WW PHONE PATROL SYSTEMS INC. (Corporation# 1393014) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 17, 1982.
| Corporation ID | 1393014 |
| Corporation Name | WW PHONE PATROL SYSTEMS INC. |
| Registered Office Address |
360 Main Street Suite 1700 Winnipeg MB R3C 3Z3 |
| Incorporation Date | 1982-11-17 |
| Dissolution Date | 1987-08-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| J.J.S. SWEENEY | 580 A DOBBIE ST, WINNIPEG MB , Canada |
| C. DOUVILLE | 580 A DOBBIE ST, WINNIPEG MB , Canada |
| G. DOUVILLE | 580 A DOBBIE ST, WINNIPEG MB , Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-16 | 1982-11-17 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-11-17 | current | 360 Main Street, Suite 1700, Winnipeg, MB R3C 3Z3 |
| Name | 1982-11-17 | current | WW PHONE PATROL SYSTEMS INC. |
| Status | 1987-08-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1986-03-01 | 1987-08-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1982-11-17 | 1986-03-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1987-08-31 | Dissolution | |
| 1982-11-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dufferin Holdings Alberta Ltd. | 360 Main Street, Suite 1900, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | |
| Phoenix Chemicals Ltd. | 360 Main Street, Suite 1700, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | 1979-10-29 |
| 94955 Canada Ltd. | 360 Main Street, Suite 1900, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | 1979-11-09 |
| Metropolitan Theatre Winnipeg, Limited | 360 Main Street, Winnipeg, MB R3C 4G1 | 1924-04-24 |
| Spencer Corporation Limited | 360 Main Street, Suite 1900, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | 1924-07-26 |
| R.p.s. Ltd. | 360 Main Street, Suite 1700, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | 1976-10-18 |
| Forest Mills Properties Ltd. | 360 Main Street, Suite 1700, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | 1976-11-15 |
| Oak Hammock Properties Ltd. | 360 Main Street, Suite 1700, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | 1976-11-18 |
| Adamsdale Properties Ltd. | 360 Main Street, Suite 1700, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | 1976-11-15 |
| Mac-val Investments Ltd. | 360 Main Street, Suite 2500, Winnipeg, MB R3C 3H6 | 1977-01-12 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Auction Finance Group Ltd. | 1700 -360 Main St., Winnipeg, MB R3C 3Z3 | 1998-01-13 |
| 3442888 Canada Limited | 363 Main Street, Suite 1700, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | 1997-12-08 |
| Sirvys Corporation | 1900 -360 Main St., Winnipeg, MB R3C 3Z3 | 1997-08-25 |
| Nicorp Clean Room Systems Inc. | 1700-360 Main St., Winnipeg, MB R3C 3Z3 | 1997-03-14 |
| Tailor Systems Engineering Projects Inc. | 360 Kain Street, Suite 1700, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | 1996-04-22 |
| M.p.m.p.k. Holdings Ltd. | 360 Mains St, Suite 1700, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | 1995-01-19 |
| Quick Contract Services Inc. | 1700 360 Main Street, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | 1994-10-28 |
| Visa Auto Ltd. | 1700 - 360 Main Street, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | 1978-10-05 |
| B & M Track Service Limited | 360 Main St. Winnipeg Sq., Suite 1900, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | 1977-05-04 |
| Imtel Properties Ltd. | 360 Main, Suite 1900, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | 1976-12-20 |
| Find all corporations in postal code R3C3Z3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| J.J.S. SWEENEY | 580 A DOBBIE ST, WINNIPEG MB , Canada |
| C. DOUVILLE | 580 A DOBBIE ST, WINNIPEG MB , Canada |
| G. DOUVILLE | 580 A DOBBIE ST, WINNIPEG MB , Canada |
| City | WINNIPEG |
| Post Code | R3C3Z3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Puppy Patrol Investments Inc. | Suite 700 - Two Bentall Centre, 555 Burrard Street, Vancouver, BC V7X 1M8 | 1999-07-28 |
| Moore Phone Systems Limited | 1250 Pinecrest, Suite 66, Ottawa, ON K2C 3P5 | 1980-10-16 |
| Reserve-a-phone Systems Inc. | 750 West Pender Street, Suite 1750, Vancouver, BC V6C 2T8 | 1989-01-06 |
| Puppy Patrol Investments Inc. | 177 Edgehill Road, Westmount, QC H3Y 1E8 | |
| Synergy Inmate Phone Systems Inc. | 73 Rue Bouchard, Beaumont, AB T4X 1N7 | 2009-12-17 |
| Canadian Ski Patrol Central Zone Ontario | 750 Oakdale Road 50, Toronto, ON M3N 2Z4 | |
| Les Logiciels Cleo (canada) Inc. (division De Phone 1) | 2425 Grand Boulevard, Notre-dame-de-grace, QC | 1988-08-12 |
| Phone Factory Reconnect Inc. | 655 Second Line West, Sault Ste. Marie, ON P6C 2K8 | |
| Metro-phone Communications Inc. | 215 - 2000 Avenue Northcliff, Montreal, QC H4A 3K5 | 2010-01-29 |
| Soft Western Phone Inc. | 7497 Rue De CГґme, MontrГ©al, QC H1S 1W5 | 2020-07-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on WW PHONE PATROL SYSTEMS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.