LES TECHNOLOGIES WILLIAM H. GAUVIN INC. (Corporation# 1393847) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 1982.
| Corporation ID | 1393847 |
| Business Number | 885071068 |
| Corporation Name |
LES TECHNOLOGIES WILLIAM H. GAUVIN INC. WILLIAM H. GAUVIN TECHNOLOGIES INC. |
| Registered Office Address |
7 Harrow Place Beaconsfield QC H9W 5C7 |
| Incorporation Date | 1982-11-23 |
| Dissolution Date | 2004-06-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DOROTHY GAUVIN | 7 HARROWN PLACE, BEACONSFIELD QC H9W 5C7, Canada |
| IAN TURNER | 10 ST. CHARLES BLVD., BEACONSFIELD QC H9W 2W9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-22 | 1982-11-23 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-11-23 | current | 7 Harrow Place, Beaconsfield, QC H9W 5C7 |
| Name | 1983-04-20 | current | LES TECHNOLOGIES WILLIAM H. GAUVIN INC. |
| Name | 1983-04-20 | current | WILLIAM H. GAUVIN TECHNOLOGIES INC. |
| Name | 1982-11-23 | 1983-04-20 | 118777 CANADA INC. |
| Status | 2004-06-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-01-05 | 2004-06-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1982-11-23 | 2004-01-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-06-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 1982-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1999 | 1998-07-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1996-06-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1996 | 1996-06-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 7 HARROW PLACE |
| City | BEACONSFIELD |
| Province | QC |
| Postal Code | H9W 5C7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Marc L. Chabot International Inc. | 19 Harrow Place, Beaconsfield, QC H9W 5C7 | 1998-12-08 |
| 162140 Canada Inc. | 19 Place Harrow, Beaconsfield, QC H9W 5C7 | 1988-05-19 |
| Gestion Jesaman Inc. | 6 Harrow Place, Beaconsfield, QC H9W 5C7 | 1987-06-02 |
| Placements Normand Barre Inc. | 1 Harrow Place, Beaconsfield, QC H9W 5C7 | 1986-12-23 |
| Watt Ross and Company Ltd. | 2 Harrow Pl, Beaconsfield, QC H9W 5C7 | 1961-06-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fala Inc. | 108 Beaurepaire Dr., Beaconsfield, QC H9W 0A1 | |
| Ravann Creative Enterprises Inc. | 368 Glengarry Avenue, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 2000-06-30 |
| 2912597 Canada Inc. | 366 Glengarry, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 1993-04-15 |
| 147277 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 1985-11-08 |
| 10715549 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 2018-04-04 |
| 146140 Canada Inc. | 490 Olympic Dr., Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1985-05-31 |
| S. Vasil Marketing Inc. | 496 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1980-07-11 |
| 10203017 Canada Incorporated | 318 Berkshire Ave, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2017-04-22 |
| 9839399 Canada Inc. | 300 Birkshire, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2016-07-21 |
| 8664021 Canada Inc. | 342 Arlington Crescent, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2013-10-15 |
| Find all corporations in postal code H9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DOROTHY GAUVIN | 7 HARROWN PLACE, BEACONSFIELD QC H9W 5C7, Canada |
| IAN TURNER | 10 ST. CHARLES BLVD., BEACONSFIELD QC H9W 2W9, Canada |
| City | BEACONSFIELD |
| Post Code | H9W5C7 |
| Category | technologies |
| Category + City | technologies + BEACONSFIELD |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Imprimerie Gauvin Ltee | 184 Rue Jean-proulx, Gatineau, QC J8Z 1V8 | 1959-12-02 |
| Formation En Plein-air Du QuÉbec | 300 Route Jean-gauvin, Centre D`affaires Gauvin-hamel, Sainte-foy, QC G2G 2M4 | 2000-10-06 |
| Atg - Automation Technologies Group Ltd. | 201 William Paul, Verdun, QC H3E 1R6 | 1986-09-04 |
| Jean Louis Gauvin & Associates Inc. | 440 Laurier Avenue West, Suite 220, Ottawa, ON K1R 7X1 | 1989-01-31 |
| Gauvin-st-jacques Development Corporation | 800 Square Victoria, Suite 4120, Montreal, QC H4Z 1J2 | 2004-12-01 |
| Productions Corneau-gauvin LtГ©e | 511-5495 Boul. Marie-victorin, Brossard, QC J4W 3M4 | 2004-11-09 |
| Raymond Gauvin Architecture D'entreprise Si Inc. | 308 Terrasse Mongeau, Longueuil, QC J4L 4P2 | 2005-01-27 |
| The Christmas Shoppe On William Street Ltd. | 71 William, Ottawa, ON K1N 7A4 | 1996-11-05 |
| Modelio Technologies Inc. | 202-175, Rue William-paul, Verdun, QC H3E 1P1 | 2001-06-13 |
| Nano Power Technologies North America Inc. | 35 William, Knowlton, QC J0E 1V0 | 2007-11-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES TECHNOLOGIES WILLIAM H. GAUVIN INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.