GESTIONS YVES BEAUCHAMP INC. (Corporation# 1393944) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 1982.
| Corporation ID | 1393944 |
| Business Number | 873801880 |
| Corporation Name | GESTIONS YVES BEAUCHAMP INC. |
| Registered Office Address |
63 Gentilly Vimont, Laval QC H7K 1S8 |
| Incorporation Date | 1982-11-23 |
| Dissolution Date | 1995-02-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Y. BEAUCHAMP | 63 GENTILLY, VIMONT LAVAL QC H7K 1S8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-22 | 1982-11-23 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-11-23 | current | 63 Gentilly, Vimont, Laval, QC H7K 1S8 |
| Name | 1982-11-23 | current | GESTIONS YVES BEAUCHAMP INC. |
| Status | 1995-02-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1982-11-23 | 1995-02-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-02-14 | Dissolution | |
| 1982-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1993 | 1993-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1992 | 1993-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 63 GENTILLY |
| City | VIMONT, LAVAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H7K 1S8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Quapaz Inc. | 119 Gentilly, Vimont, Laval, QC H7K 1S8 | 1986-11-13 |
| Teshauto Inc. | 65 Rue Gentily, Vimont, Laval, QC H7K 1S8 | 1984-03-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Aventures Pugs Inc. | 157 Rue Nantel, Laval, QC H7K 0A2 | 2020-11-04 |
| 9621563 Canada Inc. | 2124 Rue De Castellane, Laval, QC H7K 0A3 | 2016-08-19 |
| Les Fibres Mondiales Bijoux Inc. | 3240 Rue De Lincoln, Laval, QC H7K 0A5 | 2020-11-02 |
| 3768244 Canada Inc. | 462 Rue De Chaville, Laval, QC H7K 0A5 | 2000-05-31 |
| Nadon Marketing Inc. | 539 Rue De Chaville, Laval, QC H7K 0A5 | 1990-05-18 |
| 10024112 Canada Inc. | 462 Rue De Chaville, Laval, QC H7K 0A5 | 2016-12-15 |
| Bhnb Holdings Inc. | 3279, Rue D'ankara, Laval, QC H7K 0A6 | 2020-03-03 |
| Pandemonium Interactive Inc. | 3250 Rue D'ankara, Laval, QC H7K 0A6 | 2017-03-20 |
| Digiworks Consulting Inc. | 4867 Rue De Lyon, Laval, QC H7K 0A7 | 2018-09-17 |
| 9851399 Canada Inc. | 4861 Rue De Lyon, Laval, QC H7K 0A7 | 2016-08-02 |
| Find all corporations in postal code H7K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Y. BEAUCHAMP | 63 GENTILLY, VIMONT LAVAL QC H7K 1S8, Canada |
| City | VIMONT, LAVAL |
| Post Code | H7K1S8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestions Cladau Inc. | 48 Beauchamp, Chateauguay, QC J6J 2R4 | 1987-06-16 |
| Gestions Jules Beauchamp Inc. | 2565 Rue Centre, Suite 105, Montreal, QC H3K 1J9 | 1984-05-01 |
| Les Gestions Yves Demers Inc. | 3155 Cap A L'aigle, Laval, QC H7E 1C8 | 1982-12-15 |
| Yves-yves Productions Inc. | 299 Richard, Chomedey, Laval, QC H7M 1V1 | 1981-03-30 |
| Beauchamp Precast Concrete Inc. | 63 Vanier, Aylmer, QC J9H 1X5 | 1985-01-28 |
| Les Gestions Jean-yves Turcotte Inc. | 224 Rue Des Chenaux, Cap De La Madeleine, QC G8T 7C7 | 1980-11-27 |
| Les Gestions Yves Nemey Inc. | 8541 Rue Foucher, Montreal, QC H2P 2C3 | 1987-10-20 |
| Beauchamp Funeral Home Ltd. | 3789 Royal Oak Avenue, Burnaby, QC V5G 3M1 | 1959-12-18 |
| Gestions Jacques Larivee Ltee | 801-1055 Yves Blais, Terrebonne, QC J6V 0A9 | 1983-03-10 |
| Les Gestions Yves Garon Inc. | 1200 Boul. Alphonse-desjardins, Levis, QC G6V 6Y8 | 1985-06-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on GESTIONS YVES BEAUCHAMP INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.