18 |
| Malcolm Mcdermit Mineral Holdings Ltd. | 3276 Assiniboine Avenue, Winnipeg, MB R3K 0B1 | 1985-04-15 |
| Memorial Marble & Tile Company, Limited | 68 Kilmer Ave., Winnipeg, MB R3K 0C1 | 1925-02-03 |
| 7081685 Canada Ltd. | 10 Thackeray Ave, Winnipeg, MB R3K 0H1 | 2008-11-24 |
| Maranatha Prophecy Conferences | 15 Carlyle Bay, Winnipeg, MB R3K 0H2 | 1991-04-22 |
| Kevin Coughlin Artwork Inc. | 104 Wordsworth Way, Winnipeg, MB R3K 0K4 | 1989-12-29 |
| United China Investment Development Corporation | 18 Coleridge Park Drive, Winnipeg, MB R3K 0K5 | 2013-12-12 |
| Keystone Pet Supplies Ltd. | 15 Dickens Srive, Winnipeg, MB R3K 0M1 | 2007-02-14 |
| 9369333 Canada Corp. | 11 Aldrich Ave, Winnipeg, MB R3K 0N3 | 2015-07-15 |
| Gravamax Inc. | 11 Magellan Bay, Winnipeg, MB R3K 0P7 | 2018-09-01 |
| Find all corporations in postal code R3K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BILL MCLEAN | 6000 HENDERSON HWY, GONOR MB R1C 0A8, Canada |
| ALAN SCHMITT | 75 BLACKTHIORNE CRES, LONDON ON N6J 4B3, Canada |
| JASON MUTSCHLER | 503-10 STREET, DUNMORE AB T1B 0K1, Canada |
| JOYCE BARRY | 105C - 921 SPILLWAY ROAD, OLIVER BC V0H 1T8, Canada |
| james alexander | 28-174 Martindale Road, St. Catharines ON L2S 3Z9, Canada |
| MARK DANIELSON | BOX 39, #22 ERIE AVE NORTH, FISHERVILLE ON N0A 1G0, Canada |
| JOHN RIGGS | 105 - 203 BERINI DR., SASKATOON SK S7N 4L2, Canada |
| BRUCE BRUBACHER | 1405-6 WILLOW STREET, WATERLOO ON N2J 4S3, Canada |
| Gina Frisk Anaka | 2015 4 Avenue North, Regina SK S4R 0T5, Canada |
| City | WINNIPEG |
| Post Code | R3K 0Y2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Ontario District of The Lutheran Church-missouri Synod | 275, Lawrence Avenue, Kitchener, ON N2M 1Y3 | |
| Evangelical Lutheran Church In Canada | 600-177 Lombard Ave., Winnipeg, MB R3B 0W5 | |
| Church of The Lutheran Brethren Canada | Box 739, Birch Hills, SK S0J 0G0 | 1983-12-30 |
| Lutheran Church-canada | 3074 Portage Ave., Winnipeg, MB R3K 0Y2 | 1959-06-04 |
| Central Canada Synod of The Lutheran Church In America | St-james, SK S3B 3H6 | 1963-07-22 |
| The Evangelical Lutheran Church of Canada | 247 1st Avenue North, Saskatoon, SK S7K 4H5 | 1960-08-01 |
| The North-american Lutheran Church - Canada Section | 11 Glenview Crescent, St. Albert, AB T8N 1B7 | 2014-05-20 |
| Trinity Evangelical Lutheran Church | 746 Colborne Street, London, ON N6A 3Z7 | 1978-04-11 |
| Lutheran Church In America-canada Section | 2281 Portage Ave., Room 211, Winnipeg, MB R3J 0M1 | 1966-07-11 |
| Western Canada Synod of The Lutheran Church In America | 9901 107th St, Edmonton, AB T5K 1G4 | 1944-06-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on LUTHERAN CHURCH - CANADA FINANCIAL MINISTRIES.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.