EDZO AIR LIMITED (Corporation# 1392450) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 29, 1982.
| Corporation ID | 1392450 |
| Business Number | 101585321 |
| Corporation Name | EDZO AIR LIMITED |
| Registered Office Address |
4908 49th Street P O Box 818 Yellowknife NT X1A 2N6 |
| Incorporation Date | 1982-11-29 |
| Dissolution Date | 2000-03-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOHN BEKALE | P O BOX 1106, YELLOWKNIFE NT X1A 2N8, Canada |
| DALE GUAY | P O BOX 1106, YELLOWKNIFE NT X1A 2N8, Canada |
| JOE RABESCA | P O BOX 24, RAE NT X0E 0Y0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-28 | 1982-11-29 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-11-29 | current | 4908 49th Street, P O Box 818, Yellowknife, NT X1A 2N6 |
| Name | 1982-11-29 | current | EDZO AIR LIMITED |
| Status | 2000-03-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1997-03-01 | 2000-03-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1985-04-04 | 1997-03-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-03-13 | Dissolution | Section: 212 |
| 1982-11-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1994 | 1993-01-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 4908 49TH STREET |
| City | YELLOWKNIFE |
| Province | NT |
| Postal Code | X1A 2N6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2755084 Canada Inc. | 4908 49th Street, P.o. 818, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 1991-10-01 |
| Fort Good Hope Airways Limited | 4908 49th Street, Po Box 818, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 1991-10-28 |
| 2769727 Canada Inc. | 4908 49th Street, P.o. Box 818, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 1991-11-08 |
| 173150 Canada Limited | 4908 49th Street, Po Box 818, Yellowknife, NT X1A 2N6 | |
| Dogrib Nation Heritage Foundation | 4908 49th Street, Stn Main P.o. Box: 818, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 1993-02-01 |
| Misata Air Ltd. | 4908 49th Street, Box 818, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 1993-05-05 |
| Network North Communications Ltd. | 4908 49th Street, P.o. Box 818, Yellowknife, NT X1A 2N6 | |
| R. M. Williams Trucking Ltd. | 4908 49th Street, Po Box 818, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 1959-09-18 |
| Great Northern Aviation Ltd. | 4908 49th Street, Po Box 818, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 1981-05-01 |
| Old Town Chrysler Ltd. | 4908 49th Street, P O Box 818, Yellowknife, NT X1A 2N6 | |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 173151 Canada Limited | 4908 49th Avenue, Box 818, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 1990-04-02 |
| Fort Norman Metis Enterprises Ltd. | 4908 48th Street, Po Box 818, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 1983-06-08 |
| Latham Island Airways Ltd. | Box 791, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 1978-05-25 |
| 127039 Canada Inc. | 4908 Franklin Ave., Po Box 818, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 1975-04-25 |
| Katimavik Lodges Ltd. | 4908 49th Street, P O Box 818, Yellowknife, NT X1A 2N6 | |
| Yellowknife Developments Limited | 4918 50th Street, Box 850, Yellowknife, NT X1A 2N6 | |
| Fort Franklin Dene Development Corporation Ltd. | 4908 49th Street, Po Bix 818, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 1983-02-07 |
| 123717 Holdings Canada Ltd. | 4908 49th Street, Po Bix 818, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 1983-05-09 |
| Bear Island Outfitters Ltd. | 4908 49th Street, Box 818, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 1983-05-09 |
| Shehtah Drilling Limited | 4908 49th Street, Po Box 818, Yellowknife, NT X1A 2N6 | 1983-06-13 |
| Find all corporations in postal code X1A2N6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOHN BEKALE | P O BOX 1106, YELLOWKNIFE NT X1A 2N8, Canada |
| DALE GUAY | P O BOX 1106, YELLOWKNIFE NT X1A 2N8, Canada |
| JOE RABESCA | P O BOX 24, RAE NT X0E 0Y0, Canada |
| City | YELLOWKNIFE |
| Post Code | X1A2N6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dogrib Nation Holdings Inc. | P.o.box 42, Rae Edzo, NT X0E 0Y0 | 1987-09-01 |
| 8567093 Canada Limited | 70 Jefferson Avenue, Toronto, ON M6K 1Y4 | |
| 7555130 Canada Limited | 40, Rue Saint-antoine, Gatineau, QC J8T 3L6 | |
| 9378413 Canada Limited | 63 Tacoma Drive 101, Dartmouth, NS B2W 3E7 | |
| 7938713 Canada Limited | 100, Zenway Boulevard, Woodbridge, ON L4H 2Y7 | |
| 11134965 Canada Limited | 34 Crescent Road, Huntsville, ON P1H 1Y3 | |
| 8507708 Canada Limited | 10 Bayley Street, Grand Falls - Windsor, NL A2A 2T5 | |
| 11775812 Canada Limited | 1 Sparks Avenue, Toronto, ON M2H 2W1 | |
| 11814320 Canada Limited | 539 Riverbend Drive, Kitchener, ON N2K 3S3 | |
| 8714487 Canada Limited | 310 Hector Dougall Way, Thunder Bay, ON P7E 6M6 |
Please comment or provide details below to improve the information on EDZO AIR LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.