118091 CANADA INC. (Corporation# 1383183) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 27, 1982.
| Corporation ID | 1383183 |
| Business Number | 105830061 |
| Corporation Name | 118091 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
8630 Sherbrooke St. East Montreal QC H1L 1B7 |
| Incorporation Date | 1982-10-27 |
| Dissolution Date | 1999-12-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CHENG WEI SHANG | 1103 CLARK STREET, MONTREAL QC H2Z 1K3, Canada |
| NGAR YOKE TAM | 3767 DROLET STREET, MONTREAL QC H2W 2L1, Canada |
| TSE YE TAN | 3767 DROLET STREET, MONTREAL QC H2W 2L1, Canada |
| BETTY TAM | 3767 DROLET STREET, MONTREAL QC H2W 2L1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-10-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-10-26 | 1982-10-27 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-10-27 | current | 8630 Sherbrooke St. East, Montreal, QC H1L 1B7 |
| Name | 1982-10-27 | current | 118091 CANADA INC. |
| Status | 1999-12-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1993-02-01 | 1999-12-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1987-06-25 | 1993-02-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-12-09 | Dissolution | Section: 212 |
| 1982-10-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1990 | 1989-12-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Internet 2000 Inc. | 8602 Sherbrooke, Montreal, QC H1L 1B7 | 1995-06-28 |
| 165735 Canada Inc. | 8660 Sherbrooke E., Montreal, QC H1L 1B7 | 1988-12-23 |
| 131476 Canada Inc. | 8654 Est Rue Sherbrooke, Montreal, QC H1L 1B7 | 1984-03-29 |
| Scientific Equipment Lab (les) Inc. | 8602 Est, Rue Sherbrooke, Suite 102, Montreal, QC H1L 1B7 | 1984-02-14 |
| 139310 Canada Inc. | 8602 Sherbrooke Est, Suite 101, Montreal, QC H1L 1B7 | 1980-03-19 |
| Restaurant Sun Kong Nang Inc. | 8630 Sherbrooke St. E., Montreal, QC H1L 1B7 | 1979-09-19 |
| Lainex Distributers Ltd. | 8602 Sherbrooke Est, Suite 102, Montreal, QC H1L 1B7 | 1978-12-11 |
| La Societe De Garantie Mekha Inc. | 8602 Sherbrooke Est, Suite 101, Montreal, QC H1L 1B7 | 1985-01-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10633593 Canada Inc. | 323-825 Rue De Bruxelles, MontrГ©al, QC H1L 0A8 | 2018-02-16 |
| 8601429 Canada Inc. | 303 - 825 Rue De Bruxelles, Montreal, QC H1L 0A8 | 2014-03-01 |
| Georges Khokaz Dentiste Inc. | 7744, Rue Sherbrooke Est, Bureau 201, MontrГ©al, QC H1L 1A1 | 2010-11-09 |
| Choco & Sens LtÉe | 7744 Sherbrooke Est, Suite 102, Montréal, QC H1L 1A1 | 2006-05-10 |
| L'association Canadienne Des Victimes De La Thalidomide | 7744 Sherbrooke Street East, Suite 102, Montreal, QC H1L 1A1 | 1988-04-20 |
| 8464090 Canada Inc. | 7979, Rue Sherbrooke Est, MontrÉal, QC H1L 1A6 | 2013-03-18 |
| Bibliodigit Lettres & Sciences | 46-8275 Rue Sherbrooke Est, Montreal, QC H1L 1A6 | 2010-01-20 |
| 3660311 Canada Inc. | 8235 Sherbrooke St East, Suite 76, Montreal, QC H1L 1A6 | 1999-09-10 |
| 4120566 Canada Inc. | 7980, Rue Sherbrooke Suite 120, MontrÉal, QC H1L 1A8 | 2002-12-06 |
| Sdlg Publications Inc. | 7990 Rue Sherbrooke Est, App 110, Montreal, QC H1L 1A8 | 2000-05-02 |
| Find all corporations in postal code H1L | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CHENG WEI SHANG | 1103 CLARK STREET, MONTREAL QC H2Z 1K3, Canada |
| NGAR YOKE TAM | 3767 DROLET STREET, MONTREAL QC H2W 2L1, Canada |
| TSE YE TAN | 3767 DROLET STREET, MONTREAL QC H2W 2L1, Canada |
| BETTY TAM | 3767 DROLET STREET, MONTREAL QC H2W 2L1, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H1L1B7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 118091 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.