(CENQUIP) CENTRAL MEAT EQUIPMENT INC. (Corporation# 1394665) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 24, 1982.
| Corporation ID | 1394665 |
| Business Number | 874587595 |
| Corporation Name |
(CENQUIP) CENTRAL MEAT EQUIPMENT INC. CENTRE D'EQUIPEMENT DES VIANDES (CENQUIP) INC. |
| Registered Office Address |
555 Port-royal Ouest Montreal QC H3L 2C4 |
| Incorporation Date | 1982-11-24 |
| Dissolution Date | 2003-09-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| A. MONTOUR | 7810 RUE ALBERT LESAGE, MONTREAL QC H4K 2H9, Canada |
| M. MONTOUR | 7810 RUE ALBERT LESAGE, MONTREAL QC H4K 2H9, Canada |
| M. JOLICOEUR | 128-25E AVENUE NORD, BOIS FILIONS QC J6Z 1Y3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-24 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-23 | 1982-11-24 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-11-24 | current | 555 Port-royal Ouest, Montreal, QC H3L 2C4 |
| Name | 1982-11-24 | current | (CENQUIP) CENTRAL MEAT EQUIPMENT INC. |
| Name | 1982-11-24 | current | CENTRE D'EQUIPEMENT DES VIANDES (CENQUIP) INC. |
| Status | 2003-09-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-02-09 | 2003-09-09 | Active - Intent to Dissolve Filed / Actif - Intention de dissolution dГ©posГ©e |
| Status | 1982-11-24 | 1987-02-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-09-09 | Dissolution | Section: 212 |
| 1987-02-09 | Statement of Intent to Dissolve / DГ©claration d'intention de dissolution | |
| 1982-11-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1985 | 1984-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1984 | 1984-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10640174 Canada Inc. | 9655 Meilleur, Montreal, QC H3L 0A1 | 2018-02-20 |
| 7000766 Canada Inc. | 9655 Rue Meilleur, MontrГ©al, QC H3L 0A1 | 2008-06-25 |
| 7328508 Canada Incorporated | 9655 Rue Meilleur, MontrГ©al, QC H3L 0A1 | 2010-02-08 |
| Lucky Gift Box Corp. | 32 Somerville, MontrГ©al, QC H3L 1A2 | 2015-05-04 |
| Consultant Richard G. Donovan Inc. | 32 Somerville Street, MontrГ©al, QC H3L 1A2 | 2006-06-07 |
| Method & Source Consulting Inc. | 221 Boul. Gouin Est, Montreal, QC H3L 1A6 | 2015-03-26 |
| C Plus 3 Canada Inc. | 153 Boulevard Gouin Est, Montreal, QC H3L 1A6 | 2003-05-22 |
| 170457 Canada Inc. | 123, Boulevard Gouin Est, Montreal, QC H3L 1A6 | 1989-11-10 |
| 177957 Canada Inc. | 123, Boulevard Gouin Est, Montreal, QC H3L 1A6 | 1980-11-13 |
| Dumont Action Communication Inc. | 52 Blvd Gouin Est, Montreal, QC H3L 1A7 | 2004-04-22 |
| Find all corporations in postal code H3L | ||
| Name | Address |
|---|---|
| A. MONTOUR | 7810 RUE ALBERT LESAGE, MONTREAL QC H4K 2H9, Canada |
| M. MONTOUR | 7810 RUE ALBERT LESAGE, MONTREAL QC H4K 2H9, Canada |
| M. JOLICOEUR | 128-25E AVENUE NORD, BOIS FILIONS QC J6Z 1Y3, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3L2C4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Qualico Central Meat Packers Montreal Ltd. | 21 Brockley Drive, Stoney Creek, ON L8E 3C3 | 1982-06-01 |
| F. Iasenza Meat Center Inc. | 3266 Rue Belanger Est, Montreal, QC H1X 1A1 | 1980-08-01 |
| Can-ex Meat Inc. | 1684 Le Caron, Chomedey Laval, QC H7V 3C5 | 1981-12-14 |
| Viandes Everfresh Meat Inc. (montreal) | 591 Latraverse, Repentigny, QC J6A 1C7 | 1988-12-23 |
| F.b. Pickled Meat Inc. | 2590 Ave. Oxford, Longueuil, QC J4L 2M4 | 1981-09-01 |
| Les Viandes D.i.s. Ltee | 5595 Cote De Liesse, Suite 301, St-laurent, QC H4M 1V2 | 1989-05-09 |
| Courtiers En Viandes Est-ouest Ltee | 3608 St-charles, Kirkland, QC | 1981-05-04 |
| Interstate Meat Co. Ltd. | 305 Decarie Boulevard, St-laurent, QC H4N 2L9 | 1970-08-25 |
| Les Viandes Envite Inc. | 1203 St. Lawrence Blvd., Montreal, QC H2X 2S6 | 1979-09-25 |
| Olympia Meat Ltd. | 2200 Ave Leon-pratte, St-hyacinthe, QC J2S 4B6 |
Please comment or provide details below to improve the information on (CENQUIP) CENTRAL MEAT EQUIPMENT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.