METRO UNIWELD PRODUCTS LIMITED (Corporation# 1382110) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 1382110 |
| Business Number | 103655668 |
| Corporation Name | METRO UNIWELD PRODUCTS LIMITED |
| Registered Office Address |
515 Milner Ave. Unit 5 Scarborough ON M1B 2K4 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DAVID S. PEARL | 501 MIDDLE RIVER DRIVE, FORT LAUDERDALE FL 33304, United States |
| ARTHUR KATES | 180 STEELES AVENUE W., SUITE 224, THORNHILL ON L4J 2L1, Canada |
| ANTHONY BARKER | 70 LOMBARDY CRESCENT, SCARBOROUGH ON M1K 4N9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-11-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-11-15 | 1982-11-16 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1997-07-01 | current | 515 Milner Ave., Unit 5, Scarborough, ON M1B 2K4 |
| Address | 1982-11-16 | 1997-07-01 | 120 Finchdene Square, Unit 4, Agincourt, ON M1X 1A9 |
| Name | 1982-11-16 | current | METRO UNIWELD PRODUCTS LIMITED |
| Status | 2009-05-20 | current | Active / Actif |
| Status | 2009-04-17 | 2009-05-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-01-05 | 2009-04-17 | Active / Actif |
| Status | 2003-12-18 | 2004-01-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2000-03-02 | 2003-12-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1982-11-16 | 2000-03-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1982-11-16 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Ontario |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-11-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-11-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-11-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 515 MILNER AVE. |
| City | SCARBOROUGH |
| Province | ON |
| Postal Code | M1B 2K4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Salvage Solutions Canada Inc. | 101-601 Milner Avenue Ave, Toronto, ON M1B 2K4 | 2019-03-25 |
| D' Health & Wellness Inc. | 515 Milner Ave, Unit 9, Scarborough, ON M1B 2K4 | 2015-01-05 |
| Findor Inc. | 515 Milner Avenue, Unit 9, Toronto, ON M1B 2K4 | 2010-09-07 |
| 3974391 Canada Inc. | 525 Milner Ave, Unit 1, Toronto, ON M1B 2K4 | 2001-11-27 |
| Lombard Equipment Canada Inc. | 515 Milner Avenue, Unit 8, Toronto, ON M1B 2K4 | 2001-10-25 |
| Armor Headsets Inc. | 525 Milner Ave, Unit 1, Toronto, ON M1B 2K4 | 2002-08-20 |
| Vocan Work Solutions Inc. | 601 Milner Avenue, Suite 202, Toronto, ON M1B 2K4 | 2009-07-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12528037 Canada Inc. | 1l -6 Rosebank Drive, Toronto, ON M1B 0A1 | 2020-11-27 |
| Mercy Trust Canada | 6c-6 Rosebank Drive, Scarborough, ON M1B 0A1 | 2017-08-02 |
| Ovostone Inc. | 6e-6 Rosebank Drive, Toronto, ON M1B 0A1 | 2017-06-30 |
| Canada Nuvalue Pet Ltd. | 6 Rosebank Drive, Unit 6j, Toronto, ON M1B 0A1 | 2016-07-07 |
| 9461264 Canada Inc. | 1-e, 6 Rosebank Drive, Scarborough, ON M1B 0A1 | 2015-10-01 |
| Canada Alwaylife Ltd. | 6j-6 Rosebank Dr., Toronto, ON M1B 0A1 | 2014-12-05 |
| 8766614 Canada Ltd. | 17f-6 Rosebank Drive, Toronto, ON M1B 0A1 | 2014-01-23 |
| Canada Glife Biotech Ltd. | 6 Rosebank Dr, Unit 6j, Toronto, ON M1B 0A1 | 2013-07-16 |
| Nb Men Apparel Inc. | 6 Rosebank Drive (suite 5c), Scarborough, ON M1B 0A1 | 2010-10-13 |
| Db Media Distribution Inc. | 5900 Finch Avenue East, Toronto, ON M1B 0A2 | |
| Find all corporations in postal code M1B | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DAVID S. PEARL | 501 MIDDLE RIVER DRIVE, FORT LAUDERDALE FL 33304, United States |
| ARTHUR KATES | 180 STEELES AVENUE W., SUITE 224, THORNHILL ON L4J 2L1, Canada |
| ANTHONY BARKER | 70 LOMBARDY CRESCENT, SCARBOROUGH ON M1K 4N9, Canada |
| City | SCARBOROUGH |
| Post Code | M1B 2K4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Metro Plaza Limited | 1225 R St-marc, Suite 803, Montreal, QC H3H 2E7 | 1975-04-01 |
| Metro Ready Mix & Building Products Ltd. | 14 Steinway Blvd. Unit 8, Toronto, ON M9W 6M6 | 2008-08-27 |
| Metro Logistique Inc. | 666 St-martin Blvd West, Laval, QC H7M 5G4 | 1996-02-28 |
| La Compagnie Petroliere Metro Ltee | 699 Champlain Street, Dieppel, NB | |
| Chien Chaud Metro Inc. | 520 Beaubien Street East, Montreal, QC H2S 1S5 | 1980-07-17 |
| Metro QuÉbec Immobilier Inc. | 11011 Boulevard Maurice-duplessis, Montréal, QC H1C 1V6 | 2009-10-06 |
| J.d. Metro Hydraulique Ltee | 10758 Edger, Montreal-nord, QC H1G 4Z8 | 1974-06-05 |
| Couture Metro Ltee | 8455 St-dominique, Suite 111, Montreal, QC H2P 2L4 | 1977-10-28 |
| Thermographie Metro Ltee | 9001 Boul Parkway, Ville D'anjou, QC H1J 1N4 | 1971-04-29 |
| Metro Logistics Inc. | 1002 Sherbrooke Street West, Suite 2000, Montreal, QC H3A 3L6 |
Please comment or provide details below to improve the information on METRO UNIWELD PRODUCTS LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.