A.T.S. BODY SHOP INC. (Corporation# 1392701) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 19, 1982.
| Corporation ID | 1392701 |
| Corporation Name |
A.T.S. BODY SHOP INC. CARROSSERIES A.T.S. INC. |
| Registered Office Address |
112 Bombardier Chateauguay QC |
| Incorporation Date | 1982-11-19 |
| Dissolution Date | 1993-10-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 50 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| A. SOLARIK | 186 BEETHOVEN, CHATEAUGUAY QC J6K 4C7, Canada |
| T. SOLARIK | 186 BEETHOVEN, CHATEAUGUAY QC J6K 4C7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-18 | 1982-11-19 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-11-19 | current | 112 Bombardier, Chateauguay, QC |
| Name | 1982-11-19 | current | A.T.S. BODY SHOP INC. |
| Name | 1982-11-19 | current | CARROSSERIES A.T.S. INC. |
| Status | 1993-10-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-03-01 | 1993-10-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1982-11-19 | 1987-03-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1993-10-04 | Dissolution | |
| 1982-11-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1984 | 1985-09-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 112 BOMBARDIER |
| City | CHATEAUGUAY |
| Province | QC |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Chateauguay Truck Center Inc. | 112 Bombardier, Chateauguay, QC | 1982-11-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Flexdba Inc. | 107 Rue Laramee, Chateauguay, QC J6K 1L3 | 2020-10-07 |
| 12275139 Canada Inc. | 127 Maricourt, Chateauguay, QC J6K 4Z2 | 2020-08-17 |
| Jenoum Technologies LtГ©e | 133 Chemin Des Hauts BoisГ©s, Chateauguay, QC J6J 6E7 | 2020-07-21 |
| Atess Plumbing Inc. | 105 Astrale, Chateauguay, QC J6K 4Y3 | 2020-07-16 |
| 12155206 Canada Inc. | 3-156 Rue Albert-seers, Chateauguay, QC J6K 0G3 | 2020-06-25 |
| Creative Ecological Cosmetics Inc. | 324 Levesque, Chateauguay, QC J6K 4Y5 | 2020-03-16 |
| Rubicon49 Inc. | 33, Rue Reid, Chateauguay, QC J6J 2N4 | 2020-03-16 |
| Kings and Queens Give | 363 Colville, Chateauguay, QC J6J 2C5 | 2020-02-05 |
| 11710761 Canada Inc. | 126 Rue Claire Raymond, Chateauguay, QC J6K 0A9 | 2019-10-30 |
| 11692500 Canada Inc. | 191 Rue Toscanini, Chateauguay, QC J6K 4C1 | 2019-10-21 |
| Find all corporations in CHATEAUGUAY | ||
| Name | Address |
|---|---|
| A. SOLARIK | 186 BEETHOVEN, CHATEAUGUAY QC J6K 4C7, Canada |
| T. SOLARIK | 186 BEETHOVEN, CHATEAUGUAY QC J6K 4C7, Canada |
| City | CHATEAUGUAY |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jaceko Body Inc. | 5748 Boul. Industriel, Montreal-nord, QC H1G 3J1 | 1982-05-18 |
| Joe's Body Shop 2013 Inc. | 1685 Russell Rd., Unit 201, Ottawa, ON K1G 0N1 | 2013-12-23 |
| Nordic Body Shop Limited | P.o.box 382, Labrador City, NL A2V 2K6 | 1979-01-12 |
| Issam's Body Shop Inc. | 2615 Blackwell Unit 113, Ottawa, ON K1P 4E4 | 2011-02-16 |
| Gta Automotive Body Shop Supplies Inc. | 185 Eileen Avenue, Toronto, ON M6N 1W3 | 2020-11-24 |
| R. & B. Best Body Shop Ltd. | 119 Queen Street, Suite 500, Ottawa, ON K1P 6L8 | 1980-03-07 |
| Ontario Body Shop Mall Inc. | 50 Empringham Drive, Scarborough, ON M1B 3Z4 | 2020-05-21 |
| Landoi Pieces De Carrosseries (quebec) Ltee | 2 St Clair Ave. East, Suite 1400, Toronto, ON M4T 2R1 | 1985-05-09 |
| The Body Shop Canada Limited | 1 Yorkdale Road, Suite 510, Toronto, ON M6A 3A1 | 2004-05-28 |
| D.m.d. Superior Body Shop Ltd. | 1587 Goth Avenue, Ottawa, ON K1T 1E3 | 1979-08-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on A.T.S. BODY SHOP INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.