RAYMOND CHABOT INTERNATIONAL INC. (Corporation# 1394894) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 24, 1982.
| Corporation ID | 1394894 |
| Business Number | 104411848 |
| Corporation Name | RAYMOND CHABOT INTERNATIONAL INC. |
| Registered Office Address |
600 Rue De La GauchetiГ€re Ouest App 2000 Montreal QC H3B 4L8 |
| Incorporation Date | 1982-11-24 |
| Dissolution Date | 2009-12-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEAN ROBILLARD | 2500, AVE PIERRE-DUPUY, APP 1008, MONTRÉAL QC H3C 4L1, Canada |
| ROBERT DANDURAND | 636 RUE DU BOURGOGNE, ROSEMÈRE QC J7A 4R7, Canada |
| PIERRE MONETTE | 56, ARCHAMBAULT, REPENTIGNY QC J6A 1A1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-24 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-23 | 1982-11-24 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-06-25 | current | 600 Rue De La GauchetiГ€re Ouest, App 2000, Montreal, QC H3B 4L8 |
| Address | 2001-10-19 | 2009-06-25 | 600 Rue De La GauchetiГ€re Ouest, Bureau 1900, Montreal, QC H3B 4L8 |
| Address | 1982-11-24 | 2001-10-19 | Tour De La Bourse, Suite 1700 C.p. 301, Montreal, QC H4Z 1G9 |
| Name | 1982-11-24 | current | RAYMOND CHABOT INTERNATIONAL INC. |
| Status | 2009-12-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1982-11-24 | 2009-12-22 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-12-22 | Dissolution | Section: 210 |
| 1982-11-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2009-05-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2007-06-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2006-05-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 600 RUE DE LA GAUCHETIГ€RE OUEST |
| City | MONTREAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H3B 4L8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rémillard Moquin Lebel Inc. | 600 Rue De La GauchetiÈre Ouest, Bureau 2000, MontrÉal, QC H3B 4L8 | 1992-06-05 |
| Tripap Inc. | 600 Rue De La GauchetiÈre Ouest, Bureau 1900, MontrÉal, QC H3B 4L8 | 1993-06-09 |
| Banque Nationale Planification Et Avantages Sociaux Inc. | 600 Rue De La GauchetiГ€re Ouest, 12e Г‰tage, Tr-5402-1, Montreal, QC H3B 4L2 | 1996-10-10 |
| 3959201 Canada Inc. | 600 Rue De La GauchetiГ€re Ouest, 4e Г‰tage, Montreal, QC H3B 4L3 | 2001-10-23 |
| 166049 Canada Inc. | 600 Rue De La GauchetiГ€re Ouest, Bureau 2400, Montreal, QC H3B 4L8 | 1989-03-29 |
| Landfill Gas Industry Alliance | 600 Rue De La GauchetiГ€re Ouest, Bureau 2400, Montreal, QC H3B 4L8 | 2002-12-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Auray Sourcing International Inc. | 2740-600, Rue De La GauchetiГЁre Ouest, MontrГ©al, QC H3B 4L8 | 2018-01-29 |
| Auray Sourcing Immigration Inc. | 2740-600, Rue De La GauchetiГЁre O., MontrГ©al, QC H3B 4L8 | 2017-10-03 |
| Auray Capital International Inc. | 2740-600 Rue De La GauchetiГЁre Ouest, MontrГ©al, QC H3B 4L8 | 2016-12-08 |
| SociГ©tГ© Operio Inc. | 2000-600 De La GauchetiГЁre Ouest, MontrГ©al, QC H3B 4L8 | 2016-09-23 |
| 9314695 Canada Inc. | 2000-600 De La GauchetiГЁre Ouest, MontrГ©al, QC H3B 4L8 | 2016-09-23 |
| 9434062 Canada Inc. | 600 Rue De La GauchetiГЁre O, Bureau 2000, MontrГ©al, QC H3B 4L8 | 2015-09-09 |
| Raymond Chabot Administrateur Provisoire Inc. | 2000-600 Rue De La GauchetiГЁre Ouest, MontrГ©al, QC H3B 4L8 | 2015-03-23 |
| 8400962 Canada Inc. | Tour De La Banque Nationale, 600, De La GauchetiГЁre O., Bureau 2740, MontrГ©al, QC H3B 4L8 | 2013-01-09 |
| Auray Capital Canada Inc. | 600, De La GauchetiГЁre O., Bureau 2740, MontrГ©al, QC H3B 4L8 | 2012-12-07 |
| 4282647 Canada Inc. | 600, De La Gauchetière Ouest, 24e étage, MontrÉal, QC H3B 4L8 | 2005-02-09 |
| Find all corporations in postal code H3B 4L8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEAN ROBILLARD | 2500, AVE PIERRE-DUPUY, APP 1008, MONTRÉAL QC H3C 4L1, Canada |
| ROBERT DANDURAND | 636 RUE DU BOURGOGNE, ROSEMÈRE QC J7A 4R7, Canada |
| PIERRE MONETTE | 56, ARCHAMBAULT, REPENTIGNY QC J6A 1A1, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3B 4L8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Impo Raymond Chabot Inc. | 2000-600 De La GauchetiГЁre Ouest, MontrГ©al, QC H3B 4L8 | 2016-09-23 |
| Chabot, Raymond Management Services Inc. | 600 Rue De La Gauchetiere, Ste 1900, Montreal, QC H3B 4L8 | 1983-07-19 |
| Raymond Chabot Grant Thornton Conseil Inc. | 1000-116 Albert St., Ottawa, ON K1P 5G3 | |
| Raymond Chabot Sst Inc. | 140 Grande-allÉe Est, Bureau 200, Quebec, QC G1R 5P7 | 1997-08-01 |
| Gestion Raymond, Chabot (360) Inc. | 2000-600 Rue De La GauchetiГЁre Ouest, MontrГ©al, QC H3B 4L8 | 2019-01-21 |
| Gestion Raymond, Chabot Inc. | 2000-600, Rue De La GauchetiГЁre Ouest, MontrГ©al, QC H3B 4L8 | 1983-11-25 |
| Raymond Chabot Gestion Des Risques & Assurances Inc. | 2000-600 Rue De La GauchetiГЁre O, MontrГ©al, QC H3B 4L8 | 2014-06-05 |
| Raymond Chabot Administrateur Provisoire Inc. | 2000-600 Rue De La GauchetiГЁre Ouest, MontrГ©al, QC H3B 4L8 | 2015-03-23 |
| Gestion Raymond, Chabot (administration) Inc. | 140 Grande-allÉe Est, Bureau 200, Quebec, QC G1R 5P7 | 1984-07-11 |
| Societe De Commerce International Raymond Alexander Ltee | 2548 King Richard's Place, Mississauga, ON L5K 2H2 | 1976-03-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on RAYMOND CHABOT INTERNATIONAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.