GERANCE DE PROJETS NUCLEAIRES NPM DU CANADA INC. (Corporation# 1394711) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 24, 1982.
| Corporation ID | 1394711 |
| Business Number | 103951760 |
| Corporation Name |
GERANCE DE PROJETS NUCLEAIRES NPM DU CANADA INC. NPM NUCLEAR PROJECT MANAGERS CANADA INC. |
| Registered Office Address |
455 Rene Levesque Boul West Montreal QC H2Z 1Z3 |
| Incorporation Date | 1982-11-24 |
| Dissolution Date | 2005-04-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 6 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| J. BECK | 27 DALE AVENUE, TORONTO ON M4W 1K2, Canada |
| N. HARRISON | 5 HODGKINSON CR., AURORA ON L4G 6K4, Canada |
| DAVID LEONARD | 2020 WINSTON PARK DRIVE, SUITE 700, OAKVILLE ON L6H 6X7, Canada |
| N. MORIN | 75 COURCELLETTE, OUTREMONT QC H2V 3A5, Canada |
| KATHARINE F. BRAID | 36 TORONTO STREET, SUITE 300, TORONTO ON M5C 2C5, Canada |
| K. TRIENDL | 10 WINSTON CIRCLE, POINTE-CLAIRE QC H9S 4X6, Canada |
| PATRICK LAMARRE | 2655 NORTH SHERIDAN WAY, SUITE 180, MISSISSAUGA ON L5K 2P8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-24 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-23 | 1982-11-24 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-09-01 | current | 455 Rene Levesque Boul West, Montreal, QC H2Z 1Z3 |
| Address | 1982-11-24 | 2003-09-01 | 2020 University Street, 22nd Floor, Montreal, QC H3A 2A5 |
| Name | 1982-11-24 | current | GERANCE DE PROJETS NUCLEAIRES NPM DU CANADA INC. |
| Name | 1982-11-24 | current | NPM NUCLEAR PROJECT MANAGERS CANADA INC. |
| Status | 2005-04-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-03-18 | 2005-04-01 | Active / Actif |
| Status | 2000-03-02 | 2003-03-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1990-06-29 | 2000-03-02 | Active / Actif |
| Status | 1990-03-01 | 1990-06-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-04-01 | Dissolution | Section: 210 |
| 1982-11-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2004 | 2003-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2003 | 2003-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2000 | 2000-06-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9875140 Canada Inc. | 455 Boulevard RenГ©-lГ©vesque West, Montreal, QC H2Z 1Z3 | 2017-08-15 |
| 9600051 Canada Inc. | 445 Boul. RenГ©-lГ©vesque Ouest, MontrГ©al, QC H2Z 1Z3 | 2016-01-26 |
| Projet Hydrotraitement IntГ©grГ© 1 Inc. | 455 RenГ©-lГ©vesque Boulevard Ouest, MontrГ©al, QC H2Z 1Z3 | 2012-12-20 |
| Snc-lavalin Chinook Subco Inc. | 455 Rene Levesque Blvd. West, Montreal, QC H2Z 1Z3 | 2012-03-30 |
| Infrastructure Famille SantÉ Inc. | 455 Boulevard René-lévesque O., Montréal, QC H2Z 1Z3 | 2012-03-26 |
| Snc-lavalin Highway Holdings Inc. | 455 RenГ©-lГ©vesque Boulevard West, MontrГ©al, QC H2Z 1Z3 | 2010-03-24 |
| Slpo Investments Inc. | 455 Rene Levesque Blvd. W, Montreal, QC H2Z 1Z3 | 2009-05-12 |
| Slpo Subco Inc. | 455 RenÉ-lÉvesque Blvd. W., Montreal, QC H2Z 1Z3 | 2009-05-12 |
| 4475283 Canada Inc. | 455 Rene-levesque Bvld. West, Montreal, QC H2Z 1Z3 | 2008-04-03 |
| Snc-lavalin Sockeye Power Limited | 455 RenÉÉ-lÉvesque Boulevard West, MontrÉal, QC H2Z 1Z3 | 2004-02-10 |
| Find all corporations in postal code H2Z 1Z3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| J. BECK | 27 DALE AVENUE, TORONTO ON M4W 1K2, Canada |
| N. HARRISON | 5 HODGKINSON CR., AURORA ON L4G 6K4, Canada |
| DAVID LEONARD | 2020 WINSTON PARK DRIVE, SUITE 700, OAKVILLE ON L6H 6X7, Canada |
| N. MORIN | 75 COURCELLETTE, OUTREMONT QC H2V 3A5, Canada |
| KATHARINE F. BRAID | 36 TORONTO STREET, SUITE 300, TORONTO ON M5C 2C5, Canada |
| K. TRIENDL | 10 WINSTON CIRCLE, POINTE-CLAIRE QC H9S 4X6, Canada |
| PATRICK LAMARRE | 2655 NORTH SHERIDAN WAY, SUITE 180, MISSISSAUGA ON L5K 2P8, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2Z 1Z3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Eutsys Project Managers Inc. | 1 Place Ville Marie, Bureau 1900, Montreal, QC H3B 2C3 | 1999-06-01 |
| Compagnie Canadienne Internationale De Gestion De Projets Cipm Ltee | 455 RenÉ LÉvesque Boulevard West, Montreal, QC H2Z 1Z3 | 1972-06-23 |
| I.n.c. Conseillers Nucleaires International Ltee | P.o.box 599, Hudson, Vaudreuil, QC J0P 1J0 | 1977-02-21 |
| Les Consultants En Gerance De Projets Duc-mar Inc. | 1025 Sherbrooke Est, Suite 403, Montreal, QC H2L 1L4 | 1985-08-29 |
| Mhpm Project Managers Inc. | 15 Bennington Drive, Nepean, ON K2G 5S5 | 1989-08-10 |
| Exp Project Services Inc. | 30, Rue Dufferin, Granby, QC J2G 4W6 | |
| Nc Project Management (canada) Inc. | 5233 Russell View Road, Mississauga, ON L5M 5W2 | 2018-03-09 |
| Gerance De Projet Huron Inc. | 310 Victoria Ave. Suite 406, Montreal, QC H3Z 2M9 | 1990-10-11 |
| Gestion De Projets Gsm Inc. | 908a, Ch. Saint-jose, La Prairie, QC J5R 6A9 | 2009-12-03 |
| Project Nc Telecom Inc. | 5233 Russell View Road, Mississauga, ON L5M 5W2 | 2017-10-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on GERANCE DE PROJETS NUCLEAIRES NPM DU CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.