STANGE CANADA INC. (Corporation# 1395017) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 1395017 |
| Business Number | 871343489 |
| Corporation Name | STANGE CANADA INC. |
| Registered Office Address |
3340 Orlando Drive Mississauga ON L4V 1C7 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 5 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROBERT G. DAVEY | 730 CRANBROOK STREET, LONDON ON , Canada |
| DARRELL F. WOOD | 3515 PITCH PINE CRESCENT, MISSISSAUGA ON , Canada |
| JOHN P. MEYERS | 3110 SENECA DRIVE, OAKVILLE ON , Canada |
| BAILEY A. THOMAS | 12603 MOUNT LAUREL, REISTERSTOWN , United States |
| ROBERT J. LAWLESS | 53 CARMEN CRESCENT, LONDON ON , Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-29 | 1982-11-30 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-11-30 | current | 3340 Orlando Drive, Mississauga, ON L4V 1C7 |
| Name | 1982-11-30 | current | STANGE CANADA INC. |
| Status | 1989-06-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1982-11-30 | 1989-06-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1982-11-30 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 1389041. |
| 1982-11-30 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 793485. |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1988 | 1987-05-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1987 | 1987-05-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1986 | 1987-05-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Stange Canada Inc. | 3340 Orlando Drive, Mississauga, ON L4V 1C7 |
| Address | 3340 ORLANDO DRIVE |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L4V 1C7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Stange Canada Inc. | 3340 Orlando Drive, Mississauga, ON L4V 1C7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Stange Canada Ltd. | 3340 Orlando Dr, Mississauga, ON L4V 1C7 | 1952-06-06 |
| Temp Con Canada Ltd. | 3340 Orlando Dr, Mississauga, ON L4V 1C7 | 1971-07-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Palettes Renouvelees Inc. | 5819 Campus Road, Mississauga, ON L4V 1A1 | 1990-01-11 |
| Express Truck Alignment & Repair Inc. | 3320 American Drive, Mississauga, ON L4V 1B3 | 2014-03-03 |
| Entela Canada Inc. | 3210 American Drive, Mississauga, ON L4V 1B3 | 1999-10-04 |
| All Express Services Inc. | 3133 Orlando Drive, Mississauga, ON L4V 1C5 | 2016-09-28 |
| Icon Best Shower Enclosures and Railings Inc. | 3223 Orlando Drive, Mississauga, ON L4V 1C5 | 2016-02-09 |
| Aec Illumination Corp. | 3209 Orlando Dr., Mississauga, ON L4V 1C5 | 2014-07-29 |
| Core Logistics International Inc. | 3133 Orlando Dr., Mississauga, ON L4V 1C5 | 1999-10-05 |
| Les Transitaires Federes Limitee | 3209 Orlando Drive, Mississauga, ON L4V 1C5 | |
| L.h.r. Transportation Services Limited | 3209 Orlando Drive, Mississauga, ON L4V 1C5 | |
| J.d. O'hearn and Company Limited | 3209 Orlando Drive, Mississauga, ON L4V 1C5 | |
| Find all corporations in postal code L4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROBERT G. DAVEY | 730 CRANBROOK STREET, LONDON ON , Canada |
| DARRELL F. WOOD | 3515 PITCH PINE CRESCENT, MISSISSAUGA ON , Canada |
| JOHN P. MEYERS | 3110 SENECA DRIVE, OAKVILLE ON , Canada |
| BAILEY A. THOMAS | 12603 MOUNT LAUREL, REISTERSTOWN , United States |
| ROBERT J. LAWLESS | 53 CARMEN CRESCENT, LONDON ON , Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L4V1C7 |
Please comment or provide details below to improve the information on STANGE CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.