FONDATION DES MEDIA JUIFS (Corporation# 1480057) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 5, 1983.
| Corporation ID | 1480057 |
| Corporation Name |
FONDATION DES MEDIA JUIFS JEWISH MEDIA FOUNDATION - |
| Registered Office Address |
Box 1244 Snowdon Montreal QC H3X 3Y3 |
| Incorporation Date | 1983-04-05 |
| Dissolution Date | 2015-04-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 10 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BEN WEIDER | 2875 BATES ROAD, MONTREAL QC H3S 1B7, Canada |
| MILTON WINSTON | 201 DUFFERIN, HAMPSTEAD QC H3X 2Y2, Canada |
| MARSHA LEVY | 5775 SMART AVENUE, MONTREAL QC H4W 2M8, Canada |
| YVONNE HARDY | 4900 COTE ST-LUC ROAD, APT.702, MONTREAL QC H3W 2H3, Canada |
| DR. HY GOLDMAN | 5589 QUEEN MARY ROAD, MONTREAL QC H3X 1W6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-04-05 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1983-04-04 | 1983-04-05 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1983-04-05 | current | Box 1244, Snowdon Montreal, QC H3X 3Y3 |
| Name | 1983-04-05 | current | FONDATION DES MEDIA JUIFS |
| Name | 1983-04-05 | current | JEWISH MEDIA FOUNDATION - |
| Status | 2015-04-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-13 | 2015-04-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-11-13 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-04-05 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-04-12 | Dissolution | Section: 222 |
| 1983-04-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | BOX 1244 |
| City | SNOWDON MONTREAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H3X 3Y3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3522318 Canada Inc. | 6900 Boul. Decarie, Suite 3270, Montreal, QC H3X 2T8 | 1998-09-28 |
| 7193203 Canada Inc. | 5300 Ch De La Cote-saint-luc, Bureau 503, Montreal, QC H3X 0A3 | 2009-06-18 |
| 4352840 Canada Inc. | 5300 Ch. De La CГ”te-saint-luc, Bureau 503, Montreal, QC H3X 0A3 | 2006-09-27 |
| 4349920 Canada Inc. | 5300, Ch. De La Cote-st-luc, Bureau 503, MontrГ©al, QC H3X 0A3 | 2006-02-03 |
| 4349911 Canada Inc. | 5300, Ch. De La Cote-saint-luc, Bureau 503, Montreal, QC H3X 0A3 | 2006-02-03 |
| New Life Retirement Homes Inc. | 5300, Chemin De La Cote-saint-luc, Bureau 503, MontrÉal, QC H3X 0A3 | 1999-11-10 |
| 4425537 Canada Inc. | 5300, Ch. De La Cote Saint-luc, Bureau 503, Montreal, QC H3X 0A3 | |
| 4378849 Canada Inc. | 5300 Ch. De La CГ”te-saint-luc, Bureau 503, MontrГ©al, QC H3X 0A3 | 2007-09-21 |
| 4425529 Canada Inc. | 5300, Ch. De La Cote-st-luc, Bureau 503, MontrГ©al, QC H3X 0A3 | 2007-05-04 |
| 4425545 Canada Inc. | 5300 Ch. De La CГ”te-saint-luc, Bureau 503, Montreal, QC H3X 0A3 | 2007-05-04 |
| Find all corporations in postal code H3X | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BEN WEIDER | 2875 BATES ROAD, MONTREAL QC H3S 1B7, Canada |
| MILTON WINSTON | 201 DUFFERIN, HAMPSTEAD QC H3X 2Y2, Canada |
| MARSHA LEVY | 5775 SMART AVENUE, MONTREAL QC H4W 2M8, Canada |
| YVONNE HARDY | 4900 COTE ST-LUC ROAD, APT.702, MONTREAL QC H3W 2H3, Canada |
| DR. HY GOLDMAN | 5589 QUEEN MARY ROAD, MONTREAL QC H3X 1W6, Canada |
| City | SNOWDON MONTREAL |
| Post Code | H3X3Y3 |
| Category | media |
| Category + City | media + SNOWDON MONTREAL |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Productions Media Juives | 4950 Queen Mary Road, Suite 411, Montreal, QC H3W 1X3 | 1987-02-13 |
| Societe Du Canada Pour Les Programmes Aux Adultes Juifs | 5500 Westbury Avenue, Montreal, QC H3W 2W8 | 1992-04-15 |
| Fondation De Readaptation De La Communaute Juive | 1290 Van Horne Ave, Suite 300, Montreal, QC H2V 4S2 | 1998-12-14 |
| Canadian Jewish Holocaust Survivors and Descendants | 4600 Bathurst Street, 4th Floor, Toronto, ON M2R 3V2 | 2012-10-31 |
| Jewish Eldercare Center (jec) Foundation | 5725 Ave Victoria, Montreal, QC H3W 3H6 | 2002-08-30 |
| La Fondation Canadienne De Temoignage Juif-polonais | 4174 West Hill Ave, Montreal, QC H4B 2S7 | 1990-11-19 |
| Les Centres Communautaires Juifs De MontrÉal | 5400 Westbury Avenue, Montreal, QC H3W 2W8 | 1991-11-25 |
| Les Juifs Associes Pour Le Developpement International, Canada | 151 Chapel Street, Ottawa, ON K1N 7Y2 | 1987-12-02 |
| First Debit, Solutions Media (ds-1 Media) Inc. | 8655 Rue De Grosbois, Montreal, QC H1K 2G4 | 2002-01-22 |
| La Fondation Communautaire Juive De MontrÉal | 1 CarrÉ Cummings, 5th Floor, Montreal, QC H3W 1M6 | 1971-03-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on FONDATION DES MEDIA JUIFS.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.