118861 CANADA INC. (Corporation# 1394649) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 24, 1982.
| Corporation ID | 1394649 |
| Corporation Name | 118861 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
10,315 Cote De Liesse Road Dorval QC H9P 1A6 |
| Incorporation Date | 1982-11-24 |
| Dissolution Date | 2000-04-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| S. MACDONALD | 311 ELM AVENUE, TOWNHOUSE 3, BEACONSFIELD QC H9W 5X1, Canada |
| P. POLIQUIN | 73 RUE JASMIN, REPENTIGNY QC J6A 5V6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-24 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-23 | 1982-11-24 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-11-24 | current | 10,315 Cote De Liesse Road, Dorval, QC H9P 1A6 |
| Name | 1982-11-24 | current | 118861 CANADA INC. |
| Status | 2000-04-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1995-06-05 | 2000-04-14 | Active / Actif |
| Status | 1995-03-01 | 1995-06-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-04-14 | Dissolution | Section: 210 |
| 1982-11-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 118862 Canada Inc. | 10,315 Cote De Liesse Road, Dorval, QC H9P 1A6 | 1982-11-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Troppus Group Inc. | 10315 Cote De Liesse Nord, Dorval, QC H9P 1A6 | 1998-12-09 |
| Isynergie Inc. | 10315 Cote De Liesse Road, Dorval, QC H9P 1A6 | 1997-08-29 |
| Hazardex Inc. | 10315 Cote De Liesse Rd, Dorval, QC H9P 1A6 | 1992-09-29 |
| Leaseajet Inc. | 10,315 Cote De Liesse, Dorval, Montreal, QC H9P 1A6 | 1978-02-16 |
| 3432351 Canada Inc. | 10315 Cote De Liesse Road, Dorval, QC H9P 1A6 | 1997-11-05 |
| Isupport Inc. | 10315 Cote De Liesse Road, Dorval, QC H9P 1A6 | 1998-03-02 |
| Placements Mirkwood Inc. | 10315 Cote De Liesse Road, Dorval, QC H9P 1A6 | 1972-12-19 |
| Services Internationaux Transupport Ltee. | 10315 Cote De Liesse Road, Dorval, QC H9P 1A6 | 1970-05-08 |
| 138441 Canada Inc. | 10315 Cote De Liesse Rd, Dorval, QC H9P 1A6 | 1967-06-27 |
| Dicom Express Inc. | 10315 Cote De Liesse Road, Dorval, QC H9P 1A6 | 1985-12-20 |
| Find all corporations in postal code H9P1A6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| S. MACDONALD | 311 ELM AVENUE, TOWNHOUSE 3, BEACONSFIELD QC H9W 5X1, Canada |
| P. POLIQUIN | 73 RUE JASMIN, REPENTIGNY QC J6A 5V6, Canada |
| City | DORVAL |
| Post Code | H9P1A6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 118861 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.