BEACONSFIELD ROOFING INC. (Corporation# 1479776) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 12, 1983.
| Corporation ID | 1479776 |
| Corporation Name | BEACONSFIELD ROOFING INC. |
| Registered Office Address |
127 Wilson Road Dollard Des Ormeaux QC H9A 1W7 |
| Incorporation Date | 1983-04-12 |
| Dissolution Date | 1984-11-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| K.R. WOCKNER | 127 WILSON ROAD, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 1W7, Canada |
| G.J. EATON | 565 33RD AVENUE, SUITE 305, LACHINE QC H8T 1Y9, Canada |
| F.K. WOCKNER | 127 WILSON ROAD, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 1W7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-04-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-04-11 | 1983-04-12 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-04-12 | current | 127 Wilson Road, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 1W7 |
| Name | 1983-04-12 | current | BEACONSFIELD ROOFING INC. |
| Status | 1984-11-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1983-04-12 | 1984-11-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1984-11-02 | Dissolution | |
| 1983-04-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1984 | 1983-10-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 127 WILSON ROAD |
| City | DOLLARD DES ORMEAUX |
| Province | QC |
| Postal Code | H9A 1W7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Beaconsfield Roofing & Construction Inc. | 127 Wilson Road, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 1W7 | 1983-07-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Interactive Marketing Cimco Inc. | 117 Wilson Road, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 1W7 | 1994-02-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12553651 Canada Inc. | 23 Croissant Mirabel, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 2020-12-08 |
| 8082294 Canada Inc. | 8 Crois Mirabel, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 2012-01-17 |
| Les Entreprises Soeur Rouge Inc. | 5 Mirabel Cr., Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 1994-12-22 |
| Les Investissements Cassinc Inc. | 11680, Boulevard Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 0A6 | 2020-02-24 |
| Gestion Mcas Inc. | 11680, Boulevard Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 0A6 | 2020-02-24 |
| Bottles En Route Inc. | 11749 Boul. Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2020-12-14 |
| 6306209 Canada Inc. | 11809 Boul Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2004-11-04 |
| 6074171 Canada Inc. | 11841 Pierrefonds Boulevard, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2003-03-10 |
| Smart Factories Inc. | 111-12100 Boul De Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A2 | 2018-05-18 |
| 9511989 Canada Inc. | Apt # 106, 12100 Boul Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A2 | 2015-11-16 |
| Find all corporations in postal code H9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| K.R. WOCKNER | 127 WILSON ROAD, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 1W7, Canada |
| G.J. EATON | 565 33RD AVENUE, SUITE 305, LACHINE QC H8T 1Y9, Canada |
| F.K. WOCKNER | 127 WILSON ROAD, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 1W7, Canada |
| City | DOLLARD DES ORMEAUX |
| Post Code | H9A1W7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| S.j.s. Toitures Dunrite Roofing Inc. | 154 Lakeview, Beaconsfield, QC H9W 4S4 | 1990-03-09 |
| Beaconsfield Roofing & Construction Inc. | 127 Wilson Road, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 1W7 | 1983-07-20 |
| Les Toitures Belgrave Inc. | 2210 Beaconsfield Avenue, Montreal, QC | 1977-10-11 |
| Lansdowne Toiture & Brique Inc. | 2207 Beaconsfield, Suite 4, Montreal, QC H4A 2G9 | 1988-11-14 |
| Health Access Beaconsfield Inc. | 482 Boul. Beaconsfield, Suite 105, Beaconsfield, QC H9W 4C4 | 1999-05-19 |
| Association Toit Tech Sino-canadienne | 258 Rue Sherbrooke, Beaconsfield, QC H9W 1P9 | 2016-10-20 |
| Dessins Beaconsfield Ltee | 50 Beaconsfield Blvd, Beaconsfield, QC H9W 3Z1 | 1981-09-18 |
| Lansard Bros. Roofing Ltd. | 2200-201 Portage Avenue, Winnipeg, MB R3B 3L3 | |
| D.e.l. Roofing Equipment & Supplies Ltd. | 625 Rowntree Dairy Road, Unit 2, Vaughan, ON L4L 5T9 | |
| Centre Dentaire Beaconsfield Inc. | 50 St. Charles Blvd., Suite 3, Beaconsfield, QC H9W 2X3 | 2008-11-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on BEACONSFIELD ROOFING INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.