TRATEX TEXTILE INC. (Corporation# 148008) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 26, 1907.
| Corporation ID | 148008 |
| Business Number | 877112144 |
| Corporation Name | TRATEX TEXTILE INC. |
| Registered Office Address |
768 St. Maurice Street Trois-rivieres QC |
| Incorporation Date | 1907-03-26 |
| Dissolution Date | 2002-05-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CLIFFORD S. MALONE | 32B BALMORAL AVE., TORONTO ON M4V 1J4, Canada |
| R.V. HICKS | 2 HUNTHILL COURT, ISLINGTON ON M9A 4A2, Canada |
| L.E. RICARD | 27 HOLTON AVE, WESTMOUNT QC H3X 3J2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-06-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-06-28 | 1979-06-29 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1907-03-26 | 1979-06-28 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1907-03-26 | current | 768 St. Maurice Street, Trois-rivieres, QC |
| Name | 1985-08-30 | current | TRATEX TEXTILE INC. |
| Name | 1979-06-29 | 1985-08-30 | WABASSO INC. |
| Name | 1967-12-29 | 1979-06-29 | WABASSO LIMITEE |
| Name | 1967-12-29 | 1979-06-29 | WABASSO LIMITED |
| Name | 1907-03-26 | 1967-12-29 | THE WABASSO COTTON COMPANY (LIMITED) |
| Status | 2002-05-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1995-02-16 | 2002-05-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1979-06-29 | 1995-02-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2002-05-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 1979-06-29 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1907-03-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1987 | 1985-06-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 768 ST. MAURICE STREET |
| City | TROIS-RIVIERES |
| Province | QC |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Alizes Management Inc. | 1490 Oslo St., Trois-rivieres, QC G8W 0A8 | 2020-03-16 |
| 11610031 Canada Inc. | 1720 Rue De La Sidbec S, Trois-rivieres, QC G8Z 4H1 | 2019-09-06 |
| 11438085 Canada Inc. | Paul Gauchery, Trois-rivieres, QC G8V 1H5 | 2019-05-29 |
| Ierp Inc. | 1086 PГЁre-marquette, Trois-rivieres, QC G8Z 3J7 | 2019-05-17 |
| Sininko Inc. | 87 Rue Vaillancourt App 2, Trois-rivieres, QC G8T 1Y7 | 2018-12-14 |
| 11044478 Canada Inc. | 3385 Routhier, Trois-rivieres, QC G8Y 5Y1 | 2018-10-15 |
| 11002830 Canada Inc. | 1782 P.-a.-gouin, Trois-rivieres, QC G8Y 0E1 | 2018-09-20 |
| Solutions Eau'dyssГ©e Inc. | 1096 Saint-paul, Trois-rivieres, QC G9A 1J3 | 2016-07-15 |
| Tc4 Protection Inc. | 3349 Rue Foucher, #1, Trois-rivieres, QC G8Z 1M8 | 2015-01-28 |
| Dr Julie Lachance, OptomГ©triste Inc. | 1285 Francois-de Galiffet, Trois-rivieres, QC G8Y 7M7 | 2014-12-08 |
| Find all corporations in TROIS-RIVIERES | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CLIFFORD S. MALONE | 32B BALMORAL AVE., TORONTO ON M4V 1J4, Canada |
| R.V. HICKS | 2 HUNTHILL COURT, ISLINGTON ON M9A 4A2, Canada |
| L.E. RICARD | 27 HOLTON AVE, WESTMOUNT QC H3X 3J2, Canada |
| City | TROIS-RIVIERES |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ventes De Textile Mar-com Ltee | 5871 Victoria, Suite 106, Montreal, QC | 1981-04-15 |
| M.t.c. Machinerie De Textile Canadienne Ltee | 9 Dufferin St., Granby, QC | 1979-03-13 |
| Agence De Textile Internationale S.l.k. Inc. | 498 Lakeshore Rd., Beaconsfield, QC H9W 4J5 | 1990-08-10 |
| Les Agences Textile Loc-mar Ltee | 6980 Ch. CГґte St-luc, #701, Montreal, QC H4V 3A4 | 1968-06-13 |
| Textile Market Inc. | 25 Montreal Road, Vanier, ON K1L 6E8 | 1992-01-08 |
| S & M Impression De Textile Inc. | 9600 St-laurent, Apt 660, Montreal, QC H2N 1R2 | 1985-02-15 |
| General Cutting In Textile Inc. | 6983 Boul. St. Laurent, Montreal, QC H2S 3E1 | 1980-04-17 |
| Mrt Textile Inc. | 1625,boul. De Maisonneuve O., Bur. 1101, MontrÉal, QC H3H 2N4 | 2006-02-07 |
| Produits Textile Compagnie Limitee | 2410 Tedlo St, Unit 3, Mississauga, ON L5A 3V3 | 1940-12-03 |
| Fournitures De Textile Multi Literie LtÉe | 2432 Musket Court, Mississauga, ON L5L 3B7 | 1975-09-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on TRATEX TEXTILE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.