BIJOUTERIE REVE & REALITE INC. (Corporation# 1392697) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 19, 1982.
| Corporation ID | 1392697 |
| Corporation Name | BIJOUTERIE REVE & REALITE INC. |
| Registered Office Address |
615 Boul. Iberville Repentigny QC J6A 6Y7 |
| Incorporation Date | 1982-11-19 |
| Dissolution Date | 1986-01-30 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| M. ROUSSEAU | 478 RUE BEAUCHAMP, LE GARDEUR QC J5Z 3M2, Canada |
| M. LAJEUNESSE | 478 RUE BEAUCHAMP, LE GARDEUR QC J5Z 3M2, Canada |
| C. BRUNEAU | 695 RUE PERCE, REPENTIGNY QC J6A 5H5, Canada |
| R. LAJEUNESSE | 12,350 RUE LAPIERRE, APP. 448, MONTREAL QC H1G 3S2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-18 | 1982-11-19 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-11-19 | current | 615 Boul. Iberville, Repentigny, QC J6A 6Y7 |
| Name | 1982-11-19 | current | BIJOUTERIE REVE & REALITE INC. |
| Name | 1982-11-19 | current | BIJOUTERIE REVE ; REALITE INC. |
| Status | 1986-01-30 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1982-11-19 | 1986-01-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1986-01-30 | Dissolution | |
| 1982-11-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1983 | 1983-04-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 615 BOUL. IBERVILLE |
| City | REPENTIGNY |
| Province | QC |
| Postal Code | J6A 6Y7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Imprimerie M.g.s. Inc. | 613 (b) Boul. Iberville, Repentigny, QC J6A 6Y7 | 1985-03-18 |
| 123725 Canada Inc. | 6138 Boul. Iberville, Repentigny, QC J6A 6Y7 | 1983-05-12 |
| Theophile Le Plombier Bricoleur Ltee | 609 Rue Iberville, Repentigny, QC J6A 6Y7 | 1981-05-19 |
| 105909 Canada Inc. | 613 Boul. Iberville, Repentigny, QC J6A 6Y7 | 1981-03-30 |
| Les Produits Berco (fibre De Verre) Ltee | 609 Boul. D'iberville, Repentigny, QC J6A 6Y7 | 1979-08-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Water Damage Prevention Association of Canada | 211 Boulevard Brien, Unit 8, Suite 110, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2020-05-15 |
| 10771082 Canada Ltd. | 8-211 Boulevard Brien, Suite 334, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2018-05-07 |
| Ungava Telecom Inc. | 8-211 Boul Brien, Suite 431, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2017-05-17 |
| Deart Inc. | 8-211 Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-11-11 |
| 9964096 Canada Inc. | 8-211, Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-10-29 |
| Novarius Inc. | 8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-04-28 |
| 9650059 Canada Inc. | 8-211 Brien Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-02-29 |
| Cyberhexa Inc. | 8-211, Boul. Brien, Suite 103, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2015-11-09 |
| So Beautyfull Cosmetics International Inc. | 319-8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2014-12-03 |
| 8580286 Canada Inc. | 8-211 Brien, Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2013-07-15 |
| Find all corporations in postal code J6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| M. ROUSSEAU | 478 RUE BEAUCHAMP, LE GARDEUR QC J5Z 3M2, Canada |
| M. LAJEUNESSE | 478 RUE BEAUCHAMP, LE GARDEUR QC J5Z 3M2, Canada |
| C. BRUNEAU | 695 RUE PERCE, REPENTIGNY QC J6A 5H5, Canada |
| R. LAJEUNESSE | 12,350 RUE LAPIERRE, APP. 448, MONTREAL QC H1G 3S2, Canada |
| City | REPENTIGNY |
| Post Code | J6A6Y7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Val-de-reve Stables Inc. | 7575 Trans Canada Highway, Suite 500, St-laurent, QC H4T 1V6 | 1986-10-30 |
| Realite Concept F.p. Inc. | 315 St-laurent, Longueuil, QC | 1985-04-12 |
| Burundi Realite Br Inc. | 495 Joseph Street, Ontario, ON K7C 3V1 | 2008-02-03 |
| D-3-m Virtual Reality Inc. | 4205 St-denis, Suite 390, Montreal, QC H2J 2K9 | 1996-10-08 |
| Reality Quebec Investment Consultants Inc. | 100 De GaspÉ, Suite 1415, Verdun, QC H3E 1E5 | 1989-06-20 |
| Mulherin Associes Realite Therapie Inc. | 40 Blvd. Du Domaine, Notre-dame-de-l'ile-perrot, QC J7V 7P2 | 1983-12-01 |
| Construction De Reve Inc. | 12,305 Jules-tremblay, Montreal, QC H1S 5H4 | 1983-12-08 |
| Mon Reve Navigation Inc. | 142 Le Marquis, Pte Au Pere, QC G0K 1G0 | 1981-05-12 |
| Frontiere Du Reve Inc. | 55 Rue De Roquebrune, Gatineau, QC J8T 7Y4 | 2002-03-22 |
| La Couturiere De Sept-iles Inc. | 34 Du Reve, P.o.box 218, Cte De Duplessis, QC G0G 2B0 | 1976-07-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on BIJOUTERIE REVE & REALITE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.