GESTIONS FERNAND DANIS INC. (Corporation# 1394037) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 1982.
| Corporation ID | 1394037 |
| Business Number | 102069267 |
| Corporation Name | GESTIONS FERNAND DANIS INC. |
| Registered Office Address |
93 Latour St-constant QC J5A 1E6 |
| Incorporation Date | 1982-11-23 |
| Dissolution Date | 2005-01-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LISE LD. DANIS | 93 LAFOUR, ST-CONSTANT QC J5A 1E6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-22 | 1982-11-23 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-11-23 | current | 93 Latour, St-constant, QC J5A 1E6 |
| Name | 1982-11-23 | current | GESTIONS FERNAND DANIS INC. |
| Status | 2005-01-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-10-04 | 2005-01-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1982-11-23 | 2004-10-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-01-31 | Dissolution | Section: 210 |
| 1982-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2000 | 2000-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1999 | 1999-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1998 | 1998-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 93 LATOUR |
| City | ST-CONSTANT |
| Province | QC |
| Postal Code | J5A 1E6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| De Lierre Invesco Ltee | 87 Latour, St-constant, QC J5A 1E6 | 1986-03-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 168897 Canada Inc. | 200-114, Rue Boisjoli, Saint-constant, QC J5A 0A5 | 1989-07-10 |
| Sebastian, Bravo Leather Inc. | 74 Rue Brossard, Saint-constant, QC J5A 0A7 | 2001-06-11 |
| 12104849 Canada Inc. | 80 Rue Brosseau, Saint-constant, QC J5A 0B1 | 2020-06-04 |
| 6312713 Canada Inc. | 34 Rue Benoit, Saint-constant, QC J5A 0B2 | 2004-11-19 |
| 8764654 Canada Inc. | 34 Rue Benoit, Saint-constant, QC J5A 0B2 | 2014-01-22 |
| 9708138 Canada Inc. | 93 Rue Brossard, Saint-constant, QC J5A 0B3 | 2016-04-12 |
| 7055358 Canada Inc. | 93, Brossard, St-constant, QC J5A 0B3 | 2008-10-03 |
| 8811636 Canada Fondation | 149 Rue Brossard, Saint-constant, QC J5A 0B4 | 2014-03-06 |
| Groupe Covalius Inc. | 149 Rue Brossard, Saint-constant, QC J5A 0B4 | 2015-05-18 |
| Chandelles Tradition Mb Inc. | 7, Rue St-joseph, St-constant, QC J5A 0B6 | 1973-06-22 |
| Find all corporations in postal code J5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LISE LD. DANIS | 93 LAFOUR, ST-CONSTANT QC J5A 1E6, Canada |
| City | ST-CONSTANT |
| Post Code | J5A1E6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fernand Gareau Holdings Inc. | 1427 Des Cerisiers, Lachenaie, QC J6X 4G2 | 1985-04-11 |
| Gestions Formalin Inc. | 1010, Rue Fernand-poitras, Terrebonne, QC J6Y 1V1 | 1979-02-16 |
| Jacques Danis Financial Services Inc. | 603 Trudeau, Dorion, QC J7V 7G3 | 1987-09-24 |
| Brosseau, Danis, Marier & Associates Inc. | 6865 Est, Rue Sherbrooke, Montreal, QC | 1979-08-29 |
| Brosseau, Danis & Plante Experts-consulting Inc. | 6865 Sherbrooke Est, Montreal, QC | 1976-09-15 |
| Fernand Houle Holdings Ltd. | 71 Rue Norton, Coaticook, QC J1A 1R8 | 1976-12-30 |
| Fernand Perreault Consulting Inc. | 590, Des Pinsons, Longueuil, QC J4G 2K9 | 2009-11-19 |
| Fernand Bastien Amusements Ltd. | 1325 Lepine, Joliette, QC J6E 4B7 | 1979-05-14 |
| DÉpanneur J.m. JÉrÔme Inc. | 244 Rue Danis, Salaberry-de-valleyfield, QC J6S 1L2 | |
| Synaplogik Inc. | 215, Chemin Danis, Grenville Sur La Rouge, QC J0V 1B0 | 2015-07-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on GESTIONS FERNAND DANIS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.