UNITEL COMMUNICATIONS INC. (Corporation# 1392930) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 19, 1982.
| Corporation ID | 1392930 |
| Business Number | 886291772 |
| Corporation Name | UNITEL COMMUNICATIONS INC. |
| Registered Office Address |
910 Peel Street Station A Box 6042 Montreal QC H3C 3E4 |
| Incorporation Date | 1982-11-19 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CHARLES M. WINOGRAD | 130 ADELAIDE STREET WEST, TORONTO ON M5H 1T8, Canada |
| WILLIAM R. FATT | 23 ALDERSHOT CRESCENT, WILLOWDALE ON M2P 1L7, Canada |
| GEORGE E. HARVEY | 2000 WELLINGTON WEST, SUITE 1602, TORONTO ON M5V 3G2, Canada |
| BARBARA MCDOUGALL | 8 KING STREET EAST, SUITE 300, TORONTO ON M5C 1B5, Canada |
| EARL JOUDRIE | 130 ADELAIDE WEST, SUITE 2210, TORONTO ON M5H 3P5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-18 | 1982-11-19 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-11-19 | current | 910 Peel Street, Station A Box 6042, Montreal, QC H3C 3E4 |
| Address | 1982-11-19 | current | 910 Peel Street, Station A Box 6042, Montreal, QC H3C 3E4 |
| Name | 1990-05-09 | current | UNITEL COMMUNICATIONS INC. |
| Name | 1988-12-13 | 1990-05-09 | TELECOMMUNICATIONS CANADIEN PACIFIQUE INC. |
| Name | 1988-12-13 | 1988-12-13 | RACINE TERMINAL STEVEDORING LIMITED |
| Name | 1982-11-19 | 1990-05-09 | CANADIAN PACIFIC TELECOMMUNICATIONS INC. |
| Name | 1982-11-19 | 1988-12-13 | SOCIETE D'ARRIMAGE DU TERMINUS RACINE LIMITEE |
| Status | 1996-01-04 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1982-11-19 | 1996-01-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1982-11-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1995 | 1995-01-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1994 | 1995-01-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1993 | 1995-01-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Unitel Communications Inc. | 200 Wellington St. West, Suite 1600, Toronto, ON M5V 3G2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lignes Aeriennes Canadien Pacifique (reparations), Limitee | 910 Peel Street, Room 202, Montreal, QC H3C 2H8 | 1930-05-05 |
| 2684551 Canada Inc. | 910 Peel Street, Box 6042, Montreal, QC H3C 3E4 | 1991-01-25 |
| 2684578 Canada Inc. | 910 Peel Street, Station A Po Box 6042, Montreal, QC H3C 3E4 | 1991-01-23 |
| 2684586 Canada Inc. | 910 Peel Street, Station A Po Box 6042, Montreal, QC H3C 3E4 | 1991-01-23 |
| 2684578 Canada Inc. | 910 Peel Street, Po 6042-a, Montreal, QC H3C 3E4 | |
| 2726131 Canada Inc. | 910 Peel Street, Station A P.o. 6042, Montreal, QC H3C 3E4 | 1991-06-19 |
| Incan Navigation Limitee | 910 Peel Street, Montreal, QC H3C 3E4 | 1973-03-30 |
| Cps Limitee | 910 Peel Street, Montreal, QC H3C 3E4 | 1985-09-16 |
| Compagnie De Chemin De Fer Canadien Pacifique | 910 Peel Street, Montreal, QC H3C 3E4 | 1881-02-16 |
| SupÉrieur Incan LimitÉe | 910 Peel Street, Station A Box 6042, Montreal, QC H3C 3E4 | |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2924099 Canada Inc. | 1100 De La Gauchetiere St West, Room 300, Montreal, QC H3C 3E4 | 1993-05-25 |
| Name | Address |
|---|---|
| CHARLES M. WINOGRAD | 130 ADELAIDE STREET WEST, TORONTO ON M5H 1T8, Canada |
| WILLIAM R. FATT | 23 ALDERSHOT CRESCENT, WILLOWDALE ON M2P 1L7, Canada |
| GEORGE E. HARVEY | 2000 WELLINGTON WEST, SUITE 1602, TORONTO ON M5V 3G2, Canada |
| BARBARA MCDOUGALL | 8 KING STREET EAST, SUITE 300, TORONTO ON M5C 1B5, Canada |
| EARL JOUDRIE | 130 ADELAIDE WEST, SUITE 2210, TORONTO ON M5H 3P5, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3C 3E4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Unitel Communications S.p. Corp. | 200 Wellington St West, Toronto, ON M5V 3G2 | 1995-11-08 |
| Unitel Communications Holdings Inc. | 910 Peel, Room 202 Box 6042, Montreal, QC H3C 3E4 | 1989-09-21 |
| Unitel Communications Acquisition Inc. | 200 Wellington St W, 16th Floor, Toronto, ON M5V 3G2 | 1995-12-06 |
| Unitel Communications Finance Inc. | 200 Wellington St W, 16th Floor, Toronto, ON M5V 3G2 | 1995-12-06 |
| Unitel Communications Holdings Inc. | 200 Wellington St. West, Suite 1600, Toronto, ON M5V 3G2 | |
| Unitel UtilitÉs Inc. | 39 Route De La Station, Saint-philippe-de-neri, QC G0L 4A0 | 2004-09-28 |
| Unitel Utilites Inc. | Comte De Kamouraska, St-philippe De Neri, QC G0L 4A0 | 1979-02-08 |
| Unitel Holdings Acquisition Inc. | 200 Wellington St W, 16th Floor, Toronto, ON M5V 3G2 | 1995-12-06 |
| Communications Nationales G.c.n. Inc. | 3349 Place Griffith, St. Laurent, QC H4T 1W5 | 1980-12-09 |
| Stc Success, Technology, Communications Inc. | 85, Rue Fleury Ouest, Montreal, QC H3L 1T1 | 1982-12-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on UNITEL COMMUNICATIONS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.