118253 CANADA INC. (Corporation# 1381385) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 27, 1982.
| Corporation ID | 1381385 |
| Business Number | 105830343 |
| Corporation Name | 118253 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1512, Boul. Des Chenaux Trois-riviГЁres QC G9A 1A1 |
| Incorporation Date | 1982-10-27 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PETER NASSIF | 1512, boul. des Chenaux, Trois-Rivières QC G9A 1A1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-10-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-10-26 | 1982-10-27 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2014-05-12 | current | 1512, Boul. Des Chenaux, Trois-riviГЁres, QC G9A 1A1 |
| Address | 2009-12-09 | 2014-05-12 | 165, Rue Parent, Trois-rivieres, QC G8T 5M8 |
| Address | 1982-10-27 | 2009-12-09 | 3971 Rue Des Champs, Trois-rivieres, QC G8Y 1B7 |
| Name | 1982-10-27 | current | 118253 CANADA INC. |
| Status | 2017-04-11 | current | Active / Actif |
| Status | 2017-03-22 | 2017-04-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1982-10-27 | 2017-03-22 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-10-20 | Amendment / Modification | |
| 1982-10-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-05-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-06-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1512, boul. des Chenaux |
| City | Trois-RiviГЁres |
| Province | QC |
| Postal Code | G9A 1A1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pocaliplus Inc. | 1520 Boul. Des Chenaux, Trois-riviГ€res, QC G9A 1A1 | 1979-11-14 |
| 118069 Canada Inc. | 1520, Boul. Des Chenaux, Trois-rivieres, QC G9A 1A1 | |
| 9129936 Canada Inc. | 1920 Boulevard Des Chenaux, Trois-rivieres, QC G9A 1A1 | |
| 118069 Canada Inc. | 1520 Boul. Des Chenaux, Trois Rivieres, QC G9A 1A1 | 1983-01-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Global Urgent and Advanced Research and Development (guard) | 1100, Place Technoparc, Bureau 128-2, Trois-riviГЁres, QC G9A 0A2 | 2018-04-03 |
| Guard Environnement Inc. | 1100, Place Du Technoparc, Suite 128-2, Trois-riviГЁres, QC G9A 0A9 | 2020-04-17 |
| Industrial Iot Inc. | 214-1300 Place Du Technoparc, Trois-riviГЁres, QC G9A 0A9 | 2018-03-24 |
| Marketing MГ©dical International (mmi) Inc. | 1100, Place Du Technoparc, Trois-riviГЁres, QC G9A 0A9 | 2012-07-17 |
| Pegasi Systems International Inc. | 1300, Place Du Technoparc, Bureau 106, Trois-riviГЁres, QC G9A 0A9 | 2011-09-28 |
| Abnatura Inc. | 1100 Place Technoparc, Suite 111, Trois-rivieres, QC G9A 0A9 | 2009-06-05 |
| Xit TГ©lГ©com Inc. | 1100 Place Du Technoparc, Suite 301, Trois-riviГ€res, QC G9A 0A9 | 2002-07-01 |
| TÉlÉcommunications Xittel Inc. | 110 Place Du Technoparc, Suite 301, Trois-rivieres, QC G9A 0A9 | 2002-06-13 |
| Design Michel Pellerin Inc | 1100 Place Du Technoparc, Suite 300, Trois-riviГЁres, QC G9A 0A9 | |
| Pluritec LtГ©e | 1100 Place Du Technoparc, Bureau 200, Trois-riviГ€res, QC G9A 0A9 | |
| Find all corporations in postal code G9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PETER NASSIF | 1512, boul. des Chenaux, Trois-Rivières QC G9A 1A1, Canada |
| City | Trois-RiviГЁres |
| Post Code | G9A 1A1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 118253 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.