GESTIONS A. ABERBACK INC. (Corporation# 1394517) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 19, 1982.
| Corporation ID | 1394517 |
| Business Number | 102067493 |
| Corporation Name |
GESTIONS A. ABERBACK INC. A. ABERBACK HOLDINGS INC. |
| Registered Office Address |
6795 Korzack Crescent Cote St Luc QC H4W 2W7 |
| Incorporation Date | 1982-11-19 |
| Dissolution Date | 2000-03-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| A. ABERBACK | 850 CHATELAINE, CHOMEDEY LAVAL QC H7W 4J1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-18 | 1982-11-19 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1985-11-22 | current | 6795 Korzack Crescent, Cote St Luc, QC H4W 2W7 |
| Name | 1982-11-19 | current | GESTIONS A. ABERBACK INC. |
| Name | 1982-11-19 | current | A. ABERBACK HOLDINGS INC. |
| Status | 2000-03-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1997-03-01 | 2000-03-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1982-11-19 | 1997-03-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-03-13 | Dissolution | Section: 212 |
| 1982-11-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1994 | 1992-05-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 6795 KORZACK CRESCENT |
| City | COTE ST LUC |
| Province | QC |
| Postal Code | H4W 2W7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Conseillers Goldvest Inc. | 6795 Korczak Cr., Apt. 802, Cote St-luc, QC H4W 2W7 | 1989-07-06 |
| 2231123 Canada Inc. | 3795 Korczac Crescent, Apt 601, Cote St-luc, QC H4W 2W7 | 1987-09-01 |
| Sonogen (canada) Corporation | 6795 Korczak Cres, Apt 1507, Cote St-luc, QC H4W 2W7 | 1986-07-16 |
| Les Investissements Danvid-jobel Inc. | 6795 Korczak Cr, Suite 1105, Cote St Luc, QC H4W 2W7 | 1985-11-25 |
| Placements Marshay Sust Inc. | 6795 Korczack Cres., Suite 1502, Cote St Luc, QC H4W 2W7 | 1985-02-11 |
| 121063 Canada Inc. | 6595 Korczak Cr., Suite 1203, Cote St. Luc, QC H4W 2W7 | 1983-01-26 |
| 116764 Canada Inc. | 6795 Korczak Cres., Apt. 703, Cote St Luc, QC H4W 2W7 | 1982-08-10 |
| Bronia Fogel Holdings Ltd. | 6795 Korczak Crescent, Suite 1101, Cote St-luc, QC H4W 2W7 | 1979-11-23 |
| Gestions Ernella Inc. | 6795 Korczak Crescent, Apt 306, Cote St-luc, QC H4W 2W7 | 1996-04-23 |
| 103028 Canada Inc. | 6795 Korczak Crescent, Suite 1104, Cote St-luc, QC H4W 2W7 | 1980-12-04 |
| Find all corporations in postal code H4W2W7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| A. ABERBACK | 850 CHATELAINE, CHOMEDEY LAVAL QC H7W 4J1, Canada |
| City | COTE ST LUC |
| Post Code | H4W2W7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestions M. Aberback Inc. | 6625 Mackle Road, Apt. 1203, Cote St-luc, Montreal, QC H4W 2Z8 | 1982-11-19 |
| Gestions Plewa Holdings Inc. | 208 - 5840 Marc-chagall Avenue, Cote-saint-luc, QC H4W 3K6 | |
| Les Gestions Lee Dav Inc. | 365 Chester, Mont-royal, QC H3R 1W6 | 1996-09-23 |
| Mbx Holdings Inc. | 281 6e Avenue, Deux-montagnes, QC J7R 3G5 | 2017-09-14 |
| Del-pro Holdings Inc. | 2915 Chicoutimi, Laval, QC H7E 1B2 | |
| M.e.s.h. Holdings Inc. | 6606 Wallenberg, Cote St. Luc, QC H4W 3B1 | 1981-05-14 |
| Rfd Holdings Inc. | 7793 Juliette, Montreal, QC H8N 1W4 | 2010-06-02 |
| Cje Holdings Inc. | 13 Summit Circle, Westmount, QC H3Y 1B4 | 2000-04-12 |
| Qel Holdings Inc. | 39-a Lakeshore Road, Beaconsfield, QC H9W 4H6 | 2005-08-24 |
| Gestions V.y. Inc. | 8390 Mayrand St., Montreal, QC H4P 2C9 | 1984-11-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on GESTIONS A. ABERBACK INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.