CUDATA SERVICES (ONTARIO) LIMITED (Corporation# 1382268) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 26, 1982.
| Corporation ID | 1382268 |
| Corporation Name | CUDATA SERVICES (ONTARIO) LIMITED |
| Registered Office Address |
Priory Square Guelph ON N1H 6P8 |
| Incorporation Date | 1982-10-26 |
| Dissolution Date | 1985-11-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 20 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| WARREN HANSTEAD | 18 ALDER CRES., OTTAWA ON K1B 4X6, Canada |
| DOUGLAS MANSON | 235 TACHE AVE. NW, CALGARY AB T2K 3R6, Canada |
| ROBERT DOWN | RR 1, HENSALL ON N0M 1X0, Canada |
| HARRY DOWN | 1741 MONTEITH AVE., VICTORIA BC V8R 5X4, Canada |
| RONALD KING | NoAddressLine, WARREN MB R0C 3E0, Canada |
| COLLEEN BROWN | RR 1, RICHMOND ON K0A 2Z0, Canada |
| KEITH SPROULE | NoAddressLine, LAFLECHE SK S0H 2K0, Canada |
| BRUCE MCCUTCHEON | RR 2, PROTON ON N0C 1L0, Canada |
| BERNARD AKEY | 5 OLIVER STREET, COPPER CLIFF ON P0M 1N0, Canada |
| NESTOR CHARUK | 86 CARNEY AVENUE, MONCTON NB E1C 4H8, Canada |
| WAYNE MCLEOD | 43 CHERRY CRES., BRANDON MB R7B 0Y3, Canada |
| DONALD HANDY | 48 GAIR ST. BOX 239, CAMPBELLFORD ON K0L 1L0, Canada |
| FRANK WALL | RR 2, PORT BURWELL ON N0J 1T0, Canada |
| ROBERT COULTHARD | RR 3, GLENCOE ON N0L 1M0, Canada |
| JOHN J. MACDONALD | RIVER BOURGEOIS, RICHMOND CO. NS B0E 2X0, Canada |
| JOSEPH WORONA | 10 DYMOND DR., WHITBY ON L1N 3M9, Canada |
| JOHN MACKINTOSH | 3303 DON MILLS ROAD, SUITE 3102, WILLOWDALE ON M2J 4T6, Canada |
| GEORGE VIERECK | 2113 SEAL COVE CIRCLE, PRINCE RUPERT BC V8J 2G4, Canada |
| TYMEN DONKERSGOED | BOX 988, COALDALE AB T0K 0L0, Canada |
| GORDON SINCLAIR | 26 EDDY PLACE, SASKATOON SK , Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-10-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-10-25 | 1982-10-26 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-10-26 | current | Priory Square, Guelph, ON N1H 6P8 |
| Name | 1982-10-26 | current | CUDATA SERVICES (ONTARIO) LIMITED |
| Status | 1985-11-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1982-10-26 | 1985-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1985-11-15 | Dissolution | |
| 1982-10-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1984 | 1984-02-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1983 | 1984-02-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Co-operators Compagnie D'assurance-vie | Priory Square, Guelph, ON N1H 6P8 | 1983-10-07 |
| La Compagnie D'assurance Generale Co-operators | Priory Square, Guelph, ON N1H 6P8 | 1983-10-07 |
| Ciag Management Limited | Priory Square, Guelph, ON N1H 6P8 | 1975-08-20 |
| Co-operators Compagnie D'assurance-vie | Priory Square, Guelph, ON N1H 6P8 | 1981-01-19 |
| Co-operators Development Corporation Limited | Priory Square, Guelph, ON N1H 6P8 | 1982-11-23 |
| Association D'assurance Co-operators | Priory Square, Guelph, ON N1H 6P8 | 1983-01-01 |
| Co-operators Financial Services Limited | Priory Square, Guelph, ON N1H 6P8 | |
| 114049 Canada Inc. | Priory Square, Guelph, ON N1H 6P8 | 1982-02-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Compagnie D'assurance Coseco | Cooperators Group Limited, Guelph, ON N1H 6P8 | 1987-06-29 |
| Co-operators Investment Counselling Limited | 7-w Priory Square, Guelph, ON N1H 6P8 | 1984-07-18 |
| Name | Address |
|---|---|
| WARREN HANSTEAD | 18 ALDER CRES., OTTAWA ON K1B 4X6, Canada |
| DOUGLAS MANSON | 235 TACHE AVE. NW, CALGARY AB T2K 3R6, Canada |
| ROBERT DOWN | RR 1, HENSALL ON N0M 1X0, Canada |
| HARRY DOWN | 1741 MONTEITH AVE., VICTORIA BC V8R 5X4, Canada |
| RONALD KING | NoAddressLine, WARREN MB R0C 3E0, Canada |
| COLLEEN BROWN | RR 1, RICHMOND ON K0A 2Z0, Canada |
| KEITH SPROULE | NoAddressLine, LAFLECHE SK S0H 2K0, Canada |
| BRUCE MCCUTCHEON | RR 2, PROTON ON N0C 1L0, Canada |
| BERNARD AKEY | 5 OLIVER STREET, COPPER CLIFF ON P0M 1N0, Canada |
| NESTOR CHARUK | 86 CARNEY AVENUE, MONCTON NB E1C 4H8, Canada |
| WAYNE MCLEOD | 43 CHERRY CRES., BRANDON MB R7B 0Y3, Canada |
| DONALD HANDY | 48 GAIR ST. BOX 239, CAMPBELLFORD ON K0L 1L0, Canada |
| FRANK WALL | RR 2, PORT BURWELL ON N0J 1T0, Canada |
| ROBERT COULTHARD | RR 3, GLENCOE ON N0L 1M0, Canada |
| JOHN J. MACDONALD | RIVER BOURGEOIS, RICHMOND CO. NS B0E 2X0, Canada |
| JOSEPH WORONA | 10 DYMOND DR., WHITBY ON L1N 3M9, Canada |
| JOHN MACKINTOSH | 3303 DON MILLS ROAD, SUITE 3102, WILLOWDALE ON M2J 4T6, Canada |
| GEORGE VIERECK | 2113 SEAL COVE CIRCLE, PRINCE RUPERT BC V8J 2G4, Canada |
| TYMEN DONKERSGOED | BOX 988, COALDALE AB T0K 0L0, Canada |
| GORDON SINCLAIR | 26 EDDY PLACE, SASKATOON SK , Canada |
| City | GUELPH |
| Post Code | N1H6P8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Services De Cuisine H.r.d. (ontario) Ltee. | 1580 Liverpool Court, Unit 2, Ottawa, ON K1B 4L2 | 1982-03-11 |
| Services De Dialyse De L'est De L'ontario | 1565 Carling Avenue, Suite 400, Ottawa, ON K1Z 8R1 | 1995-09-21 |
| Ontario Dispute Resolution Services (odrs) Inc. | 205 Lime Kiln Road, Hamilton, ON L9G 3A9 | 2019-03-09 |
| Les Services De Conteneurs D'ontario | 4150 Ste. Catherine St. West, Montreal, QC H3Z 2Y5 | 1976-10-25 |
| Les Services De Bureau Temporaid (ontario) Ltee | 1814 A Eglington Ave. East, Toronto, ON M1L 2L1 | 1979-01-31 |
| Mager Consulting Services Limited | London, Ontario, ON N6K 3L7 | 2005-02-01 |
| G-force Professional Services - Ontario Inc. | 40 Wellesley Street East, #201, Toronto, ON M4Y 1G4 | 2005-11-08 |
| Ensign Insurance Services & Analysis Limited | 449 Ontario St., Toronto, ON M5A 2V9 | 1961-10-20 |
| Gp Cleaning Services Limited | 118 Schweitzer Crescent, Wellesley, Ontario,, ON N0B 2T0 | 2012-04-24 |
| Wavertree Inspection Services Limited | 98 Valley Drive, Cambridge, Ontario, ON N3C 1X8 | 2003-01-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on CUDATA SERVICES (ONTARIO) LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.