RENOVATIONS SERGE VACHON LTEE (Corporation# 1479628) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 12, 1983.
| Corporation ID | 1479628 |
| Business Number | 104478284 |
| Corporation Name | RENOVATIONS SERGE VACHON LTEE |
| Registered Office Address |
4580 Rue Paquet Terrebonne QC J6W 4W7 |
| Incorporation Date | 1983-04-12 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Alain Vachon | 4580 Paquet, Terrebonne QC J6W 4W7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-04-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-04-11 | 1983-04-12 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-04-25 | current | 4580 Rue Paquet, Terrebonne, QC J6W 4W7 |
| Address | 1983-04-12 | 2019-04-25 | 312 Chemin De La Tournelle, Pont-viau, Laval, QC H7G 1Z3 |
| Name | 1983-04-12 | current | RENOVATIONS SERGE VACHON LTEE |
| Status | 1983-04-12 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-09-01 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 1983-04-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-10-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-10-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-10-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 4580 rue Paquet |
| City | Terrebonne |
| Province | QC |
| Postal Code | J6W 4W7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hilum Studio Inc. | 469, Rue Lacasse, Terrebonne, QC J6W 4W7 | 2014-09-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ess Smart Card Inc. | 1179, Rue De L'express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2018-02-23 |
| 10631981 Canada Inc. | 1179 Rue De L`express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2018-02-14 |
| Cerberus Cvc-r Ltée | 980 Rue De L’express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2015-08-10 |
| 8282285 Canada Inc. | 1179 Rue De L'express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2012-08-26 |
| 7335512 Canada Inc. | 1181 Rue L'express, Lachenaie, QC J6W 0A2 | 2010-02-18 |
| Worldbus Design Corporation | 1111 De L'express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2008-03-07 |
| San@sro Inc. | 1179 De L'express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2001-06-07 |
| Sandb Inc. | 1179 De L'express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2017-06-02 |
| Begouin Transport Inc. | 831 Avenue Du Terroir, Terrebonne, QC J6W 0A3 | 2016-03-22 |
| Aquaweb Distributions Inc. | 1161 Rue LÉvis, Terrebonne, QC J6W 0A9 | 2009-03-30 |
| Find all corporations in postal code J6W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Alain Vachon | 4580 Paquet, Terrebonne QC J6W 4W7, Canada |
| City | Terrebonne |
| Post Code | J6W 4W7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Renovations Roland Vachon & Fils Ltee | 691 Rue Cousineau, Laval, QC | 1980-05-28 |
| Les Renovations Normand Vachon Inc. | 20324 De Silvestre, Mirabel, QC J7J 0L4 | 1984-02-06 |
| Les Investissements Serge Kay Ltee. | 3577 Atwater, Suite 804, Montreal, QC H3H 2R2 | |
| Les Investissements Serge Kay Ltee. | 4175 St. Catherine West, Apt. 1801, Westmount, QC H3Z 3C9 | 1984-03-20 |
| Graphic Creativity Serge Roy & Associates Ltd. | 420 St-dizier, Montreal, QC | 1980-08-27 |
| Les Renovations Serge Sauve Inc. | 4 Boul Rene Robert, Ste-therese, QC | 1983-11-01 |
| Serge Tourangeau & Associates Ltd. | 1401 Canora Road, Town of Mount Royal, QC H3P 2J7 | 1976-11-12 |
| Serge Rondeau Leasing Ltd. | 7665 Boul. Lacordaire, St-leonard, QC H1S 1A7 | 1981-10-13 |
| Serge Ducharme & Associates Ltd. | 1848 Dunkirk, Mount Royal, QC H3R 3K6 | 1980-04-09 |
| Serge Daigneault Enterprises Ltd. | 6 Rue Des Saules, Saint-basile-le-grand, QC J3N 1G6 | 1980-01-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on RENOVATIONS SERGE VACHON LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.