DEPANNEUR MISTASSINI INC. (Corporation# 1382047) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 26, 1982.
| Corporation ID | 1382047 |
| Business Number | 885883439 |
| Corporation Name | DEPANNEUR MISTASSINI INC. |
| Registered Office Address |
117 Boul. Dequen Mistassini QC G0W 2C0 |
| Incorporation Date | 1982-10-26 |
| Dissolution Date | 1995-08-03 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| F. BOUCHARD | 158 BOUL. ST MICHEL, MISTASSINI QC G0W 2C0, Canada |
| R. LAROUCHE | 631 RNAG ST LOUIS, MISTASSINI QC G0W 2C0, Canada |
| M. BOUCHARD | 251 AVE DE L'EGLISE, MISTASSINI QC G0W 2C0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-10-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-10-25 | 1982-10-26 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-10-26 | current | 117 Boul. Dequen, Mistassini, QC G0W 2C0 |
| Name | 1982-10-26 | current | DEPANNEUR MISTASSINI INC. |
| Status | 1995-08-03 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-02-01 | 1995-08-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1982-10-26 | 1987-02-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-08-03 | Dissolution | |
| 1982-10-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1984 | 1984-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 117 BOUL. DEQUEN |
| City | MISTASSINI |
| Province | QC |
| Postal Code | G0W 2C0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2919516 Canada Inc. | 135 Ave Bouchard, Mistassini, QC G0W 2C0 | 1993-05-06 |
| La Chambre De Commerce De Mistassini | 173 Boul. St-michel, Mistassini, QC G0W 2C0 | 1990-08-27 |
| Les Coffrages 3 V Ltee | 140 Rue Perron, Mistassini, QC G0W 2C0 | 1989-09-18 |
| Les Varietes Multi-choix Inc. | 186 St-michel, Mistassini, QC G0W 2C0 | 1988-07-27 |
| Les Productions Nesk Inc. | 233 Nesk Street, Mistassini, QC G0W 2C0 | 1987-06-22 |
| 137997 Canada Ltee | 146 Rue Boivin, Mistassini, QC G0W 2C0 | 1984-11-08 |
| Restaurant A La Fee Des Bleuets Inc. | 182 Av De L'eglise, Mistassini, QC G0W 2C0 | 1984-02-06 |
| Construction Asselin & Marceau Inc. | 29 De L'eglise, Mistassini, QC G0W 2C0 | 1983-10-14 |
| Les Debusqueurs Berube & Freres Inc. | 271 Rr 5, Mistassini, QC G0W 2C0 | 1982-09-15 |
| Les Forestiers Denis & Hermel Perron Inc. | 128 Ave. Louis-hemon, Mistassini, QC G0W 2C0 | 1982-05-03 |
| Find all corporations in postal code G0W2C0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| F. BOUCHARD | 158 BOUL. ST MICHEL, MISTASSINI QC G0W 2C0, Canada |
| R. LAROUCHE | 631 RNAG ST LOUIS, MISTASSINI QC G0W 2C0, Canada |
| M. BOUCHARD | 251 AVE DE L'EGLISE, MISTASSINI QC G0W 2C0, Canada |
| City | MISTASSINI |
| Post Code | G0W2C0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Depanneur Pierrette Inc. | 199 Boulevard St-michel, Mistassini, QC G8L 5Y8 | 1981-09-10 |
| Compagnie De Construction Mistassini Inc. | Mistassini, James Bay, QC G0W 1C0 | 1987-09-29 |
| La Chambre De Commerce De Mistassini | 173 Boul. St-michel, Mistassini, QC G0W 2C0 | 1990-08-27 |
| Clinique Chiropratique De Mistassini Inc. | 260-c Louis HÉmon, Dolbeau-mistassini, QC G8L 5X6 | 1981-06-25 |
| Gestion Bleuets Mistassini LtГ©e | 555 Rue De Quen, Dolbeau-mistassini, QC G8L 5M3 | 2014-09-04 |
| Nettoyeur Mistassini Inc. | 42 Boul. Dequen, Mistassini, QC G0W 2C0 | 1981-09-28 |
| Bleuets Mistassini LtГ©e | 555 Rue De Quen, Dolbeau-mistassini, QC G8L 5M3 | |
| Bleuets Mistassini LtÉe | 555, Rue De Quen, Dolbeau-mistassini, QC G8L 5M3 | |
| Bleuets Mistassini Ltee | 555 De Quen, Mistassini, QC G8L 5M3 | 1989-02-24 |
| La Chambre De Commerce De Mistassini | Mistassini, QC | 1960-04-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on DEPANNEUR MISTASSINI INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.