CHANDELIER MAINTENANCE INTERNATIONAL INC. (Corporation# 1382381) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 26, 1982.
| Corporation ID | 1382381 |
| Corporation Name | CHANDELIER MAINTENANCE INTERNATIONAL INC. |
| Registered Office Address |
57 Henry Lane Terrace Toronto ON M5A 4B7 |
| Incorporation Date | 1982-10-26 |
| Dissolution Date | 1986-04-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| M.E. DALTON | 57 HENRY LANE TERRACE, TORONTO ON M5A 4B7, Canada |
| M.L. MULROONEY | 57 HENRY LANE TERRACE, TORONTO ON M5A 4B7, Canada |
| J.T. MULROONEY | 57 HENRY LANE TERRACE, TORONTO ON M5A 4B7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-10-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-10-25 | 1982-10-26 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-10-26 | current | 57 Henry Lane Terrace, Toronto, ON M5A 4B7 |
| Name | 1982-10-26 | current | CHANDELIER MAINTENANCE INTERNATIONAL INC. |
| Status | 1986-04-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1985-02-02 | 1986-04-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1982-10-26 | 1985-02-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1986-04-01 | Dissolution | |
| 1982-10-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12069946 Canada Inc. | 807-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 2020-05-19 |
| Reclaim Yourself Inc. | 1 Oak Street, Apt. #307, Toronto, ON M5A 0A1 | 2019-08-02 |
| Giftora Inc. | 1 Oak Street, Suite 509, Toronto, ON M5A 0A1 | 2019-01-23 |
| 9917136 Canada Inc. | 509-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 2016-09-22 |
| Bangladesh Awami League of Canada | 302-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 1992-03-12 |
| G.i.c. Travel Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 3403, Toronto, ON M5A 0A1 | 1980-09-17 |
| Ryket Incorporated | 35 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A2 | 2015-01-30 |
| 6284922 Canada Inc. | 9 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A2 | 2004-09-14 |
| Splash Bros Ecommerce Group Inc. | 59 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A7 | 2020-12-05 |
| 10643289 Canada Inc. | 57 Oak St., Toronto, ON M5A 0A7 | 2018-02-21 |
| Find all corporations in postal code M5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| M.E. DALTON | 57 HENRY LANE TERRACE, TORONTO ON M5A 4B7, Canada |
| M.L. MULROONEY | 57 HENRY LANE TERRACE, TORONTO ON M5A 4B7, Canada |
| J.T. MULROONEY | 57 HENRY LANE TERRACE, TORONTO ON M5A 4B7, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5A4B7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Brass Cristal Chandelier Inc. | 11907 Rue De Tracy, Montreal, QC H4J 2C2 | 2008-02-05 |
| Reftech International Maintenance Inc. | 1825 32e Avenue, Lachine, QC H8T 3J1 | 2016-02-12 |
| Red Chandelier Cottages Inc. | 1, Forestview Avenue, Minesing, ON L0L 1Y0 | 2016-05-18 |
| Sunshine Modern Luxury Chandelier and Drapery Ltd. | 1482c Heatherington Road, Ottawa, ON K1V 6S1 | 2012-11-20 |
| Eifel Maintenance International Inc. | 8069 Henri-bourassa Boulevard East, Montreal, QC H1E 2Z3 | 2003-08-11 |
| Maintenance C'est Beau Maintenance Ltee | 950 Montee De Liesse, St-laurent, QC H4T 1N8 | 1978-11-23 |
| Maintenance 1a Plus Worker Co-op | 425b B Woodfield Drive, Ottawa, ON K2G 4B7 | 2007-07-09 |
| International Society of Measurement, Management and Maintenance | 828 Kilbirnie Drive, Ottawa, ON K2J 5T9 | 2017-07-01 |
| F.i.m. Fournitures Industrielles & Maintenance Inc. | 6414 Notre-dame Ouest, Montreal, QC H4C 1V4 | 2000-02-18 |
| Maintenance Nouveau Monde Ltee | 149 Sedgefield Avenue, Pointe Claire, QC H9R 1N8 | 1979-11-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on CHANDELIER MAINTENANCE INTERNATIONAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.