LES ENTREPRISES DENIS BRIEN INC. (Corporation# 1394690) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 24, 1982.
| Corporation ID | 1394690 |
| Business Number | 880879747 |
| Corporation Name | LES ENTREPRISES DENIS BRIEN INC. |
| Registered Office Address |
760 Rue Barden Greenfield Park QC J4V 2G2 |
| Incorporation Date | 1982-11-24 |
| Dissolution Date | 1993-10-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| D. BRIEN | 830 RUE CAMPBELL, GREENFIELD PARK QC J4V 1Z1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-24 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-23 | 1982-11-24 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-11-24 | current | 760 Rue Barden, Greenfield Park, QC J4V 2G2 |
| Name | 1982-11-24 | current | LES ENTREPRISES DENIS BRIEN INC. |
| Status | 1993-10-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-03-01 | 1993-10-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1982-11-24 | 1987-03-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1993-10-04 | Dissolution | |
| 1982-11-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1984 | 1983-12-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 760 RUE BARDEN |
| City | GREENFIELD PARK |
| Province | QC |
| Postal Code | J4V 2G2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Golden Elite Educational Consulting Limited | 534 Dorothy Street, Greenfield Park, QC J4V 0A5 | 2014-10-23 |
| Canada Oceanspirit International Inc. | 9180 Rivard, Brossard, QC J4V 0A5 | 2014-04-25 |
| Val D'or Surgical Associates Inc. | 424 - 80 Boulevard Churchill, Greenfield Park, QC J4V 0A9 | 1986-04-01 |
| Pepiniere Rive Sud G.m. Ltee | 4259 Rue Grande-allee, Greenfield Park, QC J4V 1A1 | 1978-06-22 |
| Bizz-art Construction Inc. | 1070 Rue Agincourt, Greenfield Park, QC J4V 1A2 | 2010-03-10 |
| 9749462 Canada Inc. | 1070 Rue Agincourt, Greenfield Park, QC J4V 1A2 | 2016-05-11 |
| Viking Rpm Transport Inc. | 934 Macgregor, Greenfield Park, QC J4V 1A6 | 2019-06-21 |
| Soleil Sombre | 2-1520 Rue Baron, Greenfield Park, QC J4V 1B6 | 2017-04-16 |
| 6899102 Canada Incorporated | 1010 Rue Du Centenaire, Greenfield Park, QC J4V 1B8 | 2008-01-03 |
| 6781870 Canada Inc. | 1111 Cascades, Greenfield Park, QC J4V 1C3 | 2007-06-01 |
| Find all corporations in postal code J4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| D. BRIEN | 830 RUE CAMPBELL, GREENFIELD PARK QC J4V 1Z1, Canada |
| City | GREENFIELD PARK |
| Post Code | J4V2G2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Francois Brien Enterprises Ltd. | 2325 Prince of Wales Drive, Regina East, SK S4V 3A4 | 1993-11-17 |
| Les Entreprises Robert Belair Inc. | 100 Rue Brien, Repentigny, QC | 1979-09-25 |
| Les Entreprises De Gestion & Conversion S.o.s. Inc.. | 1300 Rue Brien, L'assomption, QC J5W 1B6 | |
| Entreprises J.p. Brien Ltee. | 771 Route 343, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1979-09-17 |
| Les Entreprises Denis Verreault Inc. | 1660 Boulevard D'auteuil, Duvernay, Laval, QC H7E 3J6 | 1976-04-05 |
| Les Entreprises Jordi-brien Inc. | 3970 Boulevard Leman, St-vincent-de-paul, QC H7E 1A1 | 1981-02-06 |
| La Compagnie De Gestion Q. P. O'brien Inc. | 26 Avenue Du Golf, Pointe-claire, QC H9S 4N5 | 1980-07-25 |
| Les Entreprises Denis Carbonneau Inc. | 348 Place Des Forages, Aylmer, QC J9J 2J8 | 1999-08-18 |
| Galerie D'art Brien Inc. | 21 Boulevard Brien, Repentigny, QC | 1979-10-15 |
| Gestion 200 Brien Inc. | 200 Brien, Repentigny, QC J6A 7E9 | 1985-03-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES ENTREPRISES DENIS BRIEN INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.