GESTION MARTIN & JOSEE INC. (Corporation# 1382390) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 1382390 |
| Business Number | 102051679 |
| Corporation Name |
GESTION MARTIN & JOSEE INC. MARTIN & JOSEE MANAGEMENT INC. |
| Registered Office Address |
435 Chemin Mcconnell Aylmer QC J9H 5E1 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEANNETTE LACASSE | 23 RUE MONCTON, HULL QC J9A 1K4, Canada |
| JOSEE LACASSE | 23 RUE MONCTON, HULL QC J9A 1K4, Canada |
| MARTIN LACASSE | 23 RUE MONCTON, HULL QC J9A 1K4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-10-31 | 1982-11-01 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-11-01 | current | 435 Chemin Mcconnell, Aylmer, QC J9H 5E1 |
| Name | 1982-11-01 | current | GESTION MARTIN & JOSEE INC. |
| Name | 1982-11-01 | current | MARTIN & JOSEE MANAGEMENT INC. |
| Name | 1982-11-01 | current | GESTION MARTIN ; JOSEE INC. |
| Name | 1982-11-01 | current | MARTIN ; JOSEE MANAGEMENT INC. |
| Status | 1995-11-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1982-11-01 | 1995-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1982-11-01 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 1080091. |
| 1982-11-01 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 914371. |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1994 | 1993-12-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1993 | 1993-12-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Martin & Josee Inc. | 411, Chemin Queen's Park, Gatineau, QC J9J 2Z2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Materiaux Aylmer-lucerne Ltee | 435 Chemin Mcconnell, Aylmer, QC J9H 5E1 | 1976-03-30 |
| Andre Lacasse Holdings Inc. | 435 Chemin Mcconnell, Aylmer, QC J9H 5E1 | 1981-02-04 |
| Gestion Justimat Inc. | 435 Chemin Mcconnell, Aylmer, QC J9H 5E1 | 1986-12-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3564177 Canada Inc. | 600 S. Rue Vernon, Aylmer, QC J9H 5E1 | 1998-12-08 |
| Resto PÉchÉ Mignon Inc. | 43 Cadillac, Aylmer, QC J9H 5E1 | 1998-11-04 |
| 3489922 Canada Inc. | 20 Rue Cadillac, Aylmer, QC J9H 5E1 | 1998-05-07 |
| New Haven & Associates Inc. | 15 Conrad Valera, Aylmer, QC J9H 5E1 | 1998-04-07 |
| 3481701 Canada Inc. | 1527 Chemin De La Montagne, Aylmer, QC J9H 5E1 | 1998-04-03 |
| 3435181 Canada Inc. | 140 Sumac, Aylmer, QC J9H 5E1 | 1997-11-14 |
| 3429385 Canada Inc. | 2311 Chemin Vanier, Aylmer, QC J9H 5E1 | 1997-10-28 |
| Leurres Pro Du Nord Inc. | 1706-c Chemin Pink, Aylmer, QC J9H 5E1 | 1997-10-24 |
| Lise Sabourin Canada Inc. | 60 Hollow Glen, Rr 2, Aylmer, QC J9H 5E1 | 1997-09-30 |
| Helene Labelle Consultant Inc. | 18 Chemin De La Paix, Rr 2, Aylmer, QC J9H 5E1 | 1997-08-11 |
| Find all corporations in postal code J9H5E1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEANNETTE LACASSE | 23 RUE MONCTON, HULL QC J9A 1K4, Canada |
| JOSEE LACASSE | 23 RUE MONCTON, HULL QC J9A 1K4, Canada |
| MARTIN LACASSE | 23 RUE MONCTON, HULL QC J9A 1K4, Canada |
| City | AYLMER |
| Post Code | J9H5E1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Martin & Josee Management Inc. | 23 Rue Moncion, Hull, QC J9A 1K4 | 1981-01-29 |
| Josee Tour Inc. | 157 Jean-talon Est, Montreal, QC H2R 1S8 | 1981-02-04 |
| Michel & Josee Therrien Holdings Inc. | 526 Rue Triolet, Ile Bizard, QC H9C 2W4 | 1988-04-05 |
| Gestion Marie-josee Alain Ltee | 12 Rue Du-bo, Victoriaville, QC G6P 6V3 | 2003-10-31 |
| Bertrand Martin & Associates Inc. Management Consultants | 790 Chemin Des Peres, Magog, QC J1X 5R9 | 1985-03-27 |
| Martin-eggli Management Enterprises Inc. | 99 Rocky Lake Drive, Unit 5, Bedford, NS B4A 2T3 | 1998-11-19 |
| Jacques Martin Management Ltd. | 1551 Avenue Papineau, Montreal, QC H2K 4H7 | 1977-05-13 |
| Gestion Josee Corbeil Ltee | 1298 Boul. Rosemont, Montreal, QC H2S 2A7 | 1981-04-06 |
| St-martin Marble Inc. | 3184 Boul. St-martin O., Chomedey, Laval, QC H7T 1A1 | 1990-08-23 |
| 4335970 Canada Inc. | 91 Josee, Rougemont, QC J0L 1M0 | 2005-12-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on GESTION MARTIN & JOSEE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.