WAYNE SPRUNG TRANSPORT INC. (Corporation# 1393138) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 17, 1982.
| Corporation ID | 1393138 |
| Business Number | 122802788 |
| Corporation Name | WAYNE SPRUNG TRANSPORT INC. |
| Registered Office Address |
2100 12th Avenue East Owen Sound ON N4K 5P7 |
| Incorporation Date | 1982-12-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| W.M. SPRUNG | 520 6TH STREET WEST, OWEN SOUND ON N4K 3L1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-12-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-12-16 | 1982-12-17 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-12-17 | current | 2100 12th Avenue East, Owen Sound, ON N4K 5P7 |
| Name | 1982-12-17 | current | WAYNE SPRUNG TRANSPORT INC. |
| Status | 2019-05-29 | current | Active / Actif |
| Status | 2019-05-23 | 2019-05-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2017-06-04 | 2019-05-23 | Active / Actif |
| Status | 2017-05-19 | 2017-06-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-05-18 | 2017-05-19 | Active / Actif |
| Status | 2013-05-18 | 2013-05-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-06-09 | 2013-05-18 | Active / Actif |
| Status | 2009-05-20 | 2009-06-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-02-06 | 2009-05-20 | Active / Actif |
| Status | 2007-01-11 | 2007-02-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-05-15 | 2007-01-11 | Active / Actif |
| Status | 1998-04-01 | 1998-05-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1982-12-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-11-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 2100 12TH AVENUE EAST |
| City | OWEN SOUND |
| Province | ON |
| Postal Code | N4K 5P7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Movie Hut of Canada Ltd. | 143 Eighth Street East, P.o. Box 422, Owen Sound, ON N4K 5P7 | 1978-05-05 |
| Sound Moving & Storage Limited | 1701 3rd Avenue East, P.o.box 487, Owen Sound, ON N4K 5P7 | 1964-01-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9551972 Canada Incorporated | 1342 14th Avenue East, Owen Sound, ON N4K 0A1 | 2015-12-16 |
| Byond Pharmacy Services Inc. | 221 2nd Ave West, Owen Sound, ON N4K 0A6 | 2015-04-12 |
| Fairsquare Pt Care Inc. | 903 23rd Street "a" East, Owen Sound, ON N4K 0B2 | 2015-09-17 |
| Fairsquare Imports and Exports Inc. | 903 23rd Street A East, Owen Sound, ON N4K 0B2 | 2013-08-12 |
| Amp Pro Electrical Services Ltd. | 548 9th Street A East, Owen Sound, ON N4K 0C4 | 2010-04-13 |
| Rockcliffe Pentecostal Church | 10 4th Avenue West, Owen Sound, ON N4K 0G9 | 2015-01-01 |
| N Visible Links (canada) Inc. | 598 4th Street East, Owen Sound, ON N4K 1B1 | 2005-04-06 |
| Yes Crickets Inc. | 229 4th St A East, Owen Sound, ON N4K 1B8 | 2018-10-12 |
| How-to-box Inc. | 230 5th St East, Owen Sound, ON N4K 1C7 | 2008-02-18 |
| Neighbourhood Toy Stores of Canada | 236 5th Street East, Owen Sound, ON N4K 1C7 | 2002-09-10 |
| Find all corporations in postal code N4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| W.M. SPRUNG | 520 6TH STREET WEST, OWEN SOUND ON N4K 3L1, Canada |
| City | OWEN SOUND |
| Post Code | N4K5P7 |
| Category | transport |
| Category + City | transport + OWEN SOUND |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wayne Nodwell Transport Ltd. | 55 Wilton Drive, Brampton, ON L6W 2Z9 | 2004-02-20 |
| Wayne Don Shaw Transport Inc. | 66 Gilmore Drive, Brampton, ON L6V 3K4 | 2020-11-20 |
| House of Records Don-wayne Inc. | 6765 Cote De Liesse, Suite 202, Ville St-laurent, QC H4T 1E5 | 1992-03-04 |
| Reparations Wayne Robinson Ltee | 8787 Cure Legault, Lasalle, QC H8N 1Z7 | 1983-03-24 |
| The Wayne Gretzky Foundation (canada) | 96 Nelson Street, Brantford, ON N3T 5N3 | 2002-10-16 |
| Wayne Nichol Holdings Ltd. | 3 Parkwood Cres., Ottawa, ON K1B 3J5 | 1978-12-18 |
| Services De Gazon Wayne Inc. | 30 Gazaille, Dollard Des Ormeaux, QC H9G 1G7 | 1983-05-17 |
| Deneigements Wayne Hart Inc. | 433 Bellevue, Dorion, QC J7V 2B1 | 1980-11-18 |
| Wayne L. Mcgee Ltee | 216 High Street, Clinton, ON N0M 1L0 | 1969-09-18 |
| Wayne Prange Ltee | Highway 21 South, Piedmont, QC J0R 1K0 | 1973-03-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on WAYNE SPRUNG TRANSPORT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.