BIJOUTERIE ANDRE BERTHELOTTE INC. (Corporation# 1381261) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 27, 1982.
| Corporation ID | 1381261 |
| Business Number | 877202754 |
| Corporation Name | BIJOUTERIE ANDRE BERTHELOTTE INC. |
| Registered Office Address |
90 Chemin Morgan Local 2 Baie D'urfe QC H9X 3A8 |
| Incorporation Date | 1982-10-27 |
| Dissolution Date | 2003-01-08 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| A. BERTHELOTTE | 333 RUE QUERBES, DORION QC J7V 1J9, Canada |
| R. DUVAL | 280 7E AVENUE, ILE PERROT QC J7V 4T7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1982-10-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1982-10-26 | 1982-10-27 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1982-10-27 | current | 90 Chemin Morgan, Local 2, Baie D'urfe, QC H9X 3A8 |
| Name | 1982-10-27 | current | BIJOUTERIE ANDRE BERTHELOTTE INC. |
| Status | 2003-01-08 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1986-02-01 | 2003-01-08 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1982-10-27 | 1986-02-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-01-08 | Dissolution | Section: 212 |
| 1982-10-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1985 | 1983-02-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1983 | 1983-02-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 90 CHEMIN MORGAN |
| City | BAIE D'URFE |
| Province | QC |
| Postal Code | H9X 3A8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ircadia Corporation Inc. | 90 Chemin Morgan, Suite 204, Baie D'urfee, QC H9X 3A8 | 1977-02-18 |
| Lubrifiants Brenor Inc. | 90 Chemin Morgan, Baie D'urfe, QC H9X 3A8 | 1982-01-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3345190 Canada Inc. | 86 Rue Morgan, Baie D'urfe, QC H9X 3A8 | 1997-02-11 |
| Afa Logistic Ltd. | 90 Morgan St, Suite 205, Baie D'urfe, QC H9X 3A8 | 1995-11-07 |
| Alpha-alef Inc. | 90 Morgan Rd, Suite 204, Baie D'urfe, QC H9X 3A8 | 1994-03-21 |
| Entreprises Falcon Duck (canada) Inc. | 99 Morgan Road, Suite 4, Baie D'urfe, QC H9X 3A8 | 1993-10-22 |
| Salon D'esthetique Alexis De Montreal Ltee | 90 Rue Morgan, Suite 208, Baie D'urfe, QC H9X 3A8 | 1984-02-27 |
| 124117 Canada Inc. | 90 Morgan Street, Baie D'urfÉ, QC H9X 3A8 | 1983-05-31 |
| Les Services De Verification De Tarifs Aitken Ltee | 90 Morgan Street, Suite 205, Baie D'urfe, QC H9X 3A8 | 1980-02-08 |
| Fruits De Mers Woodville Inc. | 90 Morgan, Baie D'urfe, QC H9X 3A8 | 1977-12-21 |
| Voyages Baie D'urfe (1978) Limitee | 90 Morgan Road, Baie D'urfe, QC H9X 3A8 | 1978-03-22 |
| Bsf Business Immigration Consultants Ltd. | 90 Morgan Road, Suite 217, Baie D'urfe, QC H9X 3A8 | 1988-07-07 |
| Find all corporations in postal code H9X3A8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| A. BERTHELOTTE | 333 RUE QUERBES, DORION QC J7V 1J9, Canada |
| R. DUVAL | 280 7E AVENUE, ILE PERROT QC J7V 4T7, Canada |
| City | BAIE D'URFE |
| Post Code | H9X3A8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bijouterie Peter Wong Inc. | 212 St-andre, Longueuil, QC J4H 1K6 | 1989-10-10 |
| St-andre Parachute Center Inc. | Rr 3, St-andre Avellin, QC | 1978-12-11 |
| Andre CrÉations De Cuir Inc. | 125 Chabanel St W, Suite 304, Montreal, QC H2N 1E4 | 1991-02-18 |
| Immobilier St-andre Ltee | 400 Boul. St-joseph Est, Montreal, QC H2J 1J5 | 1982-07-28 |
| Entreprises Andre Roy Inc. | 5825 Rue Agathe, Brossard, QC J4Z 1C5 | 1979-12-14 |
| Andre Dubeau Et Fils Inc. | 164 Andre Chenier, Ste-rose, Laval, QC H7L 2S6 | 1979-05-02 |
| Conseil De Developpement Economique De St-andre-avallin Ltee | 68 Principale, St-andre Avellin, QC J0V 1W0 | 1982-09-13 |
| 106134 Canada Ltee | 95 Ch St-andre, St-andre Avelin, QC J0V 1W0 | 1981-05-04 |
| Entreprises Culturelles F. Q.-st-andre Inc. | 1207 St-andre, Suite 121, Montreal, QC | 1984-09-26 |
| Distributions J. Andre Pilon Inc. | 7 Rue Val Quesnel, St-andre-avellin, QC J0V 1W0 | 1980-02-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on BIJOUTERIE ANDRE BERTHELOTTE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.