PUBLICITE IMPORTABEC INC. (Corporation# 1392352) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 18, 1982.
| Corporation ID | 1392352 |
| Corporation Name | PUBLICITE IMPORTABEC INC. |
| Registered Office Address |
775 St-jean-baptistes Suite 114 Les Saules QC G2E 5G5 |
| Incorporation Date | 1982-11-18 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 3 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| A. LAROSE | 284 PLACE DES GREBES, CHARNY QC G6W 6B9, Canada |
| G. PAYANT | 34, 31E RUE, CHARNY QC G6W 6J8, Canada |
| L. L. BOISVERT | 95 RUE JULIE, BEAUPORT QC G1B 2B1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-17 | 1982-11-18 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-11-18 | current | 775 St-jean-baptistes, Suite 114, Les Saules, QC G2E 5G5 |
| Name | 1982-11-18 | current | PUBLICITE IMPORTABEC INC. |
| Status | 1984-11-30 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1982-11-18 | 1984-11-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1982-11-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1984 | 1984-05-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1983 | 1984-05-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Publicite Importabec Inc. | 1625 Rue De Val-jalbert, Laval, QC H7E 3S7 |
| Address | 775 ST-JEAN-BAPTISTES |
| City | LES SAULES |
| Province | QC |
| Postal Code | G2E 5G5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3496872 Canada Inc. | 1000 Ave St-jean Baptiste, Suite 205, Quebec, QC G2E 5G5 | 1998-06-26 |
| Devicom Quebec Inc. | 1000 St Jean Baptiste, Suite 105, Quebec, QC G2E 5G5 | 1995-02-22 |
| 2943085 Canada Inc. | 1000 St-jean Baptiste, Local 105, Quebec, QC G2E 5G5 | 1993-08-31 |
| Exmar Electronic Ltd. | 775 Ave. St Jean Baptiste, Suite 105, Quebec, QC G2E 5G5 | 1986-02-17 |
| Triumvira Informatique Inc. | 775 St-jean-baptiste, Suite 204, Quebec, QC G2E 5G5 | 1985-09-18 |
| Marec Services Inc. | 775 Rue St-jean Baptiste, Local 105, Les Saules, QC G2E 5G5 | 1984-04-17 |
| Placements E.j.b. Allard Inc. | 775 St-jean Baptiste, Suite 105, Anciennes-lorette, QC G2E 5G5 | 1983-11-18 |
| Tecrad Inc. | 775 St-jean-baptiste, Suite 105, Ancienne Lorette, QC G2E 5G5 | 1983-06-03 |
| Placements Alain Allard Inc. | 1000 Ave St-jean Baptiste, Bureau 105, Quebec, QC G2E 5G5 | 1983-11-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Trans Express Road Inc. | 8100 Rue St-jean Baptiste, Ancienne Lorette, QC G2E 0B6 | 2012-09-18 |
| Baribeau Entrepreneur GÉnÉral LtÉe | 5321, Boulevard Chauvreau Ouest, Quebec, QC G2E 1A1 | 2010-04-15 |
| Defipro Technologies Inc. | 4296 Boulevard Chauveau, Sainte-foy, QC G2E 1A1 | 1997-10-31 |
| Essor StratГ©gies Inc. | 1201, Rue Marcel, QuГ©bec, QC G2E 1B5 | 2008-02-21 |
| 6457878 Canada Inc. | 1201 Marcel, Sainte-foy, QC G2E 1B5 | 2005-10-04 |
| Transport Gilles Beaumont Inc. | 1412 Rue Frenette, Sainte-foy, QC G2E 1B7 | 2000-06-12 |
| Tel-air Electronique Inc. | 1466 Frenette, Quebec, QC G2E 1B7 | 1984-02-16 |
| 3676595 Canada Inc. | 1462 St-gÉdÉon, Ancienne-lorette, QC G2E 1C6 | 1999-12-01 |
| Golden Aces Videos Corp. | 1284 Villa Des Bois, Ancienne-lorette, QC G2E 1H1 | 2002-09-04 |
| 12419491 Canada Inc. | 1398 Rue Saint Alphonse, L'ancienne-lorette, QC G2E 1J7 | 2020-10-15 |
| Find all corporations in postal code G2E | ||
| Name | Address |
|---|---|
| A. LAROSE | 284 PLACE DES GREBES, CHARNY QC G6W 6B9, Canada |
| G. PAYANT | 34, 31E RUE, CHARNY QC G6W 6J8, Canada |
| L. L. BOISVERT | 95 RUE JULIE, BEAUPORT QC G1B 2B1, Canada |
| City | LES SAULES |
| Post Code | G2E5G5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Publicite Co-am Inc. | 332 Ave. St-sacrement, Quebec, QC G1N 3Y2 | 1979-06-22 |
| Publicite L'an 2 Inc. | 18 Rue Amyot, Riviere-du-loup, QC | 1980-05-12 |
| Publicite Nadd Inc. | 391 Des Geais, Rimouski, QC | 1980-06-06 |
| Trans-am Publicite Inc. | 2660 Chemin Ste-foy, Ste-foy, QC | 1976-07-29 |
| Publicite Lotbiniere Inc. | 199 Est, Rue Principale, Lyster, QC | 1980-10-15 |
| Publicite Vel-ad Advertising Inc. | P O Box 771, Embrun, ON K0A 1W0 | 1985-05-28 |
| Publicite Malga Inc. | 209, Rue Principale, Granby, QC J2G 2V7 | 1979-10-19 |
| Publicite R.f.b. Inc. | 59 115eme Avenue, St-hippolyte, QC | 1978-11-16 |
| Agence De Publicite J.p.r. Inc. | 235 Riviere-sud, St-eustache, QC | 1979-09-21 |
| Publicite J.l. Duval Inc. | 194 D'ige, Boucherville, QC J4B 6J3 | 1977-06-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on PUBLICITE IMPORTABEC INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.