Théâtre Dérives Urbaines (Corporation# 1392174) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 15, 1982.
| Corporation ID | 1392174 |
| Corporation Name | Théâtre Dérives Urbaines |
| Registered Office Address |
432-b Boul. Tache Gatineau QC J9A 1M7 |
| Incorporation Date | 1982-11-15 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| EDITH PERUSSE | 3285 KODIAK STREET, OTTAWA ON K1V 7S7, Canada |
| PIERRETTE BOISVERT | 525 TERRASSES CANTEVAL, UNITE 108, OTTAWA ON K4A 2E3, Canada |
| HELENE GAGNON | 20 DE LA COMPTINE, GATINEAU QC J8Z 2S8, Canada |
| JEAN-PHILIPPE TABET | 320 IONA STREET, OTTAWA ON K1Z 7B9, Canada |
| LUC MOQUIN | 11 RUE BELLEVUE, GATINEAU QC J9H 1J1, Canada |
| FRANCIS LEBLANC | 26 REMI-DESJARDINS, GATINEAU QC J8L 3G6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-05-28 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1982-11-15 | 2014-05-28 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1982-11-14 | 1982-11-15 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-05-28 | current | 432-b Boul. Tache, Gatineau, QC J9A 1M7 |
| Address | 2005-03-31 | 2014-05-28 | 432 B Boul. TachÉ, Gatineau, QC J9A 1M7 |
| Address | 2000-05-25 | 2005-03-31 | 432 B Boul. TachÉ, Hull, QC J9A 1M7 |
| Address | 1982-11-15 | 2000-05-25 | 209 Mutchmore, Hull, QC J8Y 3T8 |
| Name | 2014-05-28 | current | Théâtre Dérives Urbaines |
| Name | 1982-11-15 | 2014-05-28 | LE GROUPE DERIVES URBAINES INC. |
| Status | 2014-05-28 | current | Active / Actif |
| Status | 1982-11-15 | 2014-05-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-05-28 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1982-11-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-11-28 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-12-11 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-12-11 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2016-12-08 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gauthier Logiciel Inc. | 5-476 Boul. Alexandre-tachГ©, Gatineau, QC J9A 1M7 | 2020-07-16 |
| 10136131 Canada Inc. | 476, Boulevard Alexandre-tachГ©, App 5, Gatineau, QC J9A 1M7 | 2017-03-08 |
| Ntma Inc. | 460 Boulevard Alexandre-tache, Apt. 208, Gatineau, QC J9A 1M7 | 2002-11-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Just Capital Consulting Inc. | 325 Blvd Des Grives Apt. 1, Gatineau, QC J9A 0A1 | 2019-08-22 |
| 12116502 Canada Inc. | 388 Boulevard Des Grives, Apt 2, Gatineau, QC J9A 0A2 | 2020-06-23 |
| Expertise, Vision & Innovation Poulin Inc. | 3-355 Boulevard Des Grives, Gatineau, QC J9A 0A2 | 2007-03-13 |
| Pharmacie Louise GrГ©goire Inc. | 100-195, Rue De L'atmosphГЁre, Gatineau, QC J9A 0A3 | 2014-05-23 |
| Centre Dentaire Vadeboncoeur Et AssociÉs Inc. | 195, Rue De L'atmosphère, Bureau 200, Gatineau, QC J9A 0A3 | 2011-04-12 |
| Centre SantÉ Pour Femmes GaÏa Inc. | 195 Rue Atmosphere, Bureau 106, Gatineau, QC J9A 0A3 | 2009-08-28 |
| Centre De Soins Et De PrГ©lГЁvements Itss Du Plateau Inc. | 195 Rue De L'atmosphere, Suite 200, Gatineau, QC J9A 0A3 | 2009-05-19 |
| Les Laboratoires D'alicaments Malo - Canada (llalicam-malo) Inc. | 1-62 Rue Du Zenith, Gatineau, QC J9A 0A4 | 2014-10-27 |
| 8940037 Canada Inc. | 48 Rue Du Zenith, Apartment 2, Gatineau, QC J9A 0A4 | 2014-06-30 |
| Import Export Kekoura Incorporated | 62 ZГ©nith App#1, Gatineau, QC J9A 0A5 | 2013-08-14 |
| Find all corporations in postal code J9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| EDITH PERUSSE | 3285 KODIAK STREET, OTTAWA ON K1V 7S7, Canada |
| PIERRETTE BOISVERT | 525 TERRASSES CANTEVAL, UNITE 108, OTTAWA ON K4A 2E3, Canada |
| HELENE GAGNON | 20 DE LA COMPTINE, GATINEAU QC J8Z 2S8, Canada |
| JEAN-PHILIPPE TABET | 320 IONA STREET, OTTAWA ON K1Z 7B9, Canada |
| LUC MOQUIN | 11 RUE BELLEVUE, GATINEAU QC J9H 1J1, Canada |
| FRANCIS LEBLANC | 26 REMI-DESJARDINS, GATINEAU QC J8L 3G6, Canada |
| City | GATINEAU |
| Post Code | J9A 1M7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Services De Renovations Urbaines S.r.u. Inc. | 50 Rue StВєl7uis -, Louiseville, QC J5V 2C8 | 1981-04-07 |
| Г‰nergir, Chaleur Et Climatisation Urbaines Inc. | 1717 Du Havre, MontrГ©al, QC H2K 2X3 | 2006-02-08 |
| Théâtre Du Tsar Inc. | 712-55 Rue Queen, Moncton, NB E1C 1K2 | 2020-08-12 |
| Urban Veins Incorporated | 518 Woodchase Street, Ottawa, ON K2W 1J2 | 2011-02-24 |
| Théâtre La Catapulte | 269 Montfort Street, Ottawa, ON K1L 5P1 | 1993-11-12 |
| La Fondation Du Théâtre L'escaouette Ltée | 170 Rue Botsford, Moncton, NB E1C 4X6 | 2015-12-03 |
| Théâtre Du Trillium Inc. | 109 Rue Murray, Suite 5, Ottawa, ON K1N 5M5 | 1987-02-26 |
| Théâtre De La Fournaise | 2001, Rue St-zotique Est, Montréal, QC H2G 1J4 | 2016-02-15 |
| Théâtre Lyrichorégra 20 | 4946 Rue Hortie, Montreal, QC H8Y 1Z3 | 1976-04-23 |
| Arua Atelier De Recherches Urbaines AppliquÉes In C. | 165 Boulevard St-joseph Ouest, Montreal, QC H2T 2P7 | 1986-02-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on Théâtre Dérives Urbaines.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.