CO-OPERATORS DATA SERVICES LIMITED (Corporation# 1394223) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 22, 1982.
| Corporation ID | 1394223 |
| Business Number | 882930837 |
| Corporation Name | CO-OPERATORS DATA SERVICES LIMITED |
| Registered Office Address |
1920 College Avenue Regina SK S4P 1C4 |
| Incorporation Date | 1982-11-22 |
| Dissolution Date | 1989-05-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 30 - 30 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| TYMEN DONKERSGOED | P.O. BOX 988, COALDALE AB T0K 0L0, Canada |
| NESTOR CHARUK | 86 CARNEY AVENUE, MONCTON NB E1C 4H8, Canada |
| BERNARD AKEY | 5 OLIVER STREET, COPPER CLIFF ON P0M 1N0, Canada |
| COLLEEN BROWN | RR 1, RICHMOND ON K0A 2Z0, Canada |
| JOHN BLACK | RR 1, MARKDALE ON N0C 1H0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-22 | current |
Canada Cooperative Associations Act (CCAA) Loi sur les associations coopГ©ratives du Canada (LACC) |
| Act | 1982-11-21 | 1982-11-22 |
Canada Cooperative Associations Act (CCAA) Loi sur les associations coopГ©ratives du Canada (LACC) |
| Address | 1982-11-22 | current | 1920 College Avenue, Regina, SK S4P 1C4 |
| Name | 1982-11-22 | current | CO-OPERATORS DATA SERVICES LIMITED |
| Status | 1989-05-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1982-11-22 | 1989-05-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1989-05-09 | Dissolution | |
| 1982-11-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1986 | 1986-04-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Co-operators Actuarial Services Incorporated | 1920 College Avenue, Regina, SK S4P 1C4 | 1985-05-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| C.i.s. Ltd. | 1920 College Ave, Regina, SK S4P 1C4 | 1963-07-08 |
| Co-operators Life Insurance Company | 1920 College Ave., Regina, SK S4P 1C4 | |
| Co-operative Life Insurance Company | 1920 College Ave, Regina, SK S4P 1C4 | 1946-07-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sahib Ucha Transport Ltd. | 2169 Toronto Street, Regina, SK S4P 0B7 | 2013-08-13 |
| Stand Sure Business Innovation Ltd. | 2445 Broad St, Suite 3-01, Regina, SK S4P 0C7 | 2014-03-24 |
| Olympic Real Estate Development (sk) I Corporation | 1547 Anson Road, Regina, SK S4P 0E1 | 2010-02-24 |
| Bay Financial Solutions Corp. | 743 - 2002 11th Avenue, Regina, SK S4P 0J3 | 2020-09-29 |
| Linh Phu Maple Bakery Inc. | Suite 700, 2010 - 11th Avenue, Regina, SK S4P 0J3 | 2019-07-18 |
| Medean Ventures Inc. | 2010 11th Ave, Unit 700, Regina, SK S4P 0J3 | 2016-12-06 |
| 7610351 Canada Corporation | 700 2010 11th Ave., Regina, SK S4P 0J3 | 2010-07-23 |
| Signature Homestyles Inc. | 2010 11th Avenue, 7th Floor, Regina, SK S4P 0J3 | 2005-08-04 |
| Denro General Partner Ltd. | 2010 11th Ave., Suite 700, Regina, SK S4P 0J3 | 2000-03-06 |
| Agco Landini Canada, Inc. | 2010 11th Avenue, #700, Regina, SK S4P 0J3 | 2000-02-29 |
| Find all corporations in postal code S4P | ||
| Name | Address |
|---|---|
| TYMEN DONKERSGOED | P.O. BOX 988, COALDALE AB T0K 0L0, Canada |
| NESTOR CHARUK | 86 CARNEY AVENUE, MONCTON NB E1C 4H8, Canada |
| BERNARD AKEY | 5 OLIVER STREET, COPPER CLIFF ON P0M 1N0, Canada |
| COLLEEN BROWN | RR 1, RICHMOND ON K0A 2Z0, Canada |
| JOHN BLACK | RR 1, MARKDALE ON N0C 1H0, Canada |
| City | REGINA |
| Post Code | S4P1C4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Co-operators Financial Services Limited | Priory Square, Guelph, ON N1H 6P8 | |
| Co-operators Financial Investment Services Inc. | 130 Macdonell Street, Guelph, ON N1H 6P8 | 2019-04-16 |
| The Co-operators Group Limited | Priory Square, Guelph, ON N1H 6P8 | 1975-08-20 |
| Data 100 Services Limitee | 762 Chemin Du Golf, Nuns'island (montreal), QC H3E 1A8 | 1977-03-29 |
| Les Services Galdon Data Limitee | 27 Blue Ridge Cr., London, ON N6K 2W9 | 1982-09-17 |
| Co-operators Investment Counselling Limited | 7-w Priory Square, Guelph, ON N1H 6P8 | 1984-07-18 |
| Co-operators Compagnie D'assurance-vie | Priory Square, Guelph, ON N1H 6P8 | 1981-01-19 |
| Co-operators Compagnie D'assurance-vie | Priory Square, Guelph, ON N1H 6P8 | 1983-10-07 |
| La Compagnie D'assurance Generale Co-operators | Priory Square, Guelph, ON N1H 6P8 | 1983-10-07 |
| Cogeco Data Services Inc. | 5 Place Ville-marie, Suite 1700, Montreal, QC H3B 0B3 |
Please comment or provide details below to improve the information on CO-OPERATORS DATA SERVICES LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.