INTEL GRAPHICS INC. (Corporation# 1480138) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 11, 1983.
| Corporation ID | 1480138 |
| Business Number | 120319835 |
| Corporation Name | INTEL GRAPHICS INC. |
| Registered Office Address |
191 Promenade Du Portage Suite 202 Hull ON J8X 2K6 |
| Incorporation Date | 1983-04-11 |
| Dissolution Date | 2004-01-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Salima Rattansi | 6264 Paddlers Way, Orleans ON K1C 2E7, Canada |
| AL ARCHIBALD | 35 RIVERBEND DR, NEPEAN ON K2H 5G9, Canada |
| VERNON RUNNELS | 906 Bayview Dr R R 1, woodlawn ON K0A 3M0, Canada |
| David Baker | 7 Wildacre Lane, Kanata ON K2K 1X7, Canada |
| BRIAN DUNLOP | 182 Frank St, Ottawa ON K1R 5N4, Canada |
| GARY HOLLINGSWORTH | 356 Second Ave, Ottawa ON H1S 2J4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-04-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-04-11 | 1996-04-26 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1996-04-26 | current | 191 Promenade Du Portage, Suite 202, Hull, ON J8X 2K6 |
| Name | 1996-04-26 | current | INTEL GRAPHICS INC. |
| Status | 2004-01-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-06-30 | 2004-01-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1996-04-26 | 2003-06-30 | Active / Actif |
| Status | 1995-08-23 | 1996-04-26 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1986-02-17 | 1995-08-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-01-06 | Dissolution | Section: 212 |
| 1996-04-26 | Revival / Reconstitution | |
| 1983-04-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1998-03-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1998-03-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1996 | 1998-03-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 161477 Canada Inc. | 191 Promenade Du Portage, Suite 404, Hull, QC J8X 2K6 | 1988-07-29 |
| 2812011 Canada Inc. | 191 Promenade Du Portage, Bureau 404, Hull, QC J8X 2K6 | 1992-04-08 |
| Encadrements Reg-art Inc. | 191 Promenade Du Portage, Bureau 404, Hull, QC J8X 4N9 | 1992-09-01 |
| Construction Grandpre Canada Inc. | 191 Promenade Du Portage, Bureau 404, Hull, QC J8X 2K6 | 1992-09-04 |
| Intermax Tessier Inc. | 191 Promenade Du Portage, Suite 300, Hull, QC J8X 2K6 | 1985-05-15 |
| Personnel Brio Personnel Inc. | 191 Promenade Du Portage, Suite 300, Hull, QC J8X 3Z2 | 1985-05-15 |
| 170671 Canada Inc. | 191 Promenade Du Portage, Suite 504, Hull, QC J8X 2K6 | 1990-02-06 |
| 173880 Canada Inc. | 191 Promenade Du Portage, Suite 300, Hull, QC J8X 2K5 | 1990-05-28 |
| RÉjane Personnel Inc. | 191 Promenade Du Portage, Hull, QC J8X 2K6 | 1987-07-15 |
| 163909 Canada Inc. | 191 Promenade Du Portage, Suite 404, Hull, QC J8X 2K6 | 1988-09-16 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Visualproject Inc. | 191 Promenade Du Portage, Suite 202, Hull, QC J8X 2K6 | 1998-05-22 |
| Name | Address |
|---|---|
| Salima Rattansi | 6264 Paddlers Way, Orleans ON K1C 2E7, Canada |
| AL ARCHIBALD | 35 RIVERBEND DR, NEPEAN ON K2H 5G9, Canada |
| VERNON RUNNELS | 906 Bayview Dr R R 1, woodlawn ON K0A 3M0, Canada |
| David Baker | 7 Wildacre Lane, Kanata ON K2K 1X7, Canada |
| BRIAN DUNLOP | 182 Frank St, Ottawa ON K1R 5N4, Canada |
| GARY HOLLINGSWORTH | 356 Second Ave, Ottawa ON H1S 2J4, Canada |
| City | HULL |
| Post Code | J8X2K6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Entreprises Art-intel Inc. | 433 Place Jacques Cartier, Montreal, QC H2Y 3B1 | 1985-03-29 |
| Cox-intel Holdings Inc. | 895 De La GauchetiГЁre Ouest, Suite 400, Montreal, QC H3B 4G1 | 2010-06-14 |
| Oka-intel Holdings Inc. | 895 De La GauchetiГЁre Ouest, Suite 400, Montreal, QC H3B 4G1 | 2010-06-14 |
| Intel-marquee Systems Inc. | 2452 Shirley, Lasalle, QC H8N 1E6 | 1994-03-10 |
| Rubin-intel Holdings Inc. | 895 De La GauchetiГЁre Ouest, Suite 400, Montreal, QC H3B 4G1 | 2010-06-14 |
| Henri-intel Holdings Inc. | 895 De La GauchetiГЁre Ouest, Suite 400, Montreal, QC H3B 4G1 | 2010-06-14 |
| C.b.s. Graphics Ltd. | 1247 Rue Metcalfe, Montreal, QC H3B 2V5 | 1982-12-23 |
| Graphics Richelieu Ltee | 220 Edmonton Street, Hull, QC | 1972-11-07 |
| Menzies Graphics Group Ltd. | 900 Howe Street, Suite 900, Vancouver, BC V6Z 2M4 | |
| Eco Intel Corp. | 99 Hillview St, St Catharines, ON L2S 1S8 | 2019-10-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on INTEL GRAPHICS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.