177136 CANADA INC. (Corporation# 1393286) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 22, 1982.
| Corporation ID | 1393286 |
| Business Number | 104011945 |
| Corporation Name | 177136 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
636 Route De Lotbiniere Vaudreuil-dorion QC J7V 8P2 |
| Incorporation Date | 1982-11-22 |
| Dissolution Date | 1996-10-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| J-CLAUDE GIROUX | 138 CHEMIN DE LOTBINIERE, VAUDREUIL QC J7V 8P2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-21 | 1982-11-22 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1991-11-20 | current | 636 Route De Lotbiniere, Vaudreuil-dorion, QC J7V 8P2 |
| Name | 1994-10-25 | current | 177136 CANADA INC. |
| Name | 1991-11-20 | 1991-11-20 | ORELGIR INC. |
| Name | 1983-09-28 | 1983-09-28 | JEAN-CLAUDE GIROUX DISTRIBUTEUR INC. |
| Name | 1982-11-22 | 1994-10-25 | SUPERMARCHE DON QUICHOTTE INC. |
| Status | 1996-10-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1982-11-22 | 1996-10-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-10-01 | Dissolution | |
| 1982-11-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1995 | 1995-11-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1994 | 1995-11-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1993 | 1995-11-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 636 ROUTE DE LOTBINIERE |
| City | VAUDREUIL-DORION |
| Province | QC |
| Postal Code | J7V 8P2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3453871 Canada Inc. | 2400 Avenue St-antoine, Vaudreuil-dorion, QC J7V 8P2 | 1998-01-15 |
| Gaal Communications Incorporated | 311 De Lotbiniere, Vaudreuil-dorion, QC J7V 8P2 | 1997-08-29 |
| Hot-dogs Canine Detection Services Inc. | 3051 Du Plateau, Vaudreuil Dorion, QC J7V 8P2 | 1996-12-20 |
| 3034569 Canada Inc. | 2740 Harwood Blvd, Vaudreuil-dorion, QC J7V 8P2 | 1994-05-19 |
| 2911850 Canada Inc. | 68 Lotbiniere, Vaudreuil, QC J7V 8P2 | 1993-04-13 |
| 2809699 Canada Inc. | 189 Rue Meloche, Veudreuil, QC J7V 8P2 | 1992-04-01 |
| Vaudreuil-royal Distributions Inc. | 124 Boul. Lotbiniere, Vaudreuil, QC J7V 8P2 | 1991-07-17 |
| Ani-gourmet Inc. | 3100 Boulevard Harwood, Vaudreuil-dorion, QC J7V 8P2 | 1987-05-28 |
| D.f.t. Technologie De Fibre De Verre Diversifie Inc. | 231 Route 338, Vaudreuil, QC J7V 8P2 | 1986-10-06 |
| Fabrication De Produits Recreatifs Ampro Inc. | 871 De Lotbiniere, Vaudreuil Dorion, QC J7V 8P2 | 1982-07-14 |
| Find all corporations in postal code J7V8P2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| J-CLAUDE GIROUX | 138 CHEMIN DE LOTBINIERE, VAUDREUIL QC J7V 8P2, Canada |
| City | VAUDREUIL-DORION |
| Post Code | J7V8P2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 177136 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.